Každý večer, keď opúšťal strednú školu, chodil Tomáš po dláždených uliciach s taškou visiacou na jednom ramene a s divou kvetinou opatrne schovanou medzi prstami.
Ulice mesta Kežmarok vždy voňali po čerstvom chlebe a mokrej zemi po daždi. Bolo to malé mesto, kde sa všetci poznali a tajomstvá sa šírili rýchlejšie ako vietor. Medzi týmito uličkami chodil každý večer dvanásťročný chlapec, štíhly, s hlbokým pohľadom a pokojnou chôdzou. Volal sa Tomáš Kováč.
Jeho cieľ bol vždy ten istý Domov dôchodcov Jesenná lúka, stará budova natretá do smotanovej farby, s veľkými oknami a záhradou plnou ruží. Neexistoval deň, aby po škole neprekročil jej zhrdzavenú bránu.
Vchádzal pomaly, pozdravoval všetkých: pani Zuzanu, ktorá pletením sedela na lavičke pri vchode; pána Jána, ktorý si od neho vždy vypýtal sladkosť; a personál, ktorý na neho hľadel s dojatosťou. Vedeli, že Tomáš nechodí z povinnosti, ale z nejakého vnútorného sľubu, ktorý nie každý chápal.
Išiel hore na druhé poschodie, na koniec chodby, do izby 214. Tam ho vždy čakala pani Klára Horváthová, stará dáma s vlasmi bielimi ako soľ a pohľadom, ktorý bol niekedy stratený, inokedy plný života.
Dobrý večer, pani Klára, vravieval, odkladajúc tašku na stoličku. Tu máte svoju obľúbenú kvetinu.
A ty si kto, zlatko? spýtala sa takmer vždy s jemným úsmevom.
Len priateľ, odpovedal.
Pani Klára bola kedysi učiteľkou literatúry, elegantná žena s pevnou povahou. Ale Alzheimer jej postupne kradol kúsky spomienok. Pre ňu sa dni opakovali a tváre splývali. Napriek tomu, keď bol Tomáš pri nej, v jej očiach zažiarila iskra.
Mesiacmi jej čítal básne od Pavla Országha Hviezdoslava a príbehy od Ľudovíta Štúra. Niekedy jej natrel nechty broskyňovým lakom, inokedy jej opatrne upletil vrkoč, ako keby bola jeho vnučka. Smiala sa pri jeho vtipoch, plakala ticho, keď ju niečo dojalo, alebo ho pomýlila s nejakým mladíkom z mladosti.
Personál hovoril, že Tomáš má starú dušu v mladom tele. Nechodil tam z lásky k vznešeným činom ani pre školské úlohy chodil tam, lebo chcel.
Ten chlapec… má obrovské srdce, vravievala sestra Marta, najstaršia ošetrovateľka v domove.
Tajomstvo, ktoré nikto nevedel
Celý ten čas, čo ju navštevoval, Tomáš nikdy nepovedal, že nie je len priateľ pani Kláry. Bol jej vnuk. Jediný.
Príbeh bol smutný: Keď Klára začala zabúdať, jej jediný syn, Tomášov otec, ju nechal odviezť do domova dôchodcov. Najprv ju navštevoval často, no potom prichádzal čoraz menej… až raz prestal úplne. Tvrdil, že ho to príliš bolí vidieť ju takú. Tomáš si naproti tomu nevedel predstaviť, že by ju nechal samu.
Doma o nej otec nehovoril. Už to nie je tá istá žena, vravieval chladne. Najlepšie je, aby tam zostala.
Ale pre Tomáša bola stále jeho stará mama. Aj keď si nepamätala jeho meno, aj keď ho niekedy nazvala Fero alebo Janko, vedel, že niekde v hĺbke jej mysle ešte stále bolo milosrdenstvo.
Vyznanie
Jedného zimného dňa, keď ho stála pri okne a česala, Klára na neho zahľadela. Na okamih sa jej oči rozjasnili, akoby ho spoznala.
Máš oči ako môj syn, zašepkala.
Tomáš sa usmial.
Možno mi ich osud požičal.
Ona znížila hlas, akoby zverila tajomstvo.
Môj syn sa odvrátil, keď som začala zabúdať… povedal, že už nie som jeho matka.
Tomášovi to bolo úzko, ale neodporoval jej. Pevne jej stiskl ruku.
Niekedy, keď pamäť odchádza, odchádzajú aj ľudia. Ale nie všetci zabúdajú.
Pozrela sa naňho, akoby jej tieto slová dali pokoj, a potom sa opäť stratila vo vlastných myšlienkach.
Posledné leto
Toho roku Klára začala častejšie chorovať. Dobrých dní bolo málo, niekedy už ani nemohla vstať. Tomáš ju navštevoval aj tak, aj keď len aby jej čítal, kým spala, alebo jej nechal kvety na stole.
Jedného večera s ním lekár domova prehovoril.
Syn môj, tvoja stará mama je veľmi slabá. Možno neprežije zimu.
Tomáš sklopil hlavu, ale neplakal. Vedel, že ten deň príde.
Na jej posledné narodeniny prišiel s celým zväzkom divých kvetov. Izba vôňala po lúke. Ona sa naňho pozrela a s jasnosťou, ktorú nemala mesiace, povedala:
Ďakujem, že si na mňa nezabudol.
To bol posledný deň, kedy spolu mohli rozprávať.
Rozlúčka
Klára odišla za tichej svitan




