Dar s príchuťou bolesti

Večer bol tichý, keď Zuzana a jej manžel Martin večerali v kuchyni. Čajník na plynovom variči pomaly vychladol a cez otvorené okno sa tiahol chladný náznak skorého jesene. Vtom zrazu zazvonil telefón. Martin prebehol pohľadom po displeji – neznáme číslo.

„Kto by ma teraz volal?“ zamrmlal.

„Vzdyt sa dozviš, keď zodvihneš,“ usmiala sa Zuzana bezstarostne.

Martin vstal a vyšiel do chodby. Po pár minútach sa vrátil – bledý, s prázdnym pohľadom, akoby videl niečo, čo sa nezmestilo do bežného dňa.

„Čo sa deje, Marto?“ Zdvíhla sa Zuzana znepokojene. „Vyzeráš, akoby si uvidel prízrak!“

„Zuzka… Mám dcéru. A musím si ju zobrať…“

Kedysi mal skutočne rodinu. Jeho prvá žena, Alžbeta, mu porodila dievčatko – Emu. Ale už dva roky po narodení dieťaťa sa manželstvo rozpadalo. Alžbeta bola stále podráždená, vyčíitala mu všetko: že málo zarába, že jej nevenuje čas, že „nič nerobí“.

On sa snažil. Kvôli Emičke, kvôli rodine. Mnohí hovorili: možno má Alžbeta popôrodnú depresiu. Mal by ju poslať k lekárovi. Ale Martin vedel, že taká bola aj pred Emou. Len teraz to bolo ešte horšie.

Nikdy sa neusmiala. Ani keď sa hrala s Emou – nebola to láska, ale povinnosť. Vždy, keď to videl, srdce sa mu zatínalo.

Keď v zúfalstve navrhol Alžbete terapiu, vybuchla:

„Takže ja som podľa teba šialená?!“

Bola to posledná kvapka. Rozviedol sa. A Alžbeta, akoby sa mu chcela pomstiť, odviedla dcérku do iného mesta. Nedala mu adresu. Nežiadala alimenty. Zmizla.

Snažil sa ju hľadať. Ale spomienky na hádky s bývalou ženou ho tak zničovali, že nakoniec to vzdal. Uveril, že pre Emu bude lepšie zostať s matkou. Netušil, ako veľmi sa mýlil…

Alžbeta mu neodpustila. Ani jemu, ani životu. Hnev, ktorý v sebe dusila, postupne otrávil všetko. A dcéru tiež.

Ema vyrastala v dome, kde nepoznala sviatky, objatia ani radosť. O narodeninách sa prvýkrát dozvedela v škôlke.

„Mami, u Janka sú dnes narodeniny! Dostal autíčko! Dostanem aj ja niečo?“

„Nie,“ odsekla Alžbeta. „Ja som ťa porodila. Narodeniny mám ja. Už sa také hlúposti nepýtaj.“

Vianoce neslávili. Smiať sa bolo zakázané. Cukríky – prepych. Ani rozprávky nesmela pozerať. Život bol sivý, plný napätia, a nikto netušil, že malá Ema v tajnosti sníva: keď vyrastie, kúpi si celé vrece cukríkov.

Susedia sa Alžbete vyhýbali. Nemali ju radi, báli sa jej. Hovorili, že „nie je v poriadku“. A ako sa ukázalo, mali pravdu.

Raz sa Alžbete zošlo. Neverila lekárom, a tak zavolala sanitku príliš neskoro. Odviezli ju bez záruk. Pred odchodom susedke odkázala meno Eminho otca a mesto, kde žije.

Ema zostala u tej ženy. Tichá, uzavretá, ani nechápala, že mama sa už nevráti.

Sociálka rýchlo našla Martina. Ten bol už pol roka ženatý so Zuzanou. Keď počul, že má dcéru, ktorú si môže zobrať, neváhal ani sekundu.

„Pôjdem. Musím ju vrátiť,“ povedal Zuzane.

„Samozrejme. Pôjdem s tebou, ak chceš. Alebo ostanem, ak to bude lepšie. Ale ty musíš byť s ňou.“

Ema si otca nepamätala. A bála sa – čakala, že možno bude ešte horší ako mama. Ale keď dverami vošiel Martin, s obrovským plyšovým psom a balíkom cukríkov, jej oči zahoreli.

Sladkosti. Teplo. Dobrota. Jej malé srdce rozhodlo: zlý človek by cukríky nepriniesol.

Kým si hrala s novou hračkou, susedka rozprávala o Alžbete. Martin počúval so zovretými päsťami. Hruda mu stála v hrdle. Bože, prečo som to vzdal? Prečo som nebojoval?

Za pár dní boli všetky papiere vybavené. Ema sa presťahovala k otcovi. Na druhý deň pri raňajkách Martin začal rozhovor:

„Čo by si chcela k narodeninám?“

Dievčatko sa zamyslelo.

„Neviem. Nikdy som nič nedostala. Neslávili sme to…“

Vypustil lyžicu z ruky.

„Ako to? Prečo?“

„Mama povedala, že si to nezaslúžim. Že mojou zásluhou nie je, že som sa narodila.“

Martin vstal od stola a mlčky vyšiel. Zuzana išla za ním. Stál v kuchyni, opretý o stôl, s tvárou zarazenou v dlaniach.

„Prosila ma len… o cukríky. Cukríky, Zuzka! Niečo, čo deti majú mať vždy. Bože, ako som to dopustil…?“

„Neobviňuj sa. Dôležité je, že teraz je doma. S tebou. S nami,“ šepkala Zuzana a objala ho. „Vrátime jej všetko. Aj to, čo nikdy nemala.“

O týždeň neskôr bol dom ako z rozprávky. Balóny, girlandy, vôňa koláčov. Eme bolo sedem. Zobudila sa a myslela si, že sníva. Izba bola vyzdobená, na stole torta so sviečkami. Objímali ju, gratulovali, smiali sa. A ona sa tiež smiala.

Prvýkrát.

V parku sa točila na kolotoči, jedla cukrovú vatu, dostávala darčeky. Sedem. Jeden za každý rok bez šťastia.

Martin plakal v aute, kým Zuzana kolísevala Emu, ktorá usnula na jej ramene.

„Už ju nikdy nepustím,“ prehovoril. „Je mojou šancou všetko napraviť.“

Ubehol mesiac. Ema už behala po dome so Zuzanou, smiala sa, volala ju „teta Zuzka“, pomáhala variť.

O rok neskôr pri raňajkách zrazu spýtala:

„Môžem ti hovoriť mami?“

Zuzana takmer vypustila šálku.

„Samozrejme, zlatko,“ zašepkala a pevne ju objala.

A v tom okam”A v tom okamihu pochopil, že ich rodina je konečne celá.”

Rate article
Wyznaj Sekret
Dar s príchuťou bolesti