**Dnešný záznam 12. júna 2026**
Keď sme sMarekom prišli domov, hneď som si všimol, že pred vstupnou halou ležia topánky mojej svokry. Bolo jasné, že odpočinok dnes nebude.
Mária Vargová sa vytratila zkuchyne svzhľadom sudcu, ktorý práve odchádza zsúdneho konania.
Zase ste sa sem prídeli stouto nešikovnou babkou? spýtala sa. Dom, muž, dieťa všetko je už na výdaj. Dobre, že som prišla, inak by ste zostali hladní.
Mária, Marek vedel, že dnes ostanem neskôr. Večeru som už pripravila, on si ju len zohreje. Dokáže to aj sám, aj bez vašej pomoci, odvetila moja svokra Zuzana.
Po desať rokoch manželstva som si zvykla, že svokra je stále nespokojná a ja na jej slová reagujem len ako na rádio, ktoré šepká od rána do večera.
Na začiatku to bolo ťažké. Mária Vargová sa stala druhou svokrou. Prvá, Jana Nováková, bola taktná a nikdy nezasahovala do nášho domu, neponúkala nevyžiadané rady a nevnútila sa.
Keď však potrebovala pomoc, bola pri nás. Pamätám si, ako svokra nocami sedila strojmesačnou Katarínou, keď tá pomýlila deň snocou, a ako prišla a vzala vnučku na prechádzku, pričom mi povedala:
Nič nerob, len si zdriemni. Lukáš príde a večeru si uvarí sám.
Keď Kataríne dovŕšilo päť rokov, na výrobnej linke uAlexanda sa stala nehoda a ja som sa stala vdovou. Jana Nováková, ktorá stratila jediného syna, v tom ťažkom čase neodvrátila pozornosť od nás. Prvé tri mesiace po strate sme spolu bývali, podporujúc sa navzájom.
Ponúkla som Janě, aby stále bývala snami, no ona sa presťahovala do vlastného bytu:
Zuzano, máš len dvadsať osem rokov. Si ešte mladá, nájdeš si svoje šťastie. Prečo by som mala šúchať po tvojich nohách?
Marek a ja sme sa po troch rokoch rozviedli, no Jana zostala v našich srdciach jej rodičia bývali ďaleko, tak prvá svokra sa pre mňa stala takmer matkou. O Kataríne som už nepočula ako od duše.
Správanie Márii Vargovej, ktorá si myslela, že má právo rozhodovať v našom byte, ma veľmi šokovalo. Po jej prvej návšteve som požiadala manžela, aby vysvetlil matke, že prichádza len na návštevu a všetky návštevy musí najprv dohodnúť.
Na slová Márii, že chce pomôcť a koná výlučne z dobrých úmyslov, som odpovedala:
Už mi nie je osemnásť, aj keď som už vtedy, keď som odišla študovať, bola dosť samostatná. Po siedmich rokoch manželstva ma nebudete viac učiť variť a upratovať. Dokážem sa sama. A keď príde čas, prejdeme spolu bytom s bielou handrou a urobíme revízora.
Marek ma vždy podporoval a keď som niekedy zamiešala veci, riešil to s mierom.
Nakoniec som si poradila sMáriou, aby sa viac nezapájala do nášho vedenia domácnosti a výchovy detí. Keď som po roku po druhom manželstve mala syna, Mária Vargová už nepokúšala so svojimi radami. Avšak jej priateľka stále rozprávala, ako vychováva manželku svojho mladšieho syna.
Mária sa občas sťažovala, že ja navštevujem Janu apomáham jej. Bola by to pre ňu stará príbuzná! vravela. Keď bola Katarína malá, posielala som ju na chatu k babičke, a to som si rada spomínala. Teraz už študuje a ja k nej stále jazdím. Už to je roky! A ona u seba prijíma len dvakráttrikrát týždenne.
Posledný rok som bola častejšie u prvej svokry. Mária nazývala Janu starou, aj keď bola iba o sedem rokov staršia. Nemoc Jana neúprosná, a tak som ju navštevovala vnemocnici aj doma.
Na cudzie peniaze rodina žeri, povedala svokra.
Nebojte sa, Mária, Jana už po predaji chalupy má prostriedky na liečbu, nebude si od nás požičiavať, odpovedala som.
Keď Jana zoslala, najala som pre ňu opatrovateľku a vzala som si voľno, aby som tam bola pol dňa, kým Marek pracuje aLukáš je vškole. Napriek tomu to odložilo Jana odchod len na chvíľu po čase už tu nebola.
Mária potom začala klásť otázky ohľadom dedičstva po prvej svokre.
Chalupu predala, ale peniaze úplne nevyčerpala. A má dobrý dôchodok určite má nejaké úspory. A dvojizbový byt iste prejde na dedičov, zamýšľala sa, no ja som jej zatiaľ nič nepovedala, bála som sa.
Zadala otázku synovi, a odpoveď ho neuspokojila:
Komu je testament? Zrejme Kataríne ona je vnučka. A ja? Prečo som bežala k starej?
Nemusíš sa báť, povedala som svokre. Už dlho viem, že Jana všetko pošle Kataríne. Viedla som ju k notárovi pred rokom.
Prečo si to tak agresívne obhajovala, keď si vedela, že ti nič neublíži? spýtala sa Mária. Nech by Katarína aj starala o ňu.
Rada by som ti to vysvetlila, ale bojím sa, že nepochopíš, odpovedala som.
Včas sme dedičstvo upravili, Katarína dostala všetky dokumenty k bytu a podiel. Dohodli sme, že kým študuje a býva na internáte, byt bude prenajímať a peniaze posielať na jej účet. Keď študium skončí, sama rozhodne, či sa vráti do rodného mesta alebo zostane v občianskom centre a byt predá, aby si kúpila nový.
Keď som počula, že byt budú prenajímať, Mária Vargová navrhla:
Prečo dovoliť cudzím ľuďom? Môžu niečo pokaziť. Nech tam teraz býva Klára.
Tridsaťpäťročná Klára, mladšia dcéra Márii, ešte bývala smatkou. Bola pekná, mala dobrú postavu, vysokoškolské vzdelanie a príležitostne romance, ale manželstvo nepotkla.
Mária sa veľa obávala o Kláru.
Prečo sa Klára stále nemôže oženiť? Ja som vdova s dieťaťom, a Marek si ju ukradol! premýšľala.
Mária verila, že ak bude mať Klára vlastný byt, nájde si manžela. Nezáleží, že tento byt je Katarínin. Za trištyri roky sa môže stať čokoľvek možno Katarína nájde muža s bytom a pôjde ho darovať Kláre. Plánom sa však zatím nezdieľala.
Keď Katarína odmietla Kláru ubytovať, bola sklamaná:
Nebude platiť tak, ako ostatní nájomníci. Ja chcem v budúcnosti hypotéku. Možno presťahujem do hlavného mesta po škole, tak nech šetrí.
Súťažíte len o seba, povedala som svokre. Kde je láska?
Marek sa snažil situáciu riešiť:
Mami, predaj triizbový byt, kúp si jednopokojový a dať ho Kláre.
Mária sa rozčúlená bránila:
Tento byt je môj, nie je pre vás. Prečo by som sa v starobe musela sťahovať? Celý život som tu bývala a nechcem odísť.
Neboli ste len takí, prerušila ma Katarína. Nechcete obetovať svoj byt pre vlastnú dcéru, no ústretovo sa snažíte odvrátiť sa od cudzej potreby.
Nakoniec Klára zostala s matkou, Katarína prenajíma svoj byt počas štúdia, po skončení ho predá a kúpi nový v občianskom centre. Na hlavné mesto jazdila len na týždeň. Ako sa hovorí: Krásne je tam, kde nás nie je.
**Poučenie:** Niekedy sa snažíme riadiť životy iných, ale pravá sloboda prichádza, keď rešpektujeme hranice a dôverujeme, že každé dieťa aj keď je v ďaske nájde svoj vlastný smer.




