Keď som mal sedemnásť rokov, môj otec nás opustil. Mama pracovala tvrdo, mala dve zamestnania a nezarábala veľa. Šetrili sme, kde sa len dalo. S ovocím či sladkosťami sme sa stretli iba počas sviatkov. Neodvážil som sa nič od mamy pýtať. Snažil som sa, aby som si na svoje potreby zarobil sám. Mám mladšiu sestru. Spoločne s mamou sme sa usilovali, aby sa nikdy necítila horšie ako ostatní.
Bohužiaľ, smrť otca neznamenala koniec trápenia v rodine. Mama skončila v nemocnici po mozgovej mŕtvici. Odvtedy už nedokázala chodiť. Dostávala invalidný dôchodok, ale tie peniaze nám nestačili. Nebolo to jednoduché, no veril som, že raz bude lepšie.
Musel som skončiť so štúdiom. Zrazu som sa stal jediným, kto sa staral o rodinu. Bolo veľmi náročné opatrovať chorú mamu a sestru. Viacerí mi ponúkali pomoc, ale odmietal som. Pred mŕtvicou bola mama láskavá a úprimná, no po chorobe sa zmenila.
Najskôr si sťažovala na svoj osud, potom na mňa a na sestru. Vravela, že zle varíme, nedostatočne upratujeme, príliš veľa míňame.
Snažil som sa nereagovať na jej výčitky. Chápal som, že je chorá a potrebovala som jej rozumieť. Bolelo ma však, keď sa tak k nám správala. Dával som jej všetko, a ona moje úsilie nikdy neocenila. Známí mi často radili, aby som pre mamu našiel opatrovateľku a zmenil zamestnanie. Vedel som, kde by som mohol zarobiť viac, ale znamenalo by to nepostarať sa o mamu. Ako by som to mohol urobiť? Mama má dve dcéry a cudzieho človeka by som jej nechal na starosť? Nedokázal som to.
Matka začala mať stále väčšie výhrady. Karhala nás za akékoľvek výdavky, i keď sme šetrili naozaj na všetkom.
Dlho som mlčal a bol trpezlivý. Lenže jedno sa stalo a zmenilo môj postoj navždy.
Ochoriel som. Strašne ma bolela hlava, mal som horúčku a kašeľ.
Noc som nespal, ráno som sa rozhodol ísť k lekárovi. Sestra si všimla, že je so mnou zle. Pripravila sa do školy, objala ma a prosila, aby som neodkladal návštevu lekára. Mama však povedala, že lekára nepotrebujem. Mladý organizmus si s chorobou poradí sám. Ona je vraj v horšej situácii než ja a potrebuje viac peňazí. Vraj teraz miniem všetky peniaze na vyšetrenia a budú mi diagnostikovať obyčajnú chrípku. Obvinila ma, že sa o ňu nestarám a chcem, aby zomrela.
Počúval som, plakal potichu. Úprimne, nemal som už silu. Kvôli mame som sa vzdal školy a vzal som náročnú prácu, hoci som mohol robiť niečo lepšie. Asi som bol už tak zničený, že som na ňu zvýšil hlas. Povedal som jej všetko, čo si o nej myslím.
Vyšetrenie ukázalo, že mám zápal pľúc. Lekár trval na hospitalizácii, ale to som odmietol. Nemohol som nechať sestru s mamou samú. Nakúpil som lieky a presunul som sa k mojej kamarátke.
Monika ma pustila dnu a vyčítala mi, že behám po vonku, namiesto toho aby som ležal pod dekou doma. Dlho sme sa rozprávali. Porozprával som jej o mamine a poprosil ju, či by mi pomohla s hľadaním opatrovateľky. Potreboval som aj nové bývanie, nedokázal som tam už žiť.
Monika mi navrhla, aby som u nej zostal a zatiaľ si doma zbalil nevyhnutné veci.
Doma na mňa čakali len mamine výčitky, hneď ako som otvoril dvere. O zdravie sa neptala, zase rátala peniaze. Nakŕmil som ju a šiel do izby oddýchnuť si. Rozhodol som sa už tam bývať nebudem.
Kamarátka rýchlo zariadila, čo som potreboval. Našla mame opatrovateľku a umožnila mi bývať u seba. Zmenil som zamestnanie a mamu už nenavštevujem. Možno pôsobím ako krutý, lenže som pre ňu urobil všetko. Nikdy som od nej nedostal ani jedno poďakovanie. Tak stálo to vôbec za to? Ešte mám pred sebou celý život.
Každý mesiac posielam mame peniaze z výplaty na jej potreby a platím opatrovateľku. Dávam jej ešte viac, než je nutné. Viktória, žena, ktorá sa stará o mamu, hovorí, že už si nás takmer nepamätá. Na narodeniny nám už negratulovala. My jej však stále gratulujeme. Ale to nie je to podstatné. Podarilo sa mi zmeniť prácu a čoskoro sa odsťahujem od kamarátky. So sestrou si plánujeme prenajať byt. Sestra ma podporuje a vraví: Treba sa o rodičov starať, ale nie vtedy, keď ťa sami pomaly ničia.S Monikou a sestrou sme sedeli pri čaji, rozprávali sa o novom bývaní, snívali o tom, čo bude ďalej. Po prvý raz som cítil, že mi padá z pliec bremeno. Život nás naučil veľa, ale hlavné bolo, že je v poriadku povedať dosť. Niekedy je láska aj o tom, že sa chránime navzájom pred bolesťou, ktorá by nás mohla zlomiť.
Sestra si oprela hlavu o moje plece. Ďakujem, že si tu.
Pohladil som ju po vlasoch. Už nikdy nebudeš sama.
V tej chvíli som pochopil, že rodina nie je o tom, koľko vydržíš, ale o tom, ako vieš odpustiť sebe a nájsť cestu, ktorá vedie ďalej. Za oknom začal svietiť nový deň. A my sme boli pripravení žiť.
Press «Like» and get the best posts on Facebook ↓



