Ďalšia šanca na šťastie

Zuzana sa zobudila v nezvyčajnom rozpoložení. Dnes mala osemnástiny. Cítila, že tento deň bude výnimočný. V srdci jej spievalo a najviac sa tešila na prsteň – tenký, s malinkým diamantom.

“Šťastné narodeniny, dcérka!” Vstúpili rodičia. Mama v ruke držala malú krabičku a otec žiaril pýchou.

Zuzana vyskočila, otvorila krabičku a s nádychom si nasadila prsteň na prst.

“Je úžasný… Ďakujem! Ale to muselo stáť veľa peňazí…”

“Ty si naša jediná, Zuzanka. Na takýto deň nič nie je škoda,” usmial sa otec.

“A to ešte nie je všetko,” prikyvla mama. “S otcom sme sa rozhodli, že keď máme dovolenku a ty prázdniny, pojdeme k moru. Všetko je pripravené, kufre sú v aute!”

Zuzana neverila svojmu šťastiu. More! Slnko! Plavky! Kamarátky budú závidieť – hlavne Viktória, ktorá sa stále chválila svojimi výletmi.

Keď rodina vyšla z mesta, dážď už prestal. Na dialnici bol čulý ruch. Zuzana sa dívala z okna a snívala o tom, ako sa vráti opálená a šťastná…

A potom – tma.

Zobudila sa v bielej izbe. Celé telo ju bolelo, každý pohyb bol ako nožom. Vedľa nej stála sestra a upravovala vankúš.

“Ticho, zlatko… Nevstávaj. Zavolám lekára.”

Zuzana sa s námahou pohla. A vtom ju prepadol strach.

“Kde je mama? Otec?! Chcem ich vidieť!”

Starší lekár s okuliarmi sa k nej posadil. Bol pokojný, ale vážny.

“Zuzana… Stala sa nehoda. Vaše auto sa zrazilo s nákladným vozidlom. Rodičia… neprežili. Zostala si sama.”

Svet sa jej zrútil. Necítila bolesť – iba prázdnotu. Neverila. Jej otec predsa vždy jazdil opatrne…

Ale slová lekára boli pravda.

Dni plynuli. Zuzana ležala pod infúziami a každý večer volala po rodičoch. Raz lekár sadol k jej posteli a ticho povedal:

“Zuzana… Prešla si dvoma ťažkými operáciami. Zachránili sme ťa. Ale… už nebudeš môcť mať deti. Prepáč…”

Bol to druhý úder. Hlboký ako nôž v srdci.

Po prepustení zistila, že z príbuzných jej zostala iba stará mama z východného Slovenska, chorá a osamelá. Z blízkych ľudí iba Viktória, ktorá však prichádzala skôr z povinnosti. Raz prišla s chlapcom menom Ivan, s ktorým Zuzana chodila do parku. Ale on čoskoro zmizol.

A raz Viktória prišla nie sama – s Arturom. Ten si Zuzanu všimol hneď. Jej ticho, vážny pohľad. Keď sa dozvedel o tragédii, chcel byť jej oporou.

Začal chodiť častejšie. Niekedy bez Viktórie. Chodili spolu na prechádzky. Zuzana ožívala. Prvýkrát po dlhej dobe sa smiala. Bála sa však, aby Viktóriu neurazila. Rozhodla sa s ňou porozprávať.

“Viki… Prepáč, ak sa hneváš kvôli Artúrovi…”

“A keby som sa hnevala, nechala by si ho?” chladne sa usmiala Viktória.

Zuzana sa zarazila:

“Veď ja… len ťa nechcem stratiť.”

Viktória prikyvla, ale v očiach mala zlosť.

“Tá mrzáčka… A Artur sa ešte nechá zblázniť. Nikdy by som ich nezoznámila, keby som vedela, ako to dopadne…”

Artur však akoby nevidel Zuzanine jazvy. Videl iba jej oči. Prinášal kvety. Hovoril, ako ju miluje.

A Zuzana rozkvitla. Ale strach neodchádzal. Raz sa rozhodla Viktórii dôverovať:

“Lekár povedal… že nebudem môcť mať deti. Ako mu to mám povedať? On predsa odíde…”

“Samozrejme, povedz mu,” prikyvla Viktória s falošnou starostlivosťou. “Má na to právo vedieť…”

V skutočnosti ihneď vybehla za Arturom. Povedala mu všetko – po svojom.

“Zuzana nemôže mať deti. Neviem, či ti to povie… ale mal by si vedieť, s kým si to začínaš.”

Artur mlčal. Díval sa na ňu dlho. Potom povedal:

“Ďakujem. Viac nemusíš hovoriť.” A odišiel.

Zuzana naňho čakala doma. Kráčala po izbe, zbierala odvahu.

Keď vošiel, so zdráhaním začala:

“Musím ti niečo povedať…”

On ju objal a zviazal:

“Netreba. Viem všetko. A milujem ťa. Aj tak.”

Nestihla sa ani spýtať, ako to zistil. Dôležité bolo, že bol pri nej.

Svadba bola skromná, ale šťastná. A raz jej povedal:

“Čo keby sme si vzali dieťa z detského domova?”

Rozplakala sa. Bolo to jej vykúpenie.

A tak sa u nich objavila Katka.

Dievčatko rástlo ako rozmaznaná princezná. Zuzana ju hýčkala bez medze. Všetko len to najlepšie. Keď Katka začala chodiť do školy, Artur začal byť znepokojený.

“Ty to nevidíš? Je nezbedná. Využíva ťa…”

“Všetky dievčatá sa odfarbujú,” odmietala Zuzana. “Nehádž sa s ňou.”

Katka podvádzala. Schovávala telefón, tvárila sa, že sa učí. Otca rozčuľovalo jej klamstvo.

“Klame ťa. Ty to nevidíš?”

“Ja svojej dcerke verím!”

Katka všetko počula. Raz sa na matku pozrela a ticho povedala:

“Mami, otec ma udrel. Už trikrát…”

Keď Artur prišiel z práce, Zuzana stála v dverách.

“Odíď. Biješ dieťa. Nemôžem to strpieť.”

“Zuzana, čo to hovoríš?! Nikdy som… Ona klame!”

“Ja svojej dcére verím.”

On si zbalil veci. A odišiel.

A Katka sa v izbe radovala. Teraz bude všetko jej.

Prešli roky. Zuzana bola unavená z klamstiev a požiadaviek dcéry. Peniaze mizli, Katka chcela stále viac. Zuzana spomínala na Artura. Jeho ruky, hlas, oporu.

“Prepáč mi…” šeptMožno raz nájde odvahu zaklopať na jeho dvere a požiadať o druhú šancu.

Rate article
Wyznaj Sekret
Ďalšia šanca na šťastie