Kde býva šťastie
Dnes večer sedím sama v kuchyni, ruky objímajú hrnček plný horúcej kávy. Je taká silná a horúca, že ju musím piť len po malých, opatrných dúškoch. Para mi jemne hladí tvár, ale vnútro mi zohriať nedokáže v srdci mám stále nepokoj a zvláštnu prázdnotu.
Na stole cestou lenivo vibruje mobil. Jeden hovor strieda druhý za poslednú hodinu mi stihli volať hádam všetci, koho poznám. Priatelia, vzdialení bratranci, kolegyne, susedy akoby celý svet potreboval vedieť, ako sa mám a čo sa deje v mojom živote.
Všetci riešia jediné môj rozvod s manželom. Nedávno sme ešte spolu oslavovali krištáľovú svadbu: stôl plný jedla, smiech, gratulácie, manželove rozžiarené oči, keď dvíhal pohár za pätnásť rokov spoločného života. Vtedy som si myslela, že takéto okamihy nikdy neskončia. Že nás čaká ešte viac veselých výročí, spoločných ciest, dlhých večerov pri krbe. A teraz bývame v rôznych bytoch, rozprávame sa o sebe odťažito, akoby sme ani nikdy neboli rodina. Ako sa to vôbec mohlo tak rýchlo rozpadnúť?
Najskôr som sa poctivo ozývala na všetky telefonáty. Snažila som sa hovoriť pokojne, vážiť slová, nech nechtiac nespravím zle sebe ani tomu, kto sa pýta.
Bolo to spoločné rozhodnutie, opakovala som monotónne. Obaja vieme, že je to takto lepšie. Spolu to už prosto nešlo.
Vysvetlenia nikoho neuspokojili. Opäť a opäť tie isté otázky, raz s účasťou, raz s hrozným nepochopením, inokedy s predstieranou láskavosťou:
A čo Terézia? Myslela si vôbec na dcéru? Veď má predsa otca!
Zatváram oči a do vnútra sa mi tlačia slzy. Chápem, že ľudia sa na to pýtajú nie zo zloby, len to prosto nechápu. Nevedia si predstaviť, prečo by sa rodina mala rozvádzať, keď je v nej dieťa. Ale vysvetliť im sa to nedá. Nezhrniem do pár viet všetky tie mesiace mlčanlivých výčitiek, únavy a pocitu samoty, aj keď spíte vedľa niekoho iného.
Znova mi zavibruje mobil. Ďalšia teta. Zhlboka sa nadýchnem, znova sa napijem kávy a natiahnem sa za telefónom.
Mohla by som povedať, že mi všetky myšlienky rotujú len okolo dcéry. Mohla by som popísať, koľko nocí som nespala, prehodnocovala, čo by bolo pre Teréziu správne. Ale mlčím. Viem, že nie každého presvedčím. Obzvlášť nie tých, čo si myslia, že na veci poznajú jedinú správnu odpoveď.
V hlave sa mi vynárajú obrazy nášho posledného spoločného obdobia. Manžel príde domov neskoro, cítiť ho cudzí parfém. Prudko ma utne, keď chcem otvoriť tému problémov. Sedíme za jedným stolom, medzi nami múr ticha. A dá sa len ťažko predstierať pred dcérou, že je všetko v poriadku. Terézia všetko vytuší trápne úsmevy, napätie, čo nám visí vo vzduchu ako ťažký opar.
Nikdy nezabudnem na ten večer, keď sa všetko zlomilo. S manželom sme sa začali hádať potichu, ale potom nahlas. Terézia, ktorá sa učila v izbe, zrazu stála v dverách bledá, s očami plnými sĺz:
Mama, tata, už stačilo, zašepkala a hlas sa jej triasol. Prestaňte sa hádať…
Stiahlo ma a vtom som sa na dcéru, potom na manžela pozrela úplne inak. Vedela som, že to ďalej nejde. Nesmie žiť v chaose, znášať hádky a myslieť si, že za všetko môže ona.
Je naozaj lepšie pre Teréziu rásť v rodine, kde je viac chladu ako lásky? Kde manžel už ani neskrýva, že jeho srdce patrí inej? Kde je každý deň napätý, plný nedopovedaného? Prečo by mala dcéra veriť, že to je normálna rodina?
Nie, to som dovoliť nemohla. Dlho som zvažovala všetky pre a proti, predstavovala si rozličné scenáre… A nakoniec som rozhodla: rozvod. Pokojne, bez škandálov, v úcte k sebe, hlavne pre dcéru.
Keď som mu to povedala, zavládlo ticho. Potom len stroho odvetil:
Aj ja si to myslím.
Žiadna zlosť, len úľava a únava. Do detailov sme sa o všetkom rozprávali, dohodli si režim hlavne kvôli Terézii.
Cítili sme obaja, akoby niečo obrovské spadlo z pliec. Nový začiatok každý sám, ale istejší, že to robíme pre budúcnosť našej dcéry; aby vyrastala v pokoji, v prostredí bez strachu pred hádkami.
Bolo jasné, že hlavná práca nás ešte čaká: zvyknúť si, všetko zvládnuť nanovo a vysvetliť Terézii, čo sa vlastne deje. Ale po prvý raz po dlhom čase som cítila, že kráčame správnym smerom.
Dnes robím malý krok ku svojmu novému šťastiu, šepla som takmer pre seba a zadívala sa cez okno. Na parapete poskakoval holub, zvedavo nakláňal hlavu a rozťahoval krídla niečím ma upokojil.
Vtom sa kuchynské dvere otvorili tak prudko, že holub vyplašene odletel. Dnu vletela Terézia. Líca mala červené, vlasy rozstrapatené, v očiach jej žiarila energia. Skoro tancovala na mieste.
Mami! Všetko mám pobalené! volala, pristúpila k stolu. Kedy príde taxík?
Skontrolovala som displej, snažiac sa ukryť úsmev. Vyzerala ako kľúčiková hračka, čo sa nevie zastaviť.
O pol hodinku. Si si istá, že chceš ísť do cudzieho mesta?
Terézia na chvíľu stíchla, potom mávla rukou:
O čo prídem? Áno, bude mi smutno za kamarátkami, ale môžem im predsa písať! vypila jogurt z pohára na jeden dúšok. Babička ma nikdy nemala veľmi rada, aj tak sme sa stretávali len na sviatky. Takže sa vlastne nič nemení.
Chytila som sa okraja stola. Je to správne? Vytrhávam ju z jej prostredia?
A otec? opýtala som sa opatrne.
Terézia položila pohár, na tvári zasvietila vážnosť.
Otec… Otec má už inú rodinu. Myslím, že jeho nová žena nestojí o to, aby ma vídala často. Budem k nemu chodiť na prázdniny.
Z kuchyne zmizol hluk. Neverila som, ako veľmi dospela. V očiach nemala hnev, skôr dospelý pokoj.
Múdre dieťa, zachripel mi hlas od sĺz. Rýchlo som vstala a objala ju, tvár strčila do jej vlasov. Tak všetko chápeš…
Neodtiahla sa. Naopak, pevne sa ku mne privinula a hladkala ma po chrbte, akoby bola ona tá staršia.
Vy obidvaja si zaslúžite šťastie, povedala pokojne. Jej hlas znel prekvapivo odhodlane. Otec si svoje už našiel. Teraz je rad na tebe!
Ešte silnejšie som ju stisla, a pocítila v sebe teplo. V tej chvíli som vedela, že robíme správnu vec. Budúcnosť síce nepoznáme, ale zvládneme to spolu
****************
Nové mesto, nová robota, nové tváre… Spočiatku bolo všetko zvláštne, ale práve neustály kolobeh povinností mi bránil ponoriť sa do smútku. Nebol čas len tak sedieť a ľutovať sa. Každý deň prišiel s kopou úloh a myšlienky samy prepli na okamžité starosti.
Nový byt na desiatom poschodí nás privítal čistým vzduchom a slnkom z veľkých okien. Najprv mi všetko prišlo cudzie: dispozícia, ticho, neznámi susedia. Pomaly som si však priestory zútulnila: zavesila obľúbené obrazy, vyložila knihy, na parapet postavila črepníkovú rastlinu. Byt sa menil na domov.
Jedného dňa vbehla Terézia do kuchyne a zahlásila:
Mami, prihlásim sa do tanečného štúdia!
V očiach jej horelo vzrušenie; bolo jasné, že sa rozhodla už dávno, len nabrala odvahu mi to povedať.
Je hneď za rohom a kurz stojí len dvanásť eur mesačne! rozhadzovala rukami.
Usmiala som sa zbožňujem jej zápal pre nové veci. No opýtala som sa:
Si si istá? Máš školu, individuálne hodiny… Budeš stíhať?
Jasné! Pozeraj, pripravila som si rozvrh. Vytiahla zo školskej tašky blok s nakreslenými tabuľkami. Pondelky a štvrtky mám doučovanie u pani Zuzanky, v stredu mám krúžky do večera. Zostáva utorok a piatok práve vtedy sú tréningy. Všetko budem stíhať! Sľubujem, známky mi nepokazia.
Prelistovala som zošit všetko prehľadne zapísané, farebné poznámky a malé kresby. Bola som na dcéru naozaj hrdá.
Dobre, prikývla som napokon, keď si taká rozhodnutá, zajtra tam zájdeme a ak bude štúdio vyhovovať, zapíšeme ťa.
Terézia zavýskla od radosti a objala ma. V tej chvíli ma zaplavilo dávno zabudnuté teplo. Tiché, nenápadné šťastie možno predsa ideme správnou cestou.
Tanečné štúdio bolo naozaj príjemné. Pri prvej návšteve nás privítala presvetlená sála s veľkými zrkadlami a parketmi. V ovzduší sa miešala vôňa dreva a potu. V rohoch lavičky, na stenách diplomy z vystúpení, namiesto výzdoby skromnosť a pracovná atmosféra.
Choreograf bol charizmatický štyridsiatnik pán Igor Dúbravský. Už na prvý pohľad pôsobil dojmom: štíhly, v čiernych tréningových nohaviciach a bielej košeli s vyhrnutými rukávmi. Hlas mal tichý, no autoritatívny.
Počas prvého tréningu Igora Dúbravského Teréziu v tichosti sledoval. Ani ju nechválil za modré oči, ani nehromžil za malé pochybenia. Ukazoval, opravoval pohyby, trpezlivo opakoval, čo nešlo dokým pohyb nevyšiel. V jeho požiadavkách bola spravodlivá prísnosť a objavovala sa v nich ľudskosť.
On je výborný! rozplývala sa Terézia doma. Nikomu nedá výnimky, ani nám novým. Ale keď sa snažíš, vždy ti podá pomocnú ruku, ukáže ešte raz, povie to inak alebo ti chytí dlaň, aby si pohyb lepšie pochopila.
Robila krátku pauzu a so zápalom dodala:
A ešte má syna, Mareka! Tancujeme spolu v páre. Je veľmi šikovný a už skoro všetko vieme. Marek mi hovoril, že jeho otec je skvelý otec. Pomáha, nekričí, ale tiež nedáva žiadnu voľnosť pre lenivosť.
Každý večer som počúvala dcérine rozprávania, vracala sa domov s úsmevom videla som, ako medzi Teréziou a Marekom vzniká niečo viac než tanečné partnerstvo. Po tréningu spolu zvykli ísť až k autobusovej zastávke a doma Terézia vždy opísala, aký výnimočný je Marekov otec.
“Chcú nás dať dokopy,” preblesklo mi. Hoci ma to trochu zahanbovalo, v kútiku duše som bola rada Igor Dúbravský fakt pôsobil dobre. Kľudný, spoľahlivý, s humorom, vedel si stáť za svojim slovom. Zatiaľ som však nič nenaznačovala potešilo ma hlavne to, že sa Terézii, v novom meste a medzi novými ľuďmi, rozžiarili oči.
Jedného popoludnia Terézia zahlásila:
Mami, čo ak raz pozveme Mareka a jeho otca na kakao? Ukážem im byt a Marek miluje koláčiky, povedal mi to!
Pousmiala som sa a pohladila ju:
Uvidíme, zlatko. Nechajme všetko plynúť svojim tempom…
*************
Nikdy som nebola z tých matiek, čo potajme kontrolujú deťom telefón. Dôveru si treba vážiť. Ale toho večera ma znova šklblo pri pohľade na mobil, čo Terézia zabudla na stole, keď si po tréningu šla umyť ruky. Na displeji bliklo nové hlásenie, očami som na ňom na chvíľu zastala.
Nebola som spokojná. Pochybnosti ma zožierali už dlhšie: je jej naozaj dobre? Nehrá len divadielko, aby mi robila radosť? Možno sa za elánom skrýva smútok, stesk za starým mestom…
Chvíľu som stála nad mobilom ako prilepená. Nakoniec som sa rozhodla: otvorím si správy s Katkou, jej kamarátkou. Prišlo mi to zlé, akoby som porušovala pravidlá. No čítala som ďalej. A postupne ma napätie opúšťalo. Terézia písala srdečne, veselo o nových tanečných krokoch, pochvale od pána Dúbravského, o vtipných momentoch na hodine. Bola to pravá radosť, záujem.
“Ozaj, baví ju to,” uľavilo sa mi.
Vtedy mi padla do oka správa od Mareka: “Oci povedal, že tvoja mama je veľmi pekná. A múdra. Takto nehovorí o hocikom.”
Pocítila som, ako mi horia líca. Vypla som mobil a prešla k oknu nervózna, dojatá.
Áno, všimla som si, že Igor Dúbravský sa na mňa usmieva trošku dlhšie, než by bolo bežné. Vždy sa pozdraví, občas ponúkne pomoc, keď ma vidí zamyslenú. A aj ja musím uznať páči sa mi. Je v ňom sila, spoľahlivosť, ale aj jemná pokojnosť. Vedľa neho sa dalo mlčať bez nepokoja.
Lenže pomyslenie na nový vzťah ma desilo. Po rozvode mi dlho trvalo všetko naučiť sa odznova: starať sa o domácnosť, stíhať školu, prácu aj samu seba. Keď sa život konečne ukľudnil, predstava, že by som znova mohla niekoho pustiť tak blízko, bola vzrušujúca aj strašidelná.
Čo ak to pokašlem? Čo ak rozladím vzácnu rovnováhu? Som ešte pripravená dôverovať, otvoriť sa, riskovať?
Vo dverách sa zjavila Terézia s uterákom na hlave.
Mama, prečo si taká zamyslená? zhodila pohľad na telefón.
Rýchlo som sa usmiala:
Nič, len som premýšľala. Ako tréning?
Skvelý! Zajtra skúšame nový krok, Marek vravel, že to dáme.
Prikývla som. Vo mne stále vírilo napätie, ale rozhodla som sa dať času čas.
***********
Večer zase sedím za kuchynským stolom, obklopená papiermi a výkazmi. Pracovná doba už dávno pominula, no termín mi dýcha na krk. Šúchať si ruky o čelo nemá zmysel, sústredím sa ako viem, až Terézia príde, sadne si oproti a začne zvedavo:
Mami, pamätáš si, čo si mi sľúbila?
Zodvihla som oči od papierov, trochu zmätená.
Sľubov bolo viac čo máš na mysli? usmiala som sa.
Sľúbila si, že budeš šťastná, vyslovila to tvrdo a rovno mi pozerala do očí.
Trochu som onemela, potom jemne povedala:
Som šťastná, veď mám teba.
Ale to nestačí! položila dlaňe na stôl, akoby chcela argumentovať. Myslím to úplne inak. Od rozvodu už je rok, nemyslíš, že by bolo načase rozprávať o novom vzťahu? O pár rokov odídem študovať a čo potom? Zavoláš si tridsať mačiek?
Belosť našej mačky Snehulky, ktorá leňošila na stoličke pri mne, jej evidentne neunikla. Na chvíľu ma škriabla labkou dala jasne najavo, že ona teda svoju domácnosť s nikým zdieľať nebude!
Rozosmiala som sa:
Nájsť si seriózneho muža nie je len tak, pohladila som Snehulku, tá začala priasť.
Nuž zabudni na výhovorky a choď na rande s pánom Dúbravským! Terézia vstala od stola, celá nedočkavá. Je čas na ďalší krok ku šťastiu!
Ale… pokúsila som sa namietať, no dcéra mi skočila do reči:
Dosť bolo ale! Veď ťa už pozýval aspoň dvakrát na prechádzku. Zdvihni telefón a zavolaj mu!
Terézia vyzerala v tej chvíli úplne dospelo, tak vážne a presvedčene.
Snehulka, urazená, že už ju nehladkám, si hlasno zamňaukala do môjho dlane.
Uvidíme, šibalsky som sa usmiala a s jemnou nervozitou siahla po mobile, ktorý som už dávno mala uložený medzi obľúbenými kontaktmi.
O pár minút, povzbudená dcérou, som už zvonila Igorovi Dúbravskému. Jemne sa mi triasli ruky, keď sa ozval jeho hlas:
Dobrý večer, tu Tereza… Nešli by sme sa niekedy prejsť?
V linke bolo krátke ticho. No potom sa ozval jeho teplý, úprimne radostný hlas:
Veľmi rád, kam a kedy?
Usmiala som sa a navrhla:
Čo tak na dunajskú promenádu o siedmej? Je tam príjemne.
Vynikajúco, budem tam, odpovedal bez váhania.
Keď som položila telefón, musela som sa nahlas zasmiať. Terézia začala tancovať po kuchyni:
No vidíš! Vyšlo to, mami!
Vyšlo, kývla som a vnútri mi bolo zrazu ľahko a teplo. Vieš, som rada, že som sa odhodlala.
Zaslúžiš si šťastie, mami, povedala vážne Terézia. Aj ja.
Celý zvyšok dňa som chodila s úsmevom. Neustále som sa usmievala, zakaždým, keď som si spomenula na rozhovor s Igorom, rozžiarilo mi srdce.
Večer, keď som sa chystala na prechádzku, dlho som vyberala šaty. Chcela som sa cítiť prirodzene a hlavne dobre vo vlastnej koži. Nakoniec som zvolila jemné, belasé rovnako svetlé ako Igorove oči i nebo nad mestom.
Pri zrkadle ma sledovala Terézia:
Veľmi ti to pristane, mami, určite si to všimne.
Hlavné, že sa cítim dobre, odpovedala som úprimne.
Vidím, že sa usmievaš. Viem to, dodala.
Ako som odchádzala, Terézia mi zamávala z okna, ja som sa usmiala tiež a pomyslela si:
Možno je toto šťastie. Nie ten dokonalý ideál, ale ozajstný pocit s chybami, neistotami a drobnými víťazstvami; s dcérou, ktorá verí viac, než dokážem ja. S človekom, ktorý na mňa hľadí tak, že sa znovu cítim milovaná.
Park ma privítal mäkkým svetlom lamp a šelestením lístia. Zrazu som ho zbadala Igor stál pri fontáne, v ruke mal zväzok lúčnych kvetov. Keď ma spozoroval, usmial sa tým istým pokojom, pri ktorom mi ohrievalo dušu.
Prišiel ku mne:
Ahoj, vyzeráš krásne.
Cítila som rumenec, no neuhla pohľadom.
Ďakujem. Kvety sú nádherné.
Podal mi ich:
Chcel som, aby to bolo niečo jednoduché, úprimné.
Je to také, povedala som s vďačnosťou.
Pomali sme sa po parku, rozprávali o práci, deťoch, tom, ako si každý z nás našiel miesto v Bratislave. S každou minútou som viac vedela: už nie som sama.
A to znamená veľa.




