Dovoliť si byť sám sebou

Lenka sa už dávno naučila Milana milovať v tichosti. Bolo to jednoduchšie, než jedným nešikovným vyznaním zničiť dvadsať rokov priateľstva.

Len raz v jeho očiach prebleslo niečo nové. Nie obvyklá priateľská vrelosť, ale niečo hlbšie, znepokojujúce, takmer bolestné. Lenka to okamžite vycítila – vždy sa chápali bez slov.

„Niečo sa stalo?“ spýtala sa, odkladajúc knihu.

Jeho pery sa zachveli, akoby chcel povedať niečo dôležité, ale potom rozmyšlal.

„Nič,“ odpovedal a rýchlo sa otočil k oknu.

Ticho medzi nimi viselo husté, nepríjemné.

„Dobre, už idem,“ povedal nakoniec a vstal.

Nezadržala ho. Len prikývla. O čom hovoriť? Vtedy ani Lenka, ani Milan ešte neboli slobodní.

***

Poznali sa odjakživa.

Ako štrnásťroční sľúbili, že budú priatelia až do smrti. Ako osemnásťroční sa smiali zo zamilovaných spolužiakov. Ako dvadsaťpäťročný bol Milan svedkom na jej svadbe. Ako tridsaťročná ho Lenka vyviedla opitého z krčmy po rozvode.

Prvé stretnutie – jej sedem, jemu deväť. Detská partia hrala na schovávačku a ona, najmenšia, zakopla a zostala pozadu. Starší chlapci sa okamžite začali posmievať: „Fňukavá baba!“

A vtedy on, zvyčajne tichý, udrel hlavného výtržníka tak, že ten sadol do kaluže.

„Už ju neotravuj,“ povedal a utieral si krvavú peru.

Odvtedy boli nerozluční.

Susedský dvor, detské bitky, prvá cigareta za garážami – to všetko bolo ich spoločnou minulosťou. Potom škola, kde o prestávkach behali do bufetu, a neskôr – rôzne univerzity, ale jedna spoločná zvyklosť: volať si uprostred noci, aby sa podelili o dôležité veci.

Boli priateľmi. Skutočnými. Takými, ktorí nezmiznú ani po prvých láskach, ani po svadbách, ani po hádkach.

Lenka mala správneho, spoľahlivého muža – Petra. S Milanom si nerozumel. Jeho žena sa volala Zuzana. Krásna, inteligentná, ale s „vojenskou kamarátkou Lenkou“ sa stretla len raz – na svadbe. Hneď povedala: toto dievča nie je z mojej ligy. Krátko povedané, rodinné priateľstvo, o akom snivali ako deti, nevyšlo.

Ale vyšlo zostať pre seba „tým človekom“. Tým, ktorému môžeš zavolať o tretej ráno so slovami: „Je mi zle“ – a vieš, že ťa vypočuje. A ak treba, príde a naleje ti horúci čaj alebo niečo silnejšie.

Také priateľstvo má veľkú cenu.

Keď Lenku opustil manžel, odniesol si polovicu nábytku a jej vieru v „navždy“, Milan bol po jej boku. Nedovolil jej opíjať sa v samote, znášal jej hysterické výlevy, počúval nekonečné „ako som sa mohla tak mýliť?“

Peter odišiel k mladej stážistke. Znie to banálne, ale Lenka sa to dozvedela ako posledná.

„Ty si to vážne nepostrehla?“ čudovali sa kamarátky.

Nie. Nepostrehla. Lebo v dňoch, keď Peter „zostával v práci“, večerala s Milanom. Smiala sa na jeho vtipoch, sťažovala sa na únavu, cítila sa… ako ona.

O rozchode sa Milan dozvedel ako prvý. Prišiel hneď po jej zatelefonovaní so stiesneným „Odišiel.“

„Som tak unavená predstierať, že som šťastná,“ plakala Lenka a pozerala sa von oknom.

„Viem,“ odpovedal Milan.

A ona pochopila: on to naozaj vedel. Vždy to vedel.

So Zuzanou to bolo inak.

Odišla od Milana rázne, pri buchnutí dverami:

„Nikdy ma nebudeš milovať tak, ako ju!“

Neodporoval.

Keď to povedal Lene, ona sa ohradila:

„Čo je to za nezmysel? Veď sme len priatelia!“

„Len priatelia,“ zopakoval on, a v jeho očiach bolo niečo, čo jej vzalo dych.

„Ona ťa proste nepozná,“ povedala Lenka, nalievajúc mu tretiu pohárik. „Skutočného.“

„A ty? Ty ma poznáš?“

Zabrala. Spomenula si, ako kedysi písala do denníka: „Predstav si, že mu vyznáš lásku. A on sa odtiahne. V jeho očiach – rozpaky. A potom – zdvorilé SMS raz za mesiac. A stretnutia v spoločnosti priateľov, kde sa obaja vyhýbate očnému kontaktu.“

Bála sa stratiť priateľa z detstva. Nechcela riskovať, čo jej vždy bolo oporou. Milan bol jediný, kto ju poznal a akceptoval takú, aká bola. Nikdy neodišiel, nezbuchol dverami, keď bola na celý svet nahnevaná a takmer neznesiteľná, lebo charakteru mala dosť. Lenka si to, samozrejme, vážila. A na oplátku bola preňho pripravená na všetko. Alebo skoro na všetko.

Ale… priateľstvo nie je láska. Čo ak to nevyjde? Čo ak zasa mladá stážistka? Potom oňho príde? Ako by potom žA keď sa spoza oblakov prederá prvý lúč slnka, Lenka konečne pochopí, že láska nie je nič, čo treba skrývať, ale všetko, čo stojí za to prežiť.

Rate article
Wyznaj Sekret
Dovoliť si byť sám sebou