Jedna dcéra pre dvoch rodičov

Jedna dcéra pre dve matky
Medzi Oľgou a Konštantínom vzplanula láska hneď na prvý pohľad. Stretávali sa už mesiac a Konštantín ju jedného večera požiadal:
Oľga, vezmi si ma, povedal rozhodne, pričom jej podal ruku.
Ako? Veď sa poznáme len mesiac, zaskočila ho otázkou.
A čo? Stačil mi ten mesiac, aby som pochopil, že si moja osudová žena. Nikto iný pre mňa neexistuje, len ty…
Ach, Konštantín, ja súhlasím, zasmiala sa potichu a pritúlila sa k nemu.
Dcéra, nespravila si to prirýchlo? skúmala matka Oľgin náhly súhlas. Nebudeš predsa tehotná?
Mama, prosím ťa, nie! Len Konštantín tvrdí, že bezo mňa nevie žiť a ja tiež… Taká je naša láska, mama.
Onedlho všetci, ktorí sa čudovali ich rýchlej svadbe, pochopili, že tí dvaja sú od prírody stvorení jeden pre druhého. Ich vzťah bol harmonický, na Konštantínovi bolo vidieť, ako si Oľgu váži a opatruje. Oľga bola šťastná, starala sa o manžela s citom a láskou.
Ich manželská láska bola čistá, úprimná a silná. Jediný tieň, ktorý na šťastí spočinul, bola túžba po deťoch akokoľvek sa snažili, Oľga nevedela otehotnieť.
Konštantín, mali by sme sa dať vyšetriť, možno je nejaký dôvod, prečo neviem otehotnieť, hlesla Oľga.
Dobre, ubezpečil ju a išli spolu k lekárom.
Nádeje, lekári, cestovanie a modlitby všetko márne. Oľga nedokázala mať dieťa.
Oľga, rozmýšľal som, či by sme nešli do detského domova, nevzali si nejaké dieťa a nevychovali ho ako vlastné, navrhol raz opatrne Konštantín.
Súhlasím, vysypala Oľga okamžite a v očiach jej zažiarili slzy šťastia. Je to môj sen…
Tak pôjdeme, povedal Konštantín. Poznám jeden detský domov, vždy ho míňam cestou z Bratislavy.
Keď Oľga a Konštantín vstúpili do detského domova, medzi desiatkami opatrných detí pristúpila k nim blondínka s jasnými modrými očami. Oľgu objala okolo kolien, zašepkala:
Mama! a rozžiarila tvár.
Tak sa im do života dostala malá Lýdia veselá, šikovná dievčatko. Jej smiech rozozvučal dom ako horský potôčik. Oľga konečne pocítila, čo je pravé materstvo. Obe ju ľúbili viac než čokoľvek na svete.
Žili v malom mestečku, v ktorom sa každý pozná. Samozrejme, všetci vedeli, že Lýdia je adoptovaná. Kým bola malá, nikto nič neriešil. Ale časom, ako Lýdia rástla a začala chodiť do školy, dozvedela sa pravdu niekto jej povedal, že jej rodičia ju adoptovali.
Lýdia mala štrnásť rokov, prišla domov a spustila hysterický výstup.
Mama, prečo ste mi nepovedali, že nie som vaša dcéra? Už viem, že ste ma zobrali z detského domova!
Ly, upokoj sa, chceli sme ti to povedať, ale čakali, aby si bola dosť dospelá. Boli sme vždy vystrašení, že sa dozvieš. Ale teraz… Nič sa nedá robiť.
Lýdia sa zatvorila do seba, potom bola rozrušená, vybuchovala, drzá veď bola v období puberty. Hádala sa, búchala dverami, krik často prehlušil obývačku.
Vtedy prišla nečakaná tragédia. Konštantín zahynul. Oľga sa nemohla spamätať z toho šoku jej muž zomrel na ceste domov z práce z Košíc, neďaleko Vianoc, počas snehovej búrky havarovali s kolegom autom.
Konštantín často chodil na služobné cesty, niekedy posielal pohľadnice, pretože mobily ešte neboli. Keď zomrel, Oľga mala štyridsaťšesť. Lýdia namiesto toho, aby matku podržala, úplne sa vymkla kontrole, utiekala z domu, nevraživá, ignorovala matku.
Oľga zo všetkých síl hľadala k dcére cestu, plakala, prosila, ale nikdy na Lýdiu nekričala. Tak prešiel čas. Lýdia rýchlo dospievala a keď skončila školu, raz oznámila matke:
Odchádzam do Bratislavy, povedala už pevným hlasom.
Oľga zdvihla unavené oči, v rukách držala utierku.
Ideš študovať, dcéra?
Nie, idem hľadať svoju biologickú matku…
Oľga mala zimomriavky, strátila slová:
Ale prečo, Lýdia? Nebola som ti celou matkou?
Lýdia sa otočila tvárou k oknu, dlho mlčala.
Musím vedieť, kto je moja pravá mama. Potrebujem to, mama. Musím pochopiť, prečo ma opustila. Mám právo to vedieť.
Máš, dcéra, ticho prikývla Oľga. Vedela, že žiadne prosby ju nezadržia.
Lýdia si rýchlo zbalila pár vecí do malej tašky, pobozkala Oľgu na líce a sľúbila, že občas príde. Vyšla z domu, zamierila k autobusovej zastávke. Oľga za ňou smutne hľadela. Ostala sama.
Čas plynul pomaly, dni sa vliekli. Oľga už dávno bola na dôchodku a dlhé zimné večery trávila prezeraním pohľadníc od Konštantína v starej plechovke od bonbónov, previazaných stužkou. Tých pohľadníc nebolo veľa. Na poslednej s obrázkom smrekových vetvičiek čítala: Oľga, zdržím sa tri dni, chýbaš mi. Tvoj Konštantín.
Oľga prešla prstami po pohľadnici, pritlačila si ju na srdce, akoby objímala nebohého manžela. Uplynulo dvadsaťpäť rokov, odkedy Konštantín tragicky zahynul.
Sedela pri okne, spomienky ju pohltili. Už nevládala chodiť na lavičku, kde kedysi sedávala so ženami pred obchodom. Teraz vychádzala len do obchodu a späť okná mala zatiahnuté, poštová schránka prázdna, dom zahalený tichom. Nábytok oživila len vtedy, keď Lýdia s deťmi príde na návštevu. To však bolo zriedkavé. Na komode mala fotografiu Konštantína, ako drží malú Lýdiu na rukách obaja sa smejú.
Ach, Konštantín, odchádzaš tak skoro, nechal si ma samu, šeptala k fotke, Ostala som sama.
V dome vládl pokoj, len občas ho rušil kocúr Timo, ktorý skočil z parapetu či hlasno pradieval pri Oľge. Nakŕmila Tima, dala si čaj a rozhodla, že dnes zájde do obchodu. Pozrela na fotografiu.
V tom zaznel klop na bránku.
Pripomenula si okamih, keď Lýdia odchádzala hľadať svoju biologickú matku a opäť prežila to ráno znova. Sedela v kuchyni, liala si čaj, keď niekto zaklopal.
Obula sa, hodila šál na plecia a vyšla na dvor, otvorila bránku pred ňou stála žena, podstatne mladšia a s očami plnými smútku.
Dobré popoludnie… Vy ste Oľga? hlas sa jej triasol.
Áno, a vy ste?
Žena sa zmätene prešľapovala:
Som Lýdiina mama… teda druhá mama… presnejšie biologická. Volám sa Veronika… Už asi chápete…
Oľga pocítila chladný závan po celom tele. Lýdia len nedávno odišla, a teraz stojí pred ňou jej biologická matka ako ju našla?
Počkajte, stalo sa niečo Lýdii? vyľakala sa Oľga našla vás?
Veronika sa rozrozprávala:
Lýdia je teraz v nemocnici, v Bratislave… Niečo s žalúdkom, kráčali sme v parku, chytila sa za brucho, zbledla, zavolala som sanitku.
Stáli tam ticho, pozerali na seba.
Lýdia ma našla už dávno, ale bála sa vám o tom povedať, Veronika vzdychla.
Ach, prečo tu stojíme? Poďte dnu, spamätala sa Oľga.
Ponúkla jej horúci čaj. Veronika si sadla, začala rozprávať:
Bola som veľmi mladá, keď som Lýdiu porodila. Moji rodičia boli veľmi prísni a donútili ma vzdať sa dcéry. Ženích zmizol, len čo sa dozvedel o bábätku. Rodičia mi pohrozili, že ma vyhodia s dieťaťom, takže som napísala vzdanie sa. Roky som s tým žila… Ale teraz nie o mne Lýdia chce, aby ste za ňou prišli do nemocnice.
Oľga rýchlo vyskočila.
Prečo mi nezavolala?
Ukradli jej mobil, vlastne celú kabelku. Kým prišla sanitka, kabelka ostala na lavičke, aj s dokladmi. Keď som sa vrátila, už nebola…
Bože, moje dieťa, šepkala Oľga.
Sama mi dala vašu adresu povedala: Nájdi moju mamu.
Obe ženy mlčali, ich pohľady neboli nepriateľské, len plné starosti.
Ideme, rozhodla Oľga, zaprela dvere, zamkla a ponáhľali sa.
Starý autobus šiel pomaly, spočiatku mlčali, neskôr sa rozprávali.
Aj ja zostala sama, vzdychla Veronika. Môj muž zomrel pred troma rokmi, bol dlho chorý. Nikdy som už nemohla mať ďalšieho potomka. Viem, že som potrestaná za to, že som sa Lýdie vzdala. Je to môj trest…
Tak to vyzerá, že okrem Lýdie nemáme nikoho, zamyslela sa Oľga.
Jediná dcéra pre obe, smutne potvrdila Veronika.
V nemocnici sa ich spýtali:
Komu idete?
Dcére Lýdii Pavlíkovej, odpovedali naraz Oľga aj Veronika.
A kto ste pre ňu?
Matka, zvolali spolu a smiali sa.
Dve mamy? Dobre, choďte…
Bledá Lýdia ležala pod infúziou, rozžiarila sa, keď zbadala obe.
Mama… a mama… zašepkala.
Oľga ju pobozkala.
Ukludni sa, dcéra, som tu, povedala Oľga. Veronika si sadla blízko.
Všetko bude v poriadku, nie si sama, pohladila ju Veronika.
Dlho sedeli pri dcére, rozprávali sa o mnoho veciach.
Odvtedy má Lýdia dve mamy, časom si našla manžela a porodila dvoch synov. Oľga s Veronikou majú jednu spoločnú dcéru. Občas sa všetci stretávajú.
Nech je vám život šťastím, priateľstvom a pokojom. Veľa lásky a dobra, nech sa vám darí.

Rate article
Wyznaj Sekret
Jedna dcéra pre dvoch rodičov