Ježko
Zasa! prečítala som si správu v rodičovskej skupine materskej školy a hodila mobil na gauč vedľa seba.
Čo sa stalo, mama? Hanka odtrhla pohľad od zošita a pozrela na mňa.
Súťaž, zas! Už ma to naozaj nebaví! Prečo to niekto stále rieši? A hlavne, odovzdať to treba pozajtra. A ja mám zajtra dvanástku v nemocnici. Kedy to mám stihnúť?
Mami, môžem to urobiť ja? Hanka odsunula učebnicu matematiky. Úlohy som už takmer hotová. S tou algebrou ešte niečo, ale to si vypýtam zajtra od Katky. Aj tak som z tej úlohy nič nepochopila, hádam mi vysvetlí.
Nie, dcéra moja, rob si svoje povinnosti. Končí sa polrok, čoskoro budú testy.
A čo… Maťko bude zase smutný. Pamätáš, ako plakal naposledy, keď všetci dostali diplomy a jeho výtvory si nik ani nevšimol? A pritom to naozaj robil sám
Práve preto zamračila som sa ešte viac. Veď to u nás akoby po noci modelovali sochy ÚĽUV umelci. Deti nič také samy nespravia, všetko zato rodičia. To ma hnevá najviac.
A prečo všetci mlčia? Nik neprotestuje? Len to stále robia a podávajú. Pamätáš, v prvom ročníku nám triedna povedala, že buď nech to deti robia samy, alebo nič?
To bolo, keď naša pani učiteľka Kocianová bokom upozornila viacerých, že už stačilo tých nezmyselných domácich úloh a rodičovských zásahov?
Presne! Hanka sa zasmiala. Vtedy sme boli všetci šťastní. A pán učiteľ Kraus povedal, že dieťa má mať radosť z práce, nie jeho rodičia. Ninka doniesla pletenú bábiku od mamy a učiteľka jej na ďalší deň dala háčik a priadzu, nech si skúsi sama upliesť krúžok. Samozrejme, nešlo jej to.
Večer som vtedy obehla všetkých susedov, aby som zohnala háčik Pamätám.
Vidíš? Napokon Ninka dostala dvojku. Nebolo to príjemné, ale poučné. Mami, za takéto súťaže by mali odmeňovať rodičov, nie deti, aby sa tí malí neľútili.
Hanka pozbierala perá, ktorými písala poznámky z biológie, a vstala.
Chceš čaj? A môžem prečítať Maťkovi rozprávku?
Veľmi rada! Postavila som sa a objala dcéru, pobozkala ju na spánky. Aká si už vysoká, len ťa už necmuknem do vlasov ako kedysi. Celá po otcovi…
Mami, prosím… Nechcem naňho spomínať.
Nebudeme. Bež urobiť čaj, ja si zatiaľ niečo vybavím. Dobrá inšpirácia, vďaka.
Ešte raz som ju objala, potom jemne postrčila za zásterku.
Bež!
Sledovala som jej vystretý chrbát, krok, ktorým vždy zanechávala istotu. Uvažovala som, aké zvláštne veci vedia gény Bola som vždy trošku plnšia blondína, a Maťko sa na mňa podobá svetlovlasý, zavalitý. Ale Hanka Vysoká, štíhla, ako z porcelánu. Dlhý krk, tenké ruky, rovné ramená, je stelesnením pohybu a jemnosti. Úplne po otcovi. Aj jeho mama bola baletka v Štátnom divadle. Nie hviezda, skôr labuť č. 11 pri jazierku, ako zvykla žartovať. Ale jej chrbticu, pevnosť a výkonnosť jej nik nezobral. Povahu síce náročnú, no Hanka nie je po nej: z jej pohľadu vždy išlo svetlo, ktoré všetci vnímali a nie vždy to bola výhoda; jej dobrosrdečnosť a snahu pomáhať často zneužívali. Stávala za svoje, nevzdala sa a vždy našla dôvod priložiť ruku k dielu.
V našom byte nikdy nechýbali choré alebo odvrhnuté zvieratá, ktoré Hanka našla na ulici, vyliečila, potom darovala ďalej. Zostala nám len stará obrovská kocúr, ktorého Hanka priniesla minulú zimu domov. Bol mráz, školy zrušili vyučovanie. Hanka ostala doma s Maťkom, ktorý bol chorý, škôlku vynechal. Po odchode do služby som si predstavovala, čo doma budú robiť. Hanka varila obed, lenže doma už ani cibuľa nebola. Obchod bol v susednom vchode, prikázala Maťkovi pozerať rozprávky a nikam sa nehýbať, vypla sporák a vybehla. Zrazu, pri vchode, pošmykla sa, padla a pred ňou medové oči obrovského čierneho kocúra v spľasnutej kožušine. Pozeral na ňu, akoby bol pripravený skončiť. S naťahanými ušami, srsťou v chumáčoch, prežúval bez ilúzií.
Zima ti? Poď so mnou ticho sa ho spýtala Hanka.
Nič. Len sedel, schúlený. Skúsila ho vziať na ruky nepodarilo sa, bol ťažší než vyzeral. Otvorila vchod a ponúkla mu:
Poď, bude ti teplo. Máme doma mlieko.
Kocúr len zmraštil oči. Kto by stál o mňa? akoby písalo v jeho pohľade. Hanke ho bolo ľúto; sadla si k nemu na studené schody.
Neboj, potrebuješ aj ty niekoho. Ja ťa potrebujem…
Chvíľu len pozeral, no potom podišiel a zaboril veľkú hlavu do jej dlane, vstal.
Tak poď! potešila sa Hanka, natiahla chrbát, ktorý po páde bolel. A Maťka sa neboj, len hlasný je, inak je dobrý.
Na druhý deň som len unavene pokrútila hlavou, keď som zbadala toho chlpatého návštevníka.
Hanka, ten dlho nevydrží
Aspoň v teple, mami?
Nič nehovorím. Nech ostane
Nezmohla som sa na protesty. V tom čase som už sotva vláčila nohy práca, domácnosť, boj o prežitie. Všetko sa mi zdalo lepkavé a prázdne, len Hanka a Maťko ma ešte dokázali podržať.
Manžel neodišiel hneď. Rok býval striedavo tu a u tej druhej, nevedel sa rozhodnúť. Ja už ani nemala chuť riešiť jeho návraty, deti boli jeho jediný argument.
Bývali sme v samostatných izbách našťastie, byt bol dosť veľký. Ja sa presunula k Hanke, ona chápala viac, než by som čakala.
Vedel, že má ďalšieho syna; aj tú ženu som videla typická modelka, blondína s luxusným chlapčekom. Smutne som si pomyslela: zas blondína
Raz som po službe vyšla z nemocnice a rozhodla som sa neísť domov autobusom, ale pešo parkom, ktorý som mala kedysi tak rada. Jeseň bola teplá, listy žltočervené, vo vzduchu cítiť orosené ráno. Trochu ma ukľudnilo, len veverička otravujúca psa mi vyčarila úsmev. Chvíľu som sledovala pána so psíkom a uvedomila si, že podobné dni možno už nikdy nezažijem s tým mojim. Zrazu, na druhej strane chodníka, šiel bývalý manžel s druhou rodinou.
Niekedy stačí len jedna náhodná situácia a všetko sa zlomí. Zmeravela som, dívala sa, ako si hrá s malým synom, a rozhodla sa: dosť bolo.
Večer som mu zbalila veci.
Choď, povedala som potichu.
Asi by to nepočúvol, no Hanka vzápätí tichým hlasom zopakovala:
Choď…
Keď za ním zavrela dvere, spadla som na zem pri stene. Hanka vystrašene prišla:
Mama, si v poriadku?
Na chvíľu som zatvorila oči, zhlboka dýchala a poprosila:
Hanka, zapni kanvicu. Potrebujem čaj
Deti sa s tým vyrovnali rôzne. Maťko bol malý, matka mu stačila, otec ho ani veľmi nevyhľadával. Hanka si to niesla v sebe. Nehovorila, nechcela mi pridávať starosť, no noci prebdela, hľadajúc zmysel medzi tieňmi stromov za oknom. Bola nervózna, podráždená, často plakala. Ani školská psychologička veľmi nepomohla. Len čo pribrali domov kocúra, situácia sa začala meniť.
Kocúr dostal meno Kubo. Priviazali sa naň obidaja. Stále vyzeral trochu strašidelne, keď potme zašuchotal v kuchyni. Nikdy nemrnkal, nič nepýtal, len trpezlivo sedel vedľa mňa v tichu kuchyne, kým som rozprávala svoje starosti potichu do jeho medových očí. Nikdy neodišiel. Myslela som, že len ja som taká, no keď som spomenula Hanke, že kubka už nedáme, tvárila sa, že nevie, o čom hovorím.
Za rok, čo bol Kubo u nás, nabral na váhe aj sebavedomí, a stal sa súčasťou domácich večerov. Pri otázkach kamarátok na mužov som sa smiala:
Najlepší muž už u nás býva trpezlivý, vypočuje ma, deti obľubuje, papuče a ponožky všade nehádže Čo viac treba?
Nové vzťahy som si nevedela predstaviť. Pripadala som si ako pokazená bábika, ktorej sa už ruky a nohy nehýbu. Jediné, čo ma držalo v pohybe, boli deti.
Škôlkarské súťaže dcéry som mala len v dobrom: samé oslavy, šaty, farebné stuhy. S Maťkom prišli nové panie učiteľky a mimoriadne aktívny rodičovský výbor. Bývalý manžel raz povedal, že alimenty budem mať až po súde. Vedel, že z mojej sestričkovej výplaty sa tri živíme ťažko. Čakal, že ho budem prosiť, no prerátal sa. Po dvoch mesiacoch som nastúpila do druhej práce. Príležitostí na súťaže bolo čoraz menej.
Dlho to neprekážalo. Veď vystrihnúť obrázok alebo vyplstiť ježka predsa netrvá tak dlho. Aj Hanka rada pomáhala. Maťko každú svoju vec robil sám. Ale potom jeho výrobky schovávali najďalej, neocenili raz ma verejne skritizovali na rodičovskom, že sa ani o výrobky detí nezaujímam. Hanbila som sa. Iní rodičia sa vtedy postavili za mňa, a odvtedy som sa vyhýbala všetkým schôdzam.
Prosím vás, upokojte sa! pán učiteľ Makovický sa snažil stíšiť rodičov. Naše deti sú naša budúcnosť! Ak im neviete dať ani 30 minút večer, čo ste za rodičia? Je to krásna príležitosť tráviť čas spolu…
Viac som nepočúvala. V duchu som si predstavila tichý večer, deti, Kubka pri nohách a šálku bylinkového čaju. Aspoň chvíľu pre nás.
Dnes prišla opäť správa o novej súťaži. Tentoraz som sa rozhodla stačilo. Ak má byť súťaž detská, tak je detská! Dohodla som sa s tromi mamami a jedným otcom z triedy všetci súhlasili.
O týždeň, na slávnosti, bola príležitosť urobiť zmenu. Kráčala som do škôlky s dobrou náladou. Ak to nevyjde, čo už no odvtedy si nedám vnútiť pocit, že som zlá mama.
Maťkov ježko stál ako vždy v najvzdialenejšom kúte poličky. Odsunula som umelecké výtvory rodičov, vytiahla synov ježka a postavila ho dopredu.
Pani Elena, čo to robíte? pýtala sa zaskočená pani učiteľka.
Chcem, aby všetci videli, čo naozaj robil môj syn. Opravila som mu menovku, aby bolo jasné, že je to jeho, nie moje.
Vovko bol v šoku, keď svojho ježka prvý raz uvidel úplne vpredu. Niekto ho pochválil, hrdina sa nadychol od radosti.
Rodičia a deti sa zhromaždili, šumeli, pripravovali sa. Potom všetci zišli do hudobnej miestnosti slávnosť mohla začať.
Maťko vystúpil, zarecitoval básničku, ktorú s ním učila Hanka, zatancoval valčík s Veronikou. V duchu som si hovorila, či by ho nemal prihlásiť na tanec gény po babičke nezaprie. Keď učiteľka vyhlasovala výsledky súťaže a odovzdávala diplomy a čokolády, Maťka ani ďalších, čo si to robili naozaj sami, nespomenula.
V tom som vstala:
Teraz by sme, rodičia, radi povedali niekoľko slov, ak môžeme
Tí, čo vedeli, o čo ide, sa usmievali. Ostatní boli zvedaví. Prišla som k javisku, od Katkynej mamy som prijala zoznam detí a spolu s mamou Lízy krabicu čokolád.
V prvom rade, ďakujeme našim pani učiteľkám za krásnu slávnosť a ochotu vymýšľať stále niečo nové! Potlesk, všetci spolu!
Po výdatnom potlesku pokračujem:
Teraz chceme vyzdvihnúť tých chlapcov a dievčatá, ktorí možno nič nevyhrali, no poctivo sa snažili a všetko robili vlastnými rukami. Aj oni si zaslúžia diplom a sladkosť! Poďme im zatlieskať!
Volám deti, rozdať im diplomy a čokolády. Priestor zaliala detská radosť.
Potom odovzdávam veľké lízanky rodičom zo zlatými rukami.
Ema, prečo?
Len žiaľ, nevyhrali ste sami… žmurkla som a pokračovala.
Nik nesmel odísť bez diplomu a malého darčeka.
Po slávnosti, keď rodičia prišli späť do triedy, vedľa veľkej výstavnej police pribudla nová na nej len výtvory detí bez rodičovskej pomoci. Nad ňou nápis, ktorý Hanka ručne napísala veľkými písmenami: JA SÁM!
Maťkovi som pomohla obuť sa a utekali sme domov, naše miestečko tepla a pokoja.
Mama?
Áno, Maťko? usmievam sa na spokojného syna s diplomom.
Ak som dostal diplom, znamená to, že môj ježko je dobrý?
Samozrejme! Veď si to počul. Je najlepší, lebo si ho spravil sám, ani Hanka ti nepomáhala.
Ale ježko je trochu krivý.
A to je jeho čaro. Je tvoj.
Snaží sa stíhať mojim krokom, potom pozrie hore:
Mama, si na mňa hrdá?
Zastala som, chytila ho za ruku, kľakla k nemu.
Som na teba veľmi hrdá! Lebo si samostatný, nevzdávaš sa a pomáhaš mi, aj keď vieš, že mám toho veľa. Viem, že včera si umýval riad ty. Za to ďakujem, úžasný si! Vieš, čo je skutočný chlap? Ten, čo sa vie postarať a ďakovať za pomoc. Kto nerieši, čo je ženská a čo mužská práca, ale pomáha rodine. Vďaka, že dáváš druhým svoj čas ten je najvzácnejší.
A ako ho využívať?
O tom ti popoviem inokedy. A vieš čo? vstala som, chytila ho za ruku.
Čo?
Potrebujeme malú oslavu, čo ty na to?
Určite!
Tak čo? Koláčik?
Áno!
Sedíme v kuchyni, ja s čajom s materinou dúškou, deti si šuškajú, Kubo žmúri v kúte. Stačí tak málo: povedať deťom, že sú dôležité.
Vypnem zvuk na mobile, odložím ho do kabelky. Ranná správa zo škôlky už nebudem potrebovať, poprosím Lízinú mamu, nech mi povie to najpodstatnejšie. Budeme sa smiať, ako sa tvárili všetci, keď sme im rozdávali sladkosti.
O dva roky bude Maťko kadetom na vojenskej škole a krivý ježko ho bude vítať doma na polici, vedľa krásnej kanvice na čaj, ktorú mi prinesie Hanka, keď príde z Bratislavy, kde bude študovať. Keď deti odídu, chvíľu sa budem hľadať, ale príde niekto, kto bude úplne iný než prvý muž: nižší, zaguľatený, ako ja Ľubomír Gregor. Prinesie pokoj, neskorú lásku, záhradu s ružami a výlety k jazeru. Hlavné je, že si nájde cestu aj k mojim deťom. Pochopím, že ak niekoho naozaj prijmeš, je úplne jedno, koho porodil. Hanka bude v lete s obdivom sledovať, ako kráčam s Ľubomírom ruka v ruke parkom, kopeme do listov, a bude si želať, aby aj ona mala niekedy niekoho, s kým starostlivosť a ticho povedia viac než tisíc slov. Stačí, že je pri tebe niekto, kto počúva srdcom.




