Dar s príchuťou bolesti

Večer v kuchyni boli len Alžbeta a jej manžel Jozef. Vzduchom prenikal pokoj, čajník na variči už vychladol a z okna sa tíšilo ranou jeseňou. Zrazu zazvonil telefón. Jozef pozrel na displej – neznáme číslo.

„Kto by ma teraz potreboval?“ zamrmlal.

„Vyzvedni, uvidíš,“ usmiala sa Alžbeta bezstarostne.

Jozef vstal a vyšiel do chodby. Za pár minút sa vrátil bledý, s prázdnym pohľadom, akoby videl niečo, čo nepatrí do bežného dňa.

„Čo sa deje, Jožko?“ znepokojene vstala Alžbeta. „Vyzeráš ako myš!“

„Alžbetka… Mám dcéru. A musím si ju vziať…“

Kedysi mal rodinu. Iveta, jeho prvá žena, mu porodila dievčatko – Vieru. No manželstvo sa rozpadalo už dva roky po narodení dieťaťa. Iveta bola vždy nasadená, vyčíňala mu všetko: za nízký plat, že jej nevenuje čas, že „pomáha málo“.

Snažil sa. Pre Vieru, pre rodinu. Mnohí hovorili, že možno má Iveta popôrodnú depresiu. Že by mala ísť k lekárovi. Ale Jozef vedel – taká bola aj predtým. Len teraz bolo horšie.

Nikdy sa neusmiala. Ani keď sa hrala s Vierou – nebola to láska, len povinnosť. Jozefovi sa vždy srdce zúžilo, keď to videl.

Keď v zúfalstve navrhol Iverte terapiu, vybuchla:

„Čo, ja som podľa teba šibnutá?!“

To bola posledná kvapka. Rozviedl sa. Iveta, akoby sa mu pomstila, odviezla Vieru do iného mesta. Nezanechala adresu. Nežiadala alimenty. Zmizla.

Snažil sa hľadať. No spomienky na rozhovory s bývalou ženou boli také ťažké, že nakoniec to vzdal. Uveril, že pre Vieru bude lepšie zostať s matkou. Nevedel, ako veľmi sa mýli…

Iveta neodpustila. Ani jemu, ani životu. Hnev, ktorý v sebe nosila, postupne všetko otrávil. Aj Vieru.

Viera vyrástla v dome, kde neboli sviatky, objatia ani radosť. O narodeninách počula prvýkrát v škôlke.

„Mami, dnes má Janko narodeniny! Dostal autíčko! A ja dostanem niečo?“

„Nie,“ odsekla Iveta. „Ja som ťa porodila. Mne by mali gratulovať. Už také hlúposti nehovor.“

Na Mikuláša nič. Smiať sa zakázané. Cukríky – zbytočnosť. Ani kreslené rozprávky neboli vítané. Život bol šedý, napätý, a nik netušil, že malá Viera v tichosti sníva: keď vyrastie, kúpi si celý vrecko cukríkov.

Susedia sa Iverte vyhýbali. Nemali ju radi, báli sa jej. Vravievali: „Niečo s ňou nie je v poriadku.“ A mali pravdu.

Raz sa Iveta začala cítiť zle. Lekárom neverila, sanitku zavolala príliš neskoro. Odviezli ju bez záruky. Predtým susede odkázala meno otca Viery, jeho priezvisko a mesto.

Viera ostala u tej ženy. Tichá, uzavretá, nechápala, že mama sa už nevrátí.

Sociálka rýchlo našla Jozefa. Ten bol už pol roka ženatý s Alžbetou. Keď počul, že má dcéru, ktorú si môže vziať, neváhal ani sekundu.

„Pôjdem. Musím ju vrátiť,“ povedal Alžbete.

„Samozrejme. Pôjdem s tebou, ak chceš. Alebo ostanem, ak treba. Ale ty musíš byť s ňou.“

Viera si otca nepamätala. Bála sa – čo ak bude horšie ako s mamou? Ale keď do dverí vošiel Jozef, ne sám, ale s obrovským kocúrom z plyše a vreckom cukríkov, jej oči zableskli.

Sladkosti. Teplo. Dobrota. Jej malé srdce rozhodlo: zlý človek by cukríky nepriniesol.

Kým si hrala s novou hračkou, suseda rozprávala o zosnulej Iverte. Jozef počúval, zovretými päsťami. V hrdle mu stál knedlík. Bože, prečo som to vzdal? Prečo som nebojoval?

Za pár dní boli všetky dokumenty vybavené. Viera sa presťahovala k otcovi. Na ďalší deň pri raňajkách Jozef začal:

„Čoskoro máš narodeniny. Čo by si chcela ako darček?“

Dievčatko zľaklo.

„Neviem. Nikdy som nemala darčeky. Neslávili sme…“

Vypustil lyžicu.

„Ako to? Prečo?“

„Mama hovorila, že si to nezaslúžim. Že to nie je moja zásluha, že som sa narodila.“

Jozef vstal od stola, v tichosti vyšiel. Alžbeta išla za ním. Stál v kuchyni, opretý o stôl, tvár v dlaniach.

„Prosiť ma… len o cukríky. Cukríky, Alžbetka! To, čo deti majú mať vždy. Bože, ako som to dopustil…“

„Neobviňuj sa. Dôležité je, že teraz je doma. S tebou. S nami,“ šepkala Alžbeta a objala ho. „Všetko jej vrátime. Aj to, čo nikdy nemala.“

O týždeň domov prišla rozprávka. Balóny, girlandy, vôňa pečiva. Vieri bolo sedem. Zobudila sa a myslela, že sníva. Izba vyzdobená, na stole torta so sviečkami. Objímali ju, blahoželali, smiali sa. A ona sa tiež smiala.

Prvýkrát.

V parku sa točila na kolotočoch, jedla cukrovú vatu, dostávala darčeky. Sedem. Jeden za každý rok bez šťastia.

Jozef plakal v aute, kým Alžbeta hojdala Viero, ktorá zaspala na jej ramene.

„Už ju nikdy nepustím,“ povedal. „Je moja šanca všetko napraviť.“

Prešiel mesiac. Viera už behala po byte s Alžbetou, smiala sa, volala ju „teta Alžbetka“, pomáhala variť.

O rok neskôr pri raňajkách sa zrazu spýtala:

„Môžem ťa volať mami?“

Alžbeta takmer vypustila šálku.

„Samozrejme, zlatko,“ pošepkala a pevne ju objala.

A v tej chvíli Jozef pochopil – jeho rodina je celá. A v dome opäť zavládlo svetlo.

Rate article
Wyznaj Sekret
Dar s príchuťou bolesti