Dcéra chradne, matka rozkvita
Jeseň je v tomto roku v Dolnom Hrušove mrzutá, studená. Dážď klopká na okná zdravotného strediska od skorého rána, akoby sa chcel dostať dnu zohriať sa. Sedím pri kartotéke a triedim karty pacientov, duša ma bolí, akoby mi v nej mačky škriabali. Všetko je ticho, nikto vážne nestoná, ale nepokoj v srdci – ten je ako muchy pred búrkou, krúti sa, krúti.
Dvere sa pomaly, ťažko otvárajú. V prahu stojí Viera Ďuríková.
Ach, Vierka… Päťdesiat má za sebou, a vyzerá – až by ju do truhly položili, krajšiu nenájdeš. Sivá šatka sa jej zosunula, kabát visí na kostnatých pleciach ako na vešiaku, pod očami kruhy tak tmavé, akoby si ich sadzou natrela. A ruky. Tie ruky červené, opuchnuté od ľadovej vody, trasú sa, žmolí gombík na kabáte.
Anna, šepká, hlas jej chraptí. Daj mi nejaké kvapky. Srdce mi búši, až v hrdle cítiť. A mame… mame by som dala valerián. Zasa ju chytilo, celú noc sme nespali.
Pozriem na ňu ponad okuliare a cítim v sebe ľad. To už nie je človek naživo. Života v nej akoby len za pohár vody v vyschnutej studni.
Sadni si, poviem pokojne a vyťahujem tlakomer. Čo sa tak trápiš, duša drahá? Ani tvár ti nezostala.
Nemám čas, Anna, nesadla, len sa oprela o zárubňu. Mama sama doma. Čo ak bude chcieť vody? Čo ak tlak vyskočí? Musím sa ponáhľať. Daj len lieky.
Podala som jej fľaštičky, chytila ich stuhnutými prstami a už bola preč. Len prievan studený okolo nohám. Pozerám z okna, ako sa Vierka borí v blate, zhrbená kráča k domu a myslím si: Pane Bože, prečo si jej túto údel dal? To už nemá starú matku, to má mlynský kameň na krku.
Zuzana Ďuríková bývala poriadna žena, hlasná, rázna. Celý život presedela v obecnom úrade, rozkazovať vedela. Len čo išla do dôchodku, hneď ostala v posteli.
Nohy nevydržia, srdce prestáva biť! kričala.
Už desať rokov leží v posteli. Desať rokov sa Viera o ňu stará ako popínavá rastlina.
Na druhý deň mi to nedalo, obliekla som sa a vybrala sa k nim akože na návštevu. V izbe sterilne čisto, kobercové chodníky chrumkavé, a vôňa… Nie choroby vôňa závinov a dusenej kapusty.
Zuzana sedí v posteli ako kráľovná na tróne. Podušiek pod chrbtom kopu, tvár ružová, hladká, ani vráska navyše, očí svietia, ostré, bystré.
Ah, Anna, zavrčí. Predsa si prišla? Od tej nešikovnice, kývne ku kuchyni, pomoci sa nedočkáš. Hovorím jej: Vierka, v hrudi mi páli, a ona: Mama, dojím kravu. Krava je jej drahšia než vlastná matka!
Vierka ťahá vedro s vodou ťažké, smaltované. Nohy sa jej podlamujú, chrbát krivý. Položí vedro, sadne na kolená, začne drhnúť podlahu. Mlčí, len dych jej šuští.
Zuzana, poviem prísne. Mohla by si aspoň dcére dopriať. Sama je už priehľadná.
Dopriať? Zuzana sa na poduškách nadvihne. A kto mne dopraje? Ja ju vychovala, noci prebdela, a teraz? Ani pohár vody nevypýtam! Toto je môj kríž, Anna, tá choroba prekliata. Ona dcéra, jej povinnosť.
Pozriem na Zuzanu a vidím: zdravia by mala za troch chlapov. Jej choroba sa volá bezmedzná láska k sebe. Saje život z Vierky, ako pavúk z muchy. A verí sama sebe, že je chorá! Tak verí, že aj ostatní veria.
Vierka hlavu nedvíha, len handrou po podlahe šúcha. Šuch-šuch, šuch-šuch. Ten zvuk mi zinak v ušiach ostal zvuk beznádeje.
Prešiel mesiac, zima na prahu, prvý sneh padá, pichľavý, protivný.
Sedím večer, pijem čaj s pagáčom, keď zrazu buchot na okno, až sklo drkoclo.
Otvorím stojí susedov syn Miloš. Oči vyvalené.
Anna! Rýchlo! Teta Viera padla! Pri studni! Nevstáva!
Ako som bežala, neviem. Staré nohy samy ma niesli. Pribehnem Viera leží na zamrznutej zemi, vedro vedľa, voda rozliata, už sa chytá ľadom. Tvár ako sneh, pery modré.
S chlapmi sme ju ledva doniesli do domu.
Zuzana z izby kričí:
Čo za krik?! Vierka! Kde sa túlaš? Moja zohrievacia fľaša je už studená!
Nakloním sa k Viere, nahmatávam pulz nitka. Ledva bije. Zavolali sme záchranku, odviezli ju do okresu. Infarkt, rozsiahly.
Zuzana ostala sama.
Vošla som k nej do izby. Sedí, oči jej šklabú.
A kde je Vierka? Kto mi vynesie nočník? Kto uvarí kašu?
Viera je v nemocnici, poviem tvrdo, už bez servítky. Ty si ju tam dostala, Zuzana. Umiera.
Klameš! vykríkla. Schválne to robí! Chce utiecť odo mňa! Opustiť bezmocnú matku! Sebecká!
Je mi až odporne zle, ženy moje. Najradšej by som sa na to vykašlala ale Hippokratova prísaha mi bráni. Dala som jej vodu, liek a odišla. Myslela som: ako budeš žiť…?
No osud je pani s fantáziou. Na druhý deň do dediny prichádza autobus. Vystupuje z neho Naďa, Zuzanina vnučka, Vierina dcéra.
Naďu tu v dedine nemali v láske. Ušla do mesta pred desiatimi rokmi, len čo skončila školu. Ani raz neprišla. Hovorili o nej, že je pyšná, dedinské má za nič. Viera preplakala po noci, písala listy, odpoveď neprišla.
A teraz je tu. Kožená bunda, krátky moderný účes, pohľad priamy, tvrdý. Na matku ani na babku sa vôbec nepodobá.
Najprv došla ku mne.
Ako je mama? pýta sa sucho, vecne.
Zle je, poviem. Je v intenzívke. Lekári vravia úplné vyčerpanie. Žiadny rezerv.
Naďa pevne stisne pery.
Rozumiem. Idem k babke.
Čo sa u nich dialo, celé Hrušovo hádalo. Len o deň neskôr idem popri ich dome počujem krik. Zuzana hlasí, myslím, že ju zabíjajú. Vbehnem.
Obraz ako z filmu. Zuzana sedí na posteli, červená ako rak, máva rukami. Pred ňou stojí Naďa. Pokojná, ako skala. V ruke miska s polievkou.
Ja to nebudem jesť! babka kričí. Je to neslané! Studené! Vierka mi vždy horúce doniesla! Kde je moja dcéra?!
Dcéra je v nemocnici, lebo si ju tam dostala, vraví Naďa pokojne. Ja nie som Viera. Soliť nebudem. Nechceš jesť nejedz. Budeš hladná nájdeš si.
Položí misku na stolík a ide von.
Vodu! kričí Zuzana. Podaj vodu, beštia! Umieram!
Naďa zastaví v dverách, otočí sa.
Tam je džbán. Tam pohár. Ruky máš? Tak vpred.
Myslela som, že Zuzanu porazí. Desať rokov sama pohár nevzala!
Anna! uvidí ma. Buď svedkom! Ona ma trápi hladom! Zneužíva!
Naďa sa na mňa pozrela svojimi sivými očami a v nich taká bolesť, že som sama mala chuť plakať. Nebola to krutosť, ženičky. Bola to chirurgia. Rezala aby pred hnis dostala.
Dva týždne babku trénovala. Tvrdšie ako cvičňa.
Nočník vynášať nebudem. Kreslo je tu, presadíš sa.
Posteľ meniť? Sama. Ruky máš.
Kričať budeš zatvorím dvere a pôjdem do záhrady.
Dedina hučala. Zahubí babku, šuškali ženičky pri studni. Ja mlčím, lebo vidím: Zuzana… ožila!
Najprv zlostná, potom z hladu začala sama lyžičku držať. Keď jej Naďa princípne vodu nedávala, videla som na vlastné oči: babka vstala! Držala sa postele a doplazila sa ku stolu.
A za mesiac, možno trošku viac, Vieru prepustili.
Naďa ju priviezla taxíkom. Viera ešte slabá, bledá, ale nie už priehľadná. Ide, drží sa dcéry, bojí sa vojsť do domu. Myslí si, že zas začne: Kde si bola, lenivá, päta ma svrbí.
Vchádzajú do izby. Ticho.
V materinej izbe prázdno. Posteľ ustlaná.
Viera sa chytí za srdce:
Zomrela?
Nie, uškrnie sa Naďa. Je v kuchyni.
Prejdú do kuchyne. Tam sedí Zuzana Ďuríková za stolom, v okuliaroch, čistí zemiaky. Sama!
Uvidí Vieru, odloží nôž.
Pauza taká, že cítiť, ako hodiny tikajú. Tik-tak, tik-tak.
Viera sa opre o zárubňu, slzy jej stekajú po tvári.
Mama… ty si vstala…
Zuzana sa pozrie na ňu, potom na vnučku. Pohľad má zvláštny. Nie zlý. Taký rozpačitý, akoby po rokoch sa prebrala.
Vstaneš tu, zabrumká, bez starého jedu. S tou… ženskou žandárkou.
Potom mlčala a šeptom pridala:
Sadni si, Vierka. Zemiaky vychladnú.
Pozerám na nich, mladých aj starých, a myslím si: koľko síl ľudia minú na manipulácie a hry na chorých a nešťastných. A život je len jeden, nie koncept, nie prepisovanie. Niekedy, ak máš človeka zachrániť, musíš mu nespravovať podušku, ale vytrhnúť ju spod hlavy.
Zima prešla. Sneh sa rozlial divoko, odnášajúc so sebou aj tú starú, zatuchnutú existenciu.
Prišiel máj. Viete, aký je v Dolnom Hrušove máj? Vzduch tak sladký od trnky, že by ste ho jedli lyžičkou. Večery modro-modré, a slávik v mokradi tak spieva, že dušu vytočí.
Idem večer popri dome Ďuríkových.
Nová, natretá bránka. V záhrade červené tulipány Vierina pýcha.
Na dvore stôl, samovar sa leskne v zapadajúcom slnku.
Sedia traja.
Zuzana v kresle na kolieskach (ďaleko chodiť jej nejde), ale sama drží šálku, máča perník. Šatka ozdobná, s niťou striebra.
Naďa sedí vedľa, usmieva sa, na kolenách notebook teraz pracuje z domu.
Viera… Viera chodí po sade. Neskláňa sa, nebeží, ale chodí. Pomaly. Dotýka sa konárika jablone, vdychuje biely kvet. Tvár má pokojný, čistý výraz. Vrásky ostali, no oči… oči živé!
Uvidí ma Vierka, máva:
Anna! Poď na čaj! Otvorili sme egrešový džem, tvoj obľúbený!
Vošla som, bránka známe s domácim škripotom. Sadla som si k nim. Čaj horúci, silný, s dymom.
Vieš, Anna, povie Zuzana a pozrie na zapadajúce slnko.
Myslela som, že láska je, keď za tebou chodia a všetko ti podávajú. Ale ono je to inak… Láska je, keď ti nedovolia, aby si rezignoval. Núti ťa žiť, aj keď nemáš silu.
Viera ju objala okolo pliec. Ticho. Naďa prikryla babkine ruky svojimi.
Sedíme tam v požehnanej tichosti, len cvrček za pecou ladí svoju husličku a ďaleko múka krava stádo sa vracia. Je dobre, Pane Bože. Pokoj. A veríš, že už bude všetko fajn.
Pozerám teraz na na náš zdravotný stredisko, na zaprášené cesty, na domčeky s rezanými oknami a myslím: niet lepšieho miesta na svete, než rodná dedina, keď v domoch zavládne pokoj a porozumenie. Tu totiž lieči vzduch, dáva silu zem ak len vypíliť zloby zo srdca, ako burinu.




