Deti ma prestali volať k vnučke a tajne najali pestúnku, aby sa so mnou nestretávali.

Dcéra ma prestala volať k vnučke, potajme si najali opatrovateľku, aby sa so mnou nemuseli stretávať.

Moja rodná dcéra so mnou nechce komunikovať. Ani telefón nezdvihne. Myslí si, že som rozviedla jej rodinu. A pritom ja za to nemôžem, vždyť ona ma sama prosila o pomoc.

Marína sa vydala v osemnástich. Stretla Janka hneď, ako sa vrátil z vojenčiny. Začala sa láska, no život sa jej začal rúcať. Školu hodila za hlavu, moje rady nechcela počuť. Zaťa som musela vziať k sebe, aby nemuseli bývať v podnajme. Najprv bolo všetko v pohode, aj po svadbe sme sa mali radi. Potom otehotnela a začala ma kritizovať za každé jedlo, lebo ju zvracalo. Trvala som na tom, aby sa odsťahovali.

So svokrami sme sa dohodli, že im pomôžeme s bývaním, lebo vedeli sme, že sami to nezvládnu. Snažila som sa dovolať otcovi dcéry, možno by pomohol. Ale on povedal, že alimenty platil a nič nám nedlží.

Keď Marína porodila, veľa som jí pomáhala. Trávila som čas s vnučkou, aby si mladá mama mohla oddýchnuť. Lenže potom začala simulovať choroby, len aby zo seba strhala starostlivosť.

Často som ich posielala na rande, do kina, do reštaurácie, dokonca na desaťdňovú dovolenku. Ja som sa rada starala o vnučku, nebol to problém. Samozrejme, bolo to vyčerpávajúce, ale pre šťastie dcéry by som urobila čokoľvek.

Keď sa vrátili z výletu, navrhla som Janovi rekonštrukciu. On totiž len polehával po práci, hoci mal voľný čas. Priniesla som im materiál a vzala vnučku k sebe na dva týždne. Dokonca som im poslala robotníkov, aby sa Jano nemusel namáhať. A práve vtedy sa začali sťažovať. Janovi sa nepáčilo, že mu “velím”. Ale čo som mala robiť, keď sám nič nespravil?

Po rekonštrukcii sa naše vzťahy úplne pokazili. Prestali ma pozývať k vnučke, v tichosti si našli opatrovateľku, aby ma nevideli. Samozrejme, bolo mi to ťažké, no na svoj jubilej som pozvala celú rodinu. Prišla dcéra s vnučkou, ale Jano sa ani neozval. Cítila som sa zranená. Vždyť som im toľko pomáhala, rekonštrukciu platila… Či som si toto zaslúžila?

Jano na mňa zakričal, že mu stále “diktujem”. Vraj je pánom vo svojom dome a nechce ma tam vidieť.

Možno som to s pomocou prehnala, ale chcela som len dobre. Teraz sa Marína neustále hádá s manželom a obviňuje zo všetkého mňa. Pláče do telefónu, vyčíta mi všetko. Ukázalo sa, že Jano už uvažuje o rozvode. Ani vnučku mi nedovolia vidieť, nepočujem ju ani na telefonátoch.

Žila som pre nich – čo teraz? Prečo ma tak nenávidia?

Uvedomil som si, že niekedy aj tá najväčšia láska môže byť pre druhých príliš veľa. Treba vedieť, kedy pustiť.

Rate article
Wyznaj Sekret
Deti ma prestali volať k vnučke a tajne najali pestúnku, aby sa so mnou nestretávali.