Dlhé ozveny lásky

Dlhé ozveny lásky

31. december

Dnes v nemocnici, keď som opäť sedela pri jeho posteli, cítila som sa, akoby sa všetko vo mne lámalo na drobné kúsky. Miestnosť bola presiaknutá vôňou dezinfekcie, na podlahe sa mi pod nohami zarezával tvrdý plastový stolička a za oknom sa už zaťahoval bratislavský podvečer. Malá lampička na parapete vrhala jemné tiene na Matúšovu bledú tvár. Ležal s nohou v sadre a tváril sa statočne, ale jeho oči ma neoklamali.

Pomaly som pokrútila prstami okraj stoličky, dívala som sa, ako sa mu na čele leskne pot, a dúfala som, že sa na chvíľu nechá už konečne upokojiť. Poslednú polhodinu sa ma pokúšal presvedčiť, že to všetko je len malá nepríjemnosť, že zlomenina sa zahojí, že o dva mesiace bude opäť behať po meste, akoby sa nič nestalo. Divil by sa, akú únavu cíti jeho žena, keď ho stále musí, s láskou ale i s obavami, upodozrievať z predstieranej pohody.

Nevedela som už, koľkokrát som sa z jeho pohľadu snažila odvodiť, čo sa odohráva v jeho duši. Veď poznám každú jeho vrásku, každé drobné gesto, ktorým skrýva bolesť. V jeden moment som už nevydržala tie každodenné, nevyslovené veci skrývať musela som mu to povedať.

Nadýchla som sa, vystrela a pohladila ho po ruke, roztraseným hlasom:

Vieš čo, Matúš, ja ťa milujem.

Cítila som, ako mi hlas zalamuje na poslednom slove, a oči mám ako rybník nech sa snažím akokoľvek žmurkať, slzy sú tu. Moje priznanie pretrhlo jeho hrdinské reči ako papier. Zostal ticho, ako keby sa vypol všetok hluk na svete.

Bolo v ňom pochybovanie také poznám, také, ktoré sa vždy ukáže po veľkých zlomoch. Či to bol len môj strach z jeho zranenia, či len chorobné obavy? Počula som v jeho hlase tieň otázky:

Lucia, naozaj to tak cítiš… alebo ma chceš len upokojiť?

Otočila som sa k nemu, zahľadela sa mu priamo do očí a ešte raz, po slovensky zreteľne:

Ja… ťa… milujem.

Slzy už tiekli, ako keď cez hrádzu pretečie celý Váh. Nechala som ich tiecť však pred ním sa už schovávať nemusím.

Dlho som to v sebe riešila, zašepkala som, ruky aj hlas sa mi trochu triasli. Keď mi ráno volali z nemocnice… nevedela som, čo má prísť. Stála som na chodbe, predstavovala si to najhoršie, každý šum dverí ma desil… V tej chvíli mi napadlo, že ťa môžem stratiť. Nie, aj keď hovorili, že je to “len” zlomenina… Ten pocit, tá predstava… bolelo to viac než čokoľvek.

Matúš sa ozval, veľmi ticho. Potiahol ma k sebe, dočiahol, aby stisol moju ruku v jeho teplej dlani. V tom dotyku nebolo treba slov vypustila som zo seba všetko, čo sa vo mne nazhromaždilo. Nehanbila som sa už plakať s hlavou opretou o jeho rameno, kým ma hladil po prstoch a nechal ma sa vyplakať.

Možno mala pravdu stará mama, keď vravievala, že človek pozná hodnotu domova až vo chvíli, keď stojí na prahu neistoty. Už dávno mohol Matúš pochybovať, že na našu lásku stačí iba jeho odhodlanie. Boli dni, keď som mu nevedela jeho city opätovať lebo som vlastne nevedela, či vo mne ešte niekde je odvaha dôverovať človeku bezvýhradne.

Ale v posledných rokoch… Jeho láskavosť, ochota počúvať aj vtedy, keď som mlčala, si ma získali. Ale nemôžem povedať, že naša manželská idylka bola klasická. Vzali sme sa kvôli pragmatickým veciam, nie z veľkého románu. S Matúšom sme sa poznali od detstva – bývali sme na Tomášikovej, chodili spolu na základnú, písali si lístočky, keď on odišiel študovať do Trnavy. Vždy bol ako môj veľký brat, chrániaci mňa pred chalanmi zo sídliska.

Nikdy ma ani nenapadlo, že raz bude súčasťou môjho dospelého života. V tej dobe som mala pocit, že láska je spaľujúca vášeň a s Matúšom bola vždy len pokojná blízkosť. Ani keď sa po rokoch vrátil do Bratislavy, ešte som nechápala, ako nenápadne sa mu moje srdce otvára.

Pamätám si deň, keď došiel pred náš panelák s obrovskými pivonkami v ruke bol nervózny ako pred skúškou. Ale otvorila som mu s ešte jedným mužom po boku Peťom. A povedala som: “Toto je Peťo, ideme sa zobrať.” V jeho očiach sa niečo zlomilo…

Netlačil sa do môjho života, keď patril niekomu inému. Nepokazil moje krátke šťastie, nezasahoval, hoci mohol. Moja mama nikdy Peťa nemala rada, ale ja som vtedy mala na nos ružové okuliare. Peťo chcel, aby som sa vzdala práce, priateľov aj rodiny. Najskôr som sa netrápila hovorila som si, že to je normálne, veď rodinu raz aj tak každý opustí. Nevidela som tie jemné manipulácie, tie malé odtŕhania od všetkého známeho.

Po troch rokoch už nemal kto pri mne stáť neostali kamošky, vzdala som sa kaderníctva, ani školu som nedokončila. Rodičia sa medzitým presťahovali do Nitry, keďže môj život bol pre nich už iba cudzina. Až raz, na Silvestra, keď ma Peťo definitívne vyhodil z bytu, ocitla som sa s jedným kufrom a kocúrom Tigrinkom pred domom, kde ešte býval Matúš.

Nebudem klamať, cítila som sa na dne. Je ráno, v meste ešte sviatok, všade tma… Kufor mi už stratili na hlavnej stanici, domov nie je kam ísť, mobil nikoho nedozvoní. Srdce mi bilo až niekde v žalúdku, keď ma zbadal na schodisku.

Lucia? Prečo sedíš na schodoch? spýtal sa, keď ma zbadal skrčenú.

Nevedela som, čo povedať. Len som si objala kolená a šepkala: Nemám kde byť…

Vzdychol, vzal kufor, Tigrinka a mňa viedol do svojho bytu. Ticho ma usadil v obývačke, uvaril krupicovú kašu akú mi kedysi varieval. Po minútach mlčania som začala plakať a povedala všetko o Peťovi, o tom, ako som tehotná a že už nechcem žiť.

Nepovedal mi žiadne klišé, nenútil ma tváriť sa, akoby začiatok roka mohol niečo naozaj zmeniť. Len si ma posadil oproti sebe, chytil za ruku a s pokojom v hlase prehlásil:

Lucia, vydaj sa za mňa. Viem, čo pre teba znamenám, že ma možno nikdy nebudeš milovať tak, ako si mala predstavy. Ale ja ťa ochránim. A tvoje dieťa bude aj moje.

Najskôr som ho nechcela počúvať, neverila som, že to môže fungovať. Ale keď som zostala úplne sama, pochopila som, že jeho návrh nie je z ľútosti, ale je v ňom naozajstná, pokojná oddanosť tá ktorú som v tej chvíli najviac potrebovala.

A tak sme sa vzali. Nebola veľká hostina, žiadne tancovačky len tichá obradná sieň na Starom Meste, mama a otec v opozícii na linke, kamarátky ani neprišli vlastne nebolo čo sláviť.

Ale časom, ako prišlo dievčatko naša malá Terezka , začala som sa vracať späť k životu. Matúš mi pomohol nájsť si prácu v poisťovni, potom som si dorobila vysokú školu popri deťoch (druhé sme adoptovali z detského domova, keď sa potrebovala naša rodina opäť rozšíriť). Po nociach sme sa rozprávali pri čaji, cez víkendy chodili s deťmi na Železnú studničku, na návštevy ku svokrovcom do Trnavy.

Až včera večer sa Matúš vracal autom domov a zrazu rana, pneumatika na dráhe, šmyk a zrazené auto. Volali mi z Kramárov, že je to “len” zlomenina a otras mozgu… Ale ten polhodinový strach, tá nepripravenosť na stratu, ma zlomila.

Dnes v jeho izbe v nemocnici, keď som mu konečne povedala, že ho naozaj milujem, cítila som, že je to prvýkrát, čo moje slová majú ozvenu, čo sa mi odrazia späť, nielen od steny, ale až niekam hlboko k nemu.

A on, s tou svojou jednoduchou spokojnou múdrosťou, len stisol moju ruku, privrel oči a povedal: Ďakujem, Lucia. Stálo to za všetko.

Viem, že ešte budeme mať pády, možno ďalšie straty, iné zimy… ale dnes viem, že ozvena mojej lásky sa už v Matúšovi naozaj zachytila.

Moja láska neznie ako ruská romanca ani ako talianska opera je to ozvena slovenských večerov, ticha, veľkých rán a ešte väčších odpustení. A viem, že patríme k sebe práve takto. Dokonale nedokonalí.

Rate article
Wyznaj Sekret
Dlhé ozveny lásky