Hranice trpezlivosti
Čo si taký zamračený? Pohádal si sa s Peťou? podpichol ma Rasťo, keď videl moju tvár celú v mrakoch. Nerob si ťažkú hlavu, ženy sú už také, dnes nadávajú, zajtra ťa milujú. Bez teba vydržať nevedia!
Rozišli sme sa, zamumlal som nevrlo, dávajúc najavo, že sa do tejto témy púšťať nechcem. A prosím, nerozoberajme to už.
Rasťovi takmer spadla sánka. V očiach sa mu zračilo prekvapenie, niekoľko sekúnd len nemo otváral ústa. Rozišli sa? Veď to predsa nemôže byť pravda! Poznal ma dobre a videl, ako som sa k Petre správal. Nebolo to len nejaké poblúznenie bola pre mňa doslova stredom sveta.
Dobre si pamätal, ako som sa v poslednom čase menil. Úprimne, často len vrtel hlavou, keď videl, že nesiem obrovitánsky kyticu ruží na rande po práci, alebo keď som s hrdosťou ukazoval kamarátom zlatý náramok, čo som pre Peťu kupoval. Rozprával som im o novom podniku s vyhliadkou na celé mesto, čo som pre nás vybral. Každý piatok večera sme boli v nejakej štýlovej reštaurácii, v sobotu som ju ťahal do divadla alebo galérie no predtým by ma tam nikto nedostal. Radšej som chodil chytať ryby na Váh alebo na futbal s chlapmi, nie na výstavu obrazov. Lenže kvôli Peťe som prehodnotil všetko, čo som mal rád, zmenil celý svoj život.
Ty ma dostávaš, vydýchol Rasťo neveriacky. To vážne? Čo sa také muselo stať, že tá ich idylka splasla? Toľko peňazí si na ňu minul! Na kamarátov si zanevrel! Dom si začal stavať! A teraz je koniec?
Nechcel mi to vyčítať, ale nedalo sa mu nevidieť, aký je mi to ľúto. Videl, ako som sa kvôli láske menil, a teraz som vyzeral doslova zlomený.
A už je koniec, prikývol som stroho, nasilu sa zahĺbil do notebooku. Hral som sa, že mam narýchlo niečo dôležité do práce, v skutočnosti som len mechanicky ťukal do klávesnice. Horko-ťažko som v sebe dusil myšlienky aj emócie a Rasťa nechcel uraziť, hoci jediné čo som chcel, bolo aby ma už nechal na pokoji. Ani v kaviarni nemá človek svoj pokoj Nechápal, že sa o tom jednoducho nechcem rozprávať.
V hĺbke duše som sa s rozchodom stále nezmieril. Veď Peťu som naozaj mal rád úprimne, bez ohľadu na výdavky a nepohodlie. O to viac rezali rany po rozchode…
~~~~~~~~~~~~~~
Spoznali sme sa úplne náhodou. Petra sa v ten deň po práci zastavila v obchodnom dome potrebovala nakúpiť veci na celý týždeň. Pomaly kráčala medzi regálmi, brala zeleninu, múku, pribúdalo mlieko i drobnosti. Keď však došla k pokladni, z košíka sa stali tri riadne igelitky. Povzdychla si a už videla, ako to všetko potiahne domov. Na byt to boli ešte dve zastávky autobusom, ale s takým nákladom hotové martyrium. Vytiahla mobil, že zavolá taxík, no aplikácia stále písala: Voľné autá nie sú. Skúsila znova výsledok rovnaký.
Zložila tašky, poutierala pot zo čela a rozhliadla sa. Okolo všade samí ľudia, niekto ťahal vozík, iný vyberal ovocie. A vtedy si všimla, že ju pozorne sleduje jeden muž. Stál opodiaľ, v ruke minerálku a kávu. Jeho pohľad bol priateľský a trochu súcitný.
Môžem vás odviezť? ozval sa nečakane a priblížil sa ku nej.
Petra trošku podskočila bola zvyknutá všetko zvládať sama, cudzích pomoc nevyhľadávala.
Pripadám si zvláštne, začala, ruky ju z tašiek už poriadne boleli. No dobre. Len vopred varujem káva nebude, čaj tiež nie.
Povedala to skôr zo žartu než vážne. Ani nevedela, prečo to vypustila z úst asi aby zmiernila napätie.
Chlap sa zo srdca zasmial. Jeho smiech hneď rozveselil i ju.
Rozumiem, odpovedal s úsmevom. Sľubujem, že pozývať sa nebudem.
Bez slova vzal tašky a spolu vyšli pred obchod. Mal auto zaparkované blízko novú sivú Fábiu. Počas jazdy sme sa dali do rozhovoru akosi spontánne. Predstavil sa ako Igor. Bol prekvapivo vtipný, rozprával veselé príhody, dokázal si všimnúť drobnosti bežného života a premeniť ich na žart. Petra sa spočiatku len hanblivo usmievala, napokon sa smiala nahlas.
Cesta trvala len desať minút, ale mala pocit, akoby ho poznala dávno. Jeho srdečnosť si ju podmanila. Keď zastavili pred domom, nechcelo sa jej s ním lúčiť.
Vďaka za pomoc, povedala, keď už otvárala dvere auta. Bolo to veľmi príjemné.
Aj mne, povedal Igor, s teplým pohľadom.
Nastalo ticho. Petra prešľapovala, potom vytiahla zápisník s perom.
Tu, podala mu lístok s číslom. Môžete niekedy zavolať. Ak budete chcieť.
Určite zavolám, sľúbil, schovávajúc si kontakt do vrecka košele.
A zavolal hneď na druhý deň. Navrhol večeru v populárnej reštaurácii s hudobnou kapelou. Petra súhlasila, ani sama nevedela ako. Hoci predtým skôr váhala s rýchlymi stretnutiami, teraz sa na to akosi odhodlala.
Ich vzťah sa rozvíjal nečakane hladko bez výbuchov, ale s rastúcim, hrejivým pocitom. Stretávali sme sa niekoľko mesiacov. Každý deň niečo pekné prechádzky po nábreží, nočné rozhovory, drobné prekvapenia. Ja som čoraz častejšie rozmýšľal, či by Petra so mnou nešla bývať. Mám predsa veľký byt, miesta dosť. Bolo by príjemné prichádzať domov, kde čaká niekto milovaný.
Raz večer, práve sme zase sedeli v našej reštaurácii, sa Petra odmlčala a len sa hrala s lyžičkou v dezerte. Badal som, že je nervózna.
Nepovedala som ti ešte niečo začala ticho a hľadela do stola. Vlastne som nečakala, že medzi nami niečo vznikneale
V hlave mi preblesklo: Nie je voľná?. Srdce mi stislo, pod stolom sa mi zvierala ruka.
Ja Mám syna. Sedem rokov. Veľmi ho ľúbim a nikdy ho neopustím, vysypala rýchlo.
So zjavnou úľavou som si vydýchol. Napätie zo mňa opadlo, až som sa skoro zasmial.
Vďaka všetkým svätým! povedal som, naplnený zvláštnym teplom. Už som myslel, že máš manžela Ale syn to je výborné! Vždy som sníval o rodine. Pomôžem vám zbaliť veci a môžete prísť ku mne! Byt mám priestranný!
Myslel som to vážne. Predstava, že môžem mať rodinu, ma napĺňala radosťou. V duchu som si už predstavoval, ako bude Miško volať: Oci!
Ale Petra moju radosť nezdieľala. Odsunula tanierik a zahľadela sa mi do očí s nesmelosťou.
Miško si musi zvyknúť, že bude mať v dome nového otca, povedala opatrne. Jeho biologický otec jednoducho zmizol, nesnaží sa o kontakt. Miško z toho mal traumu Bývalý manžel od nás odišiel, keď bol malý, stále sa pýtal kedy sa vráti jeho otec…
Hlas sa jej zachvel. Uchopil som jej ruku a dal najavo, že jej rozumiem. Petra sa zhlboka nadýchla bolo jasné, aká je táto téma citlivá.
Nechcem, aby mu znova niekto ublížil, pokračovala rozhodnejšie. Ak už niečo začneme, chcem, aby Miško vedel, že môže veriť. Že len tak nezmizneš.
Prikývol som, vážne som sa jej pozrel do očí.
Chápem, povedal som potichu, ale s istotou. Nebudem utekať. Chcem byť súčasťou vášho života. Ale len ak budete obaja pripravení.
Petra sa prvýkrát za celý rozhovor pousmiala v tej chvíli bolo cítiť úľavu i vďaku.
Snažil som sa vyzerať sebaisto, ale pravdu povediac som si neveril. S deťmi som nemal takmer žiadnu skúsenosť bratranci boli ešte drobcovia, kamarátom sa deti ešte len narodili. Ako sa správať k sedemročnému chalanovi som len matne tušil.
Neboj, s Miškom sa určite nejako zžijeme! povedal som trochu naoko veselo. Ale ako si na mňa zvykne, keď nebudeme bývať spolu?
Petra sa zamyslela a nervózne si hrýzla peru. Vedela, že mám pravdu, ale bála sa to unáhliť. Miško ešte nespracoval, že otec odišiel, jeho detská duša bola citlivá.
A čo keby si u nás párkrát do týždňa prespal? navrhla váhavo. Zatiaľ. Potom s radosťou prejdeme k tebe. Len býva so mnou ešte mama. Ale prisahám, ona nebude prekážať.
Ledva som sa zdržal úsmevu. Tak to určite nebude zasahovať! prebehlo mi hlavou predstava typickej svokry, ktorá všade strká nos, okamžite dáva rady a bedlivo sleduje, či všetko je podľa jej predstáv.
Mýlil som sa. Pani Mária, Petrina mama, bola úplne iná ako som čakal. Hneď od prvej chvíle ma prijala milo, nebola ani trochu podozrievavá. Stále sa usmievala, hovorila zdvorilo, nikdy sa nevypytovala na moju minulosť ani na plány. Hlavne stále opakovala Petre:
Peti, ty si fakt šťastná, že si stretla takého chlapa rozumný, pozorný…
Pri Petre bola zdržanlivo láskavá, ku mne zdvorilá a nevtieravá. Ani raz sa nesnažila koordinovať naše debaty, ani neponáhľala, ani nebrzdila kroky. Postupne som sa uvoľnil i ja aspoň z tohto frontu problémy nehrozili.
S Miškom to však bolo iné. Keď som prvýkrát prekročil ich prah, Miško len zamračene zazeral. Nekričal, nedupal len sa skrýval za Petrou, zvieral päste a tvrdohlavo mlčal, keď som sa mu prihováral.
Najskôr len ignoroval moje pokusy o rozhovor, zatváral sa vo svojej izbe, keď som prišiel, alebo ostentatívne nekomunikoval, keď sme boli spolu pri stole. Potom však prešiel do útoku a to už bolo nepríjemné.
Každý deň sa niečo prihodilo. Raz mi vylial atrament na nové poltopánky netuším, kde sa tam vzal, veď nikto doma nič nepísal! Potom akosi roztrhol moju obľúbenú košeľu, ktorú som si šetril na dôležité príležitosti. Inokedy mi oblial čajom notebook ešte šťastie, že to nerozbil, ale miesto práce som musel prečisťovať klávesnicu celý večer.
Petra vždy chápavo vzdychla, pokrútila hlavou a jemne mi povedala:
Je to preňho veľká zmena. Ale je to ešte dieťa…
Snažil som sa udržať nervy, rozumel som, že Miško je zmätený. No s každým novým prúserom vo mne rástlo vnútorné napätie. Veď ja sa naozaj snažím začleniť, hľadám cestu, a vráti sa mi len útrpnosť.
Moja trpezlivosť praskla jedného večera. Už som si išiel ľahnúť, keď vtrhol do izby Miško s fľašou Sava. Bez slova ju celý obsah vylial na moju posteľ. Pokrývka, vankúše, prestieradlá všetko sa okamžite nasiaklo.
Za sekundu sa rozšírila v izbe odporná vôňa chlóru. Stál som ako soľný stĺp a v hrudi mi bublala zlosť. Opatrne som sa postavil z postele a spýtal sa:
Prečo si to spravil?
Miško len pokrčil plecami, akoby nič.
Chcem byť s mamou. Tu sa už spať nedá! Mama pôjde ku mne do izby a ty vypadni! Nemáš tu čo robiť! Odsťahuj sa!
Tieto slová ma pichli priamo do srdca. Pozeral som na zmáčanú posteľ a v hlave mi vírila zúrivosť i smútok. Doteraz som zvládal byť trpezlivý, no tentokrát už to jednoducho nešlo.
Bezmocne som sa pustil do stoličky, na ktorej viseli nohavice, siahol po opasku sklopil som ho napoly a praskol ním o dlaň. Zvuk bol ostrý a v izbe nastalo ticho.
V ruke som zvieral opasok, zovrel zuby a ledva sa ovládal. Miško pri tom pohybe vyletel z izby a s jasným krikom bežal k Petre, omotal sa jej okolo pásu a reval:
Mama! On ma chce biť! Hovoril som ti! Je zlý!
Petra zareagovala okamžite, schytila syna, objala ho a mňa prepichla pohľadom plným hnevu.
Igor! To myslíš vážne? Veď je to len dieťa! Máš mu venovať pozornosť a nie ho strašiť! Ak sa ho len dotkneš, sťažím sa!
Zovrel som a uvoľnil päste, ešte stále som mal v hlave len rozbitý večer. Pošepky som prehodil:
Pekne si z neho vychovala faganisko, ledva som sa držal.
Bol som na pokraji opasok som mohol naozaj použiť, no ovládol som sa.
V tej chvíli mi došlo v tomto dome nič neznamenám. Nemám právo byť tu, nikto ma neberie vážne Prečo by som sa mal prispôsobovať rozmaznanému chlapcovi? Prečo sa vždy len prispôsobovať?
Rýchlo som prešiel k skrini, hádzal som veci do tašky, ani som sa neunúval ich skladať.
Tak teraz som ešte aj vinný! vyprskol som poza plece. Keď ti nabudúce naleje Savo do čaju, neplač!
Petra stále objímala Miška, teraz už v šoku sledovala, ako si balím veci.
Igor, kam ideš? spýtala sa ticho. A my dvaja?
V hlase sa jej ozývala neistota, akoby až teraz vedela, že je zle. Snažila sa ma zastaviť, chytila ma za ruku, ale odtiahol som ju.
My dvaja? zopakoval som trpko. Aké my dvaja, Petra? Nevidíš, čo sa tu deje? Tvoj syn robí všetko, aby som vypadol, ty ho ospravedlňuješ. Snažil som sa ale on nikoho nechce. A ty si to len nechceš priznať.
Miško len nasupene stál za jej chrbtom a v očiach mu nebolo ani štipky ľútosti.
Petra chcela niečo povedať, ale hlas sa jej zlomil. Chápala, že to prepískla, ale materská pýcha jej nedovolila cúvnuť.
Igor, poďme si sadnúť a porozprávať sa, skúsila ma chytiť za ruku, no odtiahol som ju.
Stál som namosúrený v chodbe, tašku na pleci, tvár napätá, pery pevne zovreté. Petra stála oproti mne a v pohľade mala všetko bolesť, bezradnosť i vzdor.
Nemá to ďalej zmysel! vyriekol som napokon. Nechcem byť v dome, kde sa ospravedlňujú rozmaznanci a zlé správanie je len detská vec Mám dosť rozbitých vecí, kriku a odopieraných práv.
Sumár môjho gnevu zo mňa vystrelil: S tvojím synom by mal jeden človek hovoriť len opaskom! vykríkol som hlasnejšie, než som chcel.
Okamžite som to oľutoval, ale už bolo neskoro. Petra cúvla, v očiach jej zažiarili slzy.
Nepočúvajúc jej protesty som sa predral ku dverám. Omylom som ju trochu postrčil nechcel som jej ublížiť, ale musel som vypadnúť, kým sa ešte ovládam.
V predsieni som narazil na pani Máriu. Stála so založenými rukami, na tvári jej síce nebola zlosť, ale únava a pochopenie.
Prepáčte, prehodil som, nič z toho nebude…
Nesnažila sa ma zastaviť. Len rezignovane vydýchla a mávla rukou.
Rozumiem, úplne. Aj ja už naňho nemám nervy, zato sa vraciam domov k sebe. Dcéra nech si poradí sama
Nebolo v tom zášťa, skôr odovzdanosť. Asi tušila, že to takto raz musí skončiť.
Na chvíľu som stál, chcel som jej ešte dačo povedať, ale radšej som len kývol, otvoril dvere a vyšiel. Na schodoch vládlo ticho, len tlmené hlasy susedov v diaľke. Vonku som sa nadýchol ostrého večerného vzduchu.
Petra ostala v byte. Sadla si na stoličku na chodbe, tvár skrytá v dlaniach. Hlavou jej zneli moje posledné slová i sklamaný výraz. Za stenou ticho vzlykal Miško nevedel úplne, čo sa stalo, len počul hádku.
Pani Mária vošla do izby a za ňou sa zabuchli dvere. Byt zahalila ťaživá atmosféra, prerušovaná len Miškovým fňukaním a Petrinými tichými povzdychmi. Všetko sa zamotalo a nik nevedel, ako ďalej…
Kráčal som večernou Bratislavou, ruky vreckách, vietor mi rozcuchával vlasy, ale necítil som chlad vnútri som horel. Vedel som, že odísť bolo správne rozhodnutie. Ale bolelo to.
Miško naozaj trpí. Strata otca, cudzí chlap v dome to je ťažké pre dieťa. Ale kde je tá hranica medzi detskou tvrdohlavosťou a úmyslom ubližovať? Miško nebojoval o pozornosť, on chcel, aby som odišiel. A podarilo sa mu to.
Ako si zaumienil, tak aj dokázal, povedal som si v duchu. Trápil som sa, hľadal som riešenie, skúšal byť trpezlivý. Ale vždy som narazil tvrdohlavý syn, matka ochotná chrániť ho za každých okolností.
Zastavil som sa pred semafórom, sledoval blikanie zeleného svetla. Spomenul som si, ako to začínalo: stretnutie v supermarkete, prvé výlety, príjemné večery len vo dvojici. Veril som, že to môže byť ozajstná rodina.
Ale všetko sa to rozsypalo. Nie kvôli veľkej zrade, ale kôli malej každodennej vojne, neschopnosti ustúpiť. Preto, že pre Petru mal rozmaznaný chlapec väčšiu hodnotu než jej vzťah so mnou. Keby ho aspoň raz potrestala…
Tak čo už, asi to nemalo byť, povzdychol som si, keď som prechádzal cez križovatku.
V hlave mi ešte dlho zneli tieto slová. Snažil som sa presvedčiť, že je to tak lepšie. Že raz stretne takú, pre ktorú budem naozaj dôležitý.
Ale hlúpe srdce si aj tak šepkalo svoje. Stále sa mi cnie za Petrou. Za jej úsmevom, hlasom, za večermi, keď sme boli len my dvaja bez Miškových výstrelkov a bez materských úzkostí. Tie city nevyhasli len sa dusia kdesi vnútri, občas ešte planú, keď si spomeniem na jej pohľad či smiech.
Zastavil som sa v Sad Janka Kráľa, prešiel sa pod stromami, nech si v hlave trochu upracem. Lampy vrhali útulné svetlo, vzduch bol pokojný, všetko pôsobilo vyrovnanejšie než som sa cítil.
Vedel som: treba čas. Čas, aby som si znova zvykol žiť bez Petry, bez predstáv o rodine. Aby som pochopil aj tie najkrajšie sny vie realita rozbiť na márne kúsky. Bolí to. Ale takto to v živote chodí.
Vzdychol som, vytiahol mobil. Mal by som zavolať Rasťovi na pivo, vykecať sa. Snáď zajtra niekam zájdeme. Život ide ďalej aj keď teraz sa mi tomu ešte nechce veriť.



