Nikdy som nerozmaznávala svojho syna. Učil sa dobre, pomáhal mi, bol slušný a príkladný chlapec. Keď mi Martin povedal, že odchádza za prácou, veľmi som sa bála. Nechcela som zostať sama.
A čo Janka? spýtala som sa ho na jeho priateľku. Rozišli sme sa.
Ostala som prekvapená, pretože som si myslela, že bude svadba. Veľmi im to spolu pristalo. Bola som, samozrejme, smutná z takéhoto konca, ale do ich vzťahu som sa nestarala.
Môj syn odišiel. Pravidelne sme spolu telefonovali. Našiel si prácu, nových kamarátov a čoskoro aj lásku. Neostávalo mi nič iné, len sa tešiť na zoznámenie s jeho priateľkou. Pravda, Martin sa s tým neponáhľal. Kúpila som si mačiatko a venovala som sa jemu.
Jedného dňa sa vraciam z práce a v tichu ulice začujem jemný hlas: Dobrý večer!
Pozriem hore a v tmavom kúte ulice vidím Janku. V náručí držala bábätko. Dievča, čo tu robíš? A čo to dieťatko? Môžete ma odsúdiť, ale toto je vaša vnučka. Bálo ma povedať Martinovi o tehotenstve, lebo sme sa nerozišli v dobrom. Vrátila som sa k mame a tam porodila. Mama zomrela pred mesiacom, nemám už nikoho. Tak som prišla za vami. A čo plánuješ? Asi budem musieť dať dcéru do detského domova. Nemám kde bývať. Prišla som len… Ak by sa mi niečo stalo, môžete aspoň navštevovať svoju vnučku. Nezmysly, budeme ju vychovávať spolu. Poď, ideme ku mne.
Tak som si Janku aj s malou vzala k sebe. Dievčatko bolo Martinovi nesmierne podobné, takže som jej slová nepochybovala. Janka mi pomáhala v domácnosti, ja som pracovala žili sme celkom pokojne. Potom raz zavolal Martin, že príde domov. Netušila som, či príde sám, alebo so svojou láskou. Na tú otázku mi nechcel odpovedať.
Keď dorazil, práve som kŕmila malú. Jéj, ktože je toto krásne dievčatko? Synu, to je tvoja dcéra. No teda. Ani ja však nie som sám, povedal Martin a priniesol do bytu kočík. A toto je kto? To je môj syn. Jeho mama zomrela pri pôrode, nedokázal som ho nechať napospas osudu.
Janka vyšla na chodbu, dlho sa na Martina dívala. Celý večer sa spolu rozprávali do ich rozhovoru som sa nemiešala. Hlavné je, že o rok sa vzali a deti vyrastajú v úplnej rodine.
Teraz Martin stavia veľký dom, aby sa mohli presťahovať z malej bytovky. A prezradím vám tajomstvo čoskoro budem mať tretého vnúčika. Je to naozaj veľké požehnanie!




