Jedna dcéra pre dvoch rodičov

Vieš, musím ti porozprávať jeden príbeh, ktorý mám stále v srdci. Medzi Oľgou a Konštantínom to bolo ako z rozprávky, láska na prvý pohľad. Chodili spolu sotva mesiac a raz na večeri jej Konštantín povedal:
Oľga, buď mojou ženou.
Oľga bola v šoku.
Čože? Veď spolu chodíme len mesiac…
No a? Mne ten čas stačil, viem, že si moja osudová žena. Nepotrebujem nikoho iného, pre mňa neexistuje iná.
Oľga sa zachichotala, jemne ho objala a povedala:
Nuž, v skutočnosti súhlasím.
Keď prišla domov, mama sa nevedela zmieriť s tou rýchlosťou.
Nebola si príliš unáhlená, dcéra? Nie si náhodou tehotná?
Mami, prosím, samozrejme že nie. Len Konštantín povedal, že bezo mňa nemôže žiť, a ja tiež… Proste máme takúto lásku, mama.
Zo začiatku sa všetci čudovali ich hneď vynútenému sobášu, ale časom pochopili, že tí dvaja k sebe naozaj patria. Konštantín bol na Oľgu nežný a ona jeho milovala a starala sa o neho s rovnakou oddanosťou.
Bola to úprimná a skutočná láska. Len jedna vec ich trápila obaja túžili po dieťati, ale vytúžené tehotenstvo neprichádzalo.
Konštantín, mali by sme sa nechať vyšetriť, možno je niečo, prečo nemôžem otehotnieť.
Súhlasím, okamžite odpovedal Konštantín.
Navštívili množstvo lekárov, boli aj v Bratislave, modlili sa za zdravie no, nič nepomohlo. Oľga ostala bez dieťaťa.
Raz Konštantín nesmelo nadhodil:
Oľga, čo keby sme adoptovali dieťa z detského domova? Vychováme ho ako naše vlastné.
To je super nápad, vyhŕkla Oľga, lebo o tom už dávno potichu snívala, ale bála sa, že muža to nenadchne.
Ideme tam, povedal Konštantín. Poznám jeden detský domov, keď sa vraciam z pracovných ciest okolo neho chodím, vtedy ma to napadlo.
Keď prišli s Oľgou do domova, medzi mnohými deťmi sa k nim rozbehla trojročná blondínka s modrými očami, objala Oľgu za kolená.
Mama! radostne zvolala. Oľga sa od nej nemohla odtrhnúť.
Tak k nim pribudla dcérka Ľubica. Veselá, šikovná, jej smiech im naplnil dom šťastím. Oľga sa konečne cítila naozaj ako matka a milovala Ľubicu celým srdcom. Konštantín tiež bol do dcéry naozaj zamilovaný.
Rodinka žila pokojne. Bývali v dedine, kde sa každý poznal. Susedi vedeli, že Ľubica je adoptovaná. Keď bola malá, nebol žiadny problém, ale prišla puberta, Ľubica chodila do školy a raz jej niekto povedal, že nie je Oľgina vlastná dcéra.
Vtedy mala štrnásť, prišla domov a spravila veľkú scénu.
Prečo ste mi klamali? Vzali ste ma z domova a nikdy ste mi to nepovedali!
Ľubica, upokoj sa, s otcom sme ti to chceli povedať, čakali sme, že trochu vyrastieš, aby si to nebrala tak tragicky. Teraz to už vieš, lebo… my sme sa toho báli.
Ľubica plakala a kričala, potom sa uzavrela do seba, neskôr sa jej povaha zmenila a bola nepríjemná puberta spraví svoje. S rodičmi bola drsná, búchala dverami, odvravala.
A vtedy, celkom nečakane, Konštantín zahynul. Oľga nemohla uveriť tej strašnej správe, že muž zomrel pri nehode cestou z pracovnej cesty z okresného mesta, tesne pred Silvestrom; na cestách bola silná víchrica.
Konštantín chodil často na služobné cesty, niekedy na týždeň a keď sa zdržal, posielal Oľge pohľadnicu, mobil vtedy ešte nemali. Keď zomrel, Oľga mala štyridsaťšesť rokov. Ľubica namiesto toho, aby podržala mamu, ešte viac rebelovala. Utiekala z domu, nezdržiavala sa doma, bola ešte tvrdšia.
Oľga robila všetko, čo mohla, aby našla s dcérou spoločnú reč, plakala, prosila ju, ale nikdy na ňu nekričala. Tak spolu žili. Ľubica dospela.
Po maturite oznámila:
Odchádzam do mesta.
Oľga unavená, držala v ruke utierku:
Ideš študovať, dcéra?
Nie, idem hľadať svoju biologickú mamu…
Oľga stratila reč, spýtala sa:
Ale načo? Nie som ti ja mama?
Ľubica odvrátila pohľad k oknu, mlčala.
Musím vedieť, kto je. Potrebujem to, mama. Chcem pochopiť, prečo ma opustila. Mám na to právo.
Máš, dcérka, odvetila Oľga. Vedela, že žiadne argumenty ju nezastavia.
Ľubica mala už skoro devätnásť. Rýchlo si zbalila pár vecí do malej tašky, dala Oľge pusu a sľúbila, že občas príde. Oľga ju s bolestným pohľadom vyprevadila. Zostala sama.
Čas plynul. Dni sa vliekli. Oľga už dávno bola na dôchodku. Dlhé zimné večery si triedila pohľadnice od Konštantína boli v krabici od bonboniéry, previazané stužkou. Veľa ich nebolo. Posledná mala obrázok smrekových vetvičiek, zažltnutá rokmi. Oľga číta na zadnej strane: Oľga, zdržím sa tri dni, myslím na teba, tvoj Konštantín.
Oľga sa dotkla prstami pohľadnice, pritisla si ju k srdcu, akoby objímala svojho muža. Roky plynuli, veľa sa zmenilo. Od smrti Konštantína bolo už skoro dvadsaťpäť rokov.
Sedela pri okne a spomínala. Sily jej ubudli, kedysi si chodila posedieť na lavičku pred obchod, teraz už len málokedy vyjde za bránu, vždy len do obchodu a späť.
Okno má pomaľované, schránka prázdna, v dome ticho. Radosti do domu prinesie, keď občas Ľubica príde s deťmi. Inak je stále sama. Na komode je fotka Konštantína, ako drží malú Ľubicu obaja sa usmievajú.
Ach, Konštantín, ako skoro si odišiel, nechal si ma samu, vzdychla. Ostala som úplne sama.
Dom bol tichý, len Ticho občas narušil jeho mačacími kúskami Ticho je jej kocúr. Skákal z parapetu, alebo pri Oľge hlasno priasol. Oľga ho nakŕmila, dala si čaj a rozhodla sa, že pôjde do obchodu. Vošla do izby a ešte raz sa pozrela na fotku.
Práve pila čaj, keď sa ozvalo klopanie na bránu. Spomínala, ako jej Ľubica kedysi povedala, že odchádza do mesta hľadať svoju mamu. Prežívala tie chvíle znova a znova. To ráno bolo pochmúrne a tiché, keď sedela v kuchyni a zrazu sa ozvalo klopanie na bránu.
Obula sa, hodila si šál na plecia a vyšla. Na dvore stála žena, mladšia než Oľga, s smutnými očami.
Pozdravujem, vy ste Oľga? neznáma sa jej prihovárala trochu roztrasene.
Áno, a vy ste…?
Neznáma žena trochu zneistela.
Som mama Ľubice… teda druhá mama… vlastne biologická… volám sa Veronika… asi už chápete.
Oľga cítila, ako jej stislo srdce. Ľubica nedávno odišla, a zrazu jej biologická mama ako ju našla?
Počkajte niečo sa stalo Ľubici, že ste tu? znepokojila sa Oľga. Tak ju našla…
Veronika začala rýchlo vysvetľovať:
Ľubica je teraz v nemocnici, v meste… niečo s bruchom… boli sme v parku, chytila sa za žalúdok, sadla si na lavičku, zbledla a hneď som volala záchranku.
Ženy na seba chvíľu mlčky pozerali.
Ľubica ma dávno našla, ale bála sa vám to povedať, Veronika mala slzy v očiach.
Ach, čo tu stojíme, pohovorme si v dome, spamätala sa Oľga. Poďte dnu.
Naleje horúci čaj, Veronika si sadne a hovorí:
Bola som mladá, keď som Ľubicu porodila. Rodičia boli veľmi prísni, prinútili ma vzdať sa dcéry. Môj snúbenec, keď sa dozvedel, že som tehotná, sa zmizol, rodičia vyhrážali, že ma s dieťaťom vyhodia. Napísala som v pôrodnici, že sa vzdávam dcéry… Žila som s tým roky… Prepáčte, teraz najmä Ľubica vás veľmi prosí, aby ste prišli za ňou do nemocnice.
Oľga vyskočila z miesta.
Prečo mi nezavolala?
Ukradli jej mobil. Keď prišla záchranka, odniesli ju, kabelka s dokladmi ostala na lavičke, keď som sa vrátila, už tam nebola…
Och, moja Ľubica, zašepkala Oľga.
Sama mi dala vašu adresu, povedala: Nájdi moju mamu.
Obe mlčali, pohľady sa stretli, bez nevraživosti len úzkosť a únava.
Poďme, povedala Oľga, zamkla dom a šli.
Starý autobus sa vlečie, mlčky sedeli, no potom začali rozprávať.
Aj ja som sama, povedala Veronika. Môj muž zomrel pred tromi rokmi, bol dlho chorý. Už potom som nemohla mať viac detí. Skutočne cítim, že Boh ma za to potrestal, že som sa vzdala dcéry…
Takže okrem Ľubice nemáme nikoho, zamyslela sa Oľga.
Tak to vyzerá… Jedna dcéra pre nás obe, smutne dodala Veronika.
V nemocnici sa ich spýtali:
Ku komu idete?
K dcére, k Ľubici Petrovej, obe naraz.
A vy ste kto?
Matka, zas naraz. Uškrnuli sa na seba.
Dve mamy? Dobre, tak poďte.
Bledá Ľubica ležala pod infúziou. Keď ich uvidela, usmiala sa:
Mama… aj mama…
Oľga ju pohladila.
Upokoj sa, dcéra, som tu a Veronika si k nej prisadla.
Teraz už nebudeš sama, dcéra, povedala Veronika, pripevila jej perinu.
Sedeli u dcéry dlho. Rozprávali sa o všeličom.
Odvtedy má Ľubica dve mamy, neskôr manžela a dvoch synov. Oľga aj Veronika majú spoločnú dcéru. Stretávajú sa spolu občas.
Vieš čo, život sa vie zamotať, ale niekedy z toho vznikne niečo krásne a silné. Želám ti len všetko dobré, nech máš v živote pohodu!

Rate article
Wyznaj Sekret
Jedna dcéra pre dvoch rodičov