Ďalšia šanca na šťastie

Zuzana sa zobudila v nezvyčajnom rozpoložení. Dnes mala osemnástiny. Cítila, že tento deň bude výnimočný. V srdci jej spievalo lákavé očakávanie a najviac zo všetkého snívala o prstene – tenkom, s maličkým diamantom.

„Všetko najlepšie, zlatko!“ Vstúpili rodičia. Mama v ruke držala drobnú škatuľku a otec žiaril pýchou.

Zuzana vyskočila, otvorila škatuľku a so zatajeným dychom si nasadila prsteň.

„Je nádherný… Ďakujem vám! Ale to muselo stáť veľa peňazí…“

„Ty si nám jedna, Zuzanka. Na takýto deň nič nie je škoda,“ usmial sa otec.

„A to ešte nie je všetko,“ prikývla mama. „S otcom sme sa rozhodli: keď máme dovolenku a ty prázdniny, ideme k moru. Všetko je už pripravené, kufre sú v aute!“

Zuzana neverila svojmu šťastiu. More! Slnečko! Plavky! Kamarátky budú závidieť – hlavne Viktória, ktorá sa stále chválila svojimi výletmi.

Dážď za oknom už ustal, keď rodina vyrazila z mesta. Na diaľnici bolo rušno. Zuzana sa dívala von a snívala o tom, ako sa vráti opálená a šťastná…

A potom – tma.

Prezobrala sa v bielej nemocničnej izbe. Celé telo ju bolelo, každý pohyb spôsobil pekelnú bolesť. Vedľa nej stála sestra v bielom plášti a upravovala vankúš.

„Tiško, zlatko… Nevstávaj. Hneď privolám lekára.“

Zuzana sa s ťažkosťou pohnula. A vtedy ju prepadol strach.

„Kde je mama? Otec?! Chcem ich vidieť!“

Starší lekár s okuliarmi na nose si sadol k nej. Bol pokojný, no vážny.

„Zuzana… Stala sa nehoda. Vaše auto sa zrazilo s nákladným vozidlom. Rodičia… neprežili. Zostala si sama.“

Svet sa jej zrútil. Telo nebolila bolesť, ale prázdnota. Zuzana neverila. Nie, jej otec nemohol… Vždy jazdil opatrne…

Ale slová lekára bola pravda.

Dni plynuli. Zuzana ležala pod infúziami a pred každým zaspávaním volala rodičov. Raz si k nej lekár sadol a ticho povedal:

„Zuzana… Prešla si dvoma ťažkými operáciami. Zachránili sme ťa. Ale… už nebudeš môcť mať deti. Prepáč.“

Bol to druhý úder. Hlboký ako nôž do srdca.

Po prepustení z nemocnice zistila, že z príbuzných jej zostala len stará mama z dediny na severe, chorá a osamelá. Z blízkych – iba kamarátka Viktória, a aj tá chodievala skôr z povinnosti. Párkrát prišla s chlapcom menom Igor, s ktorým sa Zuzana prechádzala v parku. No čoskoro zmizol.

A raz Viktória prišla nie sama – s Arturom. Ten si Zuzanu hneď všimol. Jej tichosť, vážny pohľad. A keď počul o jej tragédii, chcel jej byť oporou.

Začal chodiť častejšie. Niekedy bez Viktórie. Spolu chodili na prechádzky. Zuzana oživala. Prvýkrát po dlhej dobe sa smiala. A bála sa: aby neurazila Viktóriu. Rozhodla sa s ňou porozprávať.

„Viktória… Prepáč, ak ťa to trápi kvôli Arturovi…“

„A ty, ak ťa to trápi, necháš ho?“ chladne sa usmiala Viktória.

Zuzana sa zamotala:

„No veď ja… nechcem ťa stratiť.“

Viktória prikývla, no v očiach jej horelo zlo.

„Tá mrzáčka… A Artur sa ešte nechá zblázniť. Nikdy by som ich nezoznámila, keby som vedela, ako to dopadne…“

Artur však akoby nevidel Zuzanine jazvy. Videl len jej oči. Prinášal kvety. Hovoril, ako veľmi ju miluje.

A Zuzana rozkvitla. Strach však neodchádzal. Raz sa rozhodla Viktórii dôverovať:

„Lekár povedal… že nebudem môcť mať deti. Ako mu to mám povedať? On predsa odíde…“

„Samozrejme, povedz mu,“ s falošnou starostlivosťou prikývla Viktória. „Má na to právo vedieť…“

V skutočnosti Viktória okamžite vybehla za Arturom. Všetko mu povedala – v tom svojom štýle.

„Zuzana nebude môcť mať deti. Neviem, či ti to povie sama… ale musíš vedieť, s kým sa zaviažeš.“

Artur mlčal. Dlho sa na ňu pozeral. Potom povedal iba:

„Ďakujem. Už nemusíš nič hovoriť.“

A odišiel.

Zuzana naňho čakala doma. Kráčala po izbe, zbierala odvahu.

Keď vošiel, so chvením povedala:

„Musím ti niečo povedať…“

Príšiel k nej a objal ju:

„Netreba. Všetko viem. A milujem ťa. Aj tak.“

Ani sa nestihla spýtať, ako to zistil. Dôležité bolo len to – že je tu.

Svadba bola skromná, no šťastná. A raz raz povedal:

„Vezmeme si dievčatko z detského domova?“

Rozplakala sa. Bolo to jej spasenie.

Tak sa im narodila Katka.

Dievčatko rástlo ako rozmaznávaný poklad. Zuzana ju zbožňovala bez medze. Všetko – len to najlepšie. Keď Katka išla do školy, Artur začal byť znepokojený.

„Nevidíš? Neučí sa. Manipuluje s tebou…“

„Všetky dievčatá sa maľujú,“ mávla rukou Zuzana. „Neotravuj.“

Katka vymýšľala. Schovávala telefón, tvárila sa, že sa učí. Otca hnevalo jej klamanie.

„Klame ťa. Naozaj to nevidíš?“

„Ja svojej dcére verím!“

Katka všetko počula. Raz sa na matku pozrela a ticho povedala:

„Mami, otec ma udrel. Už trikrát…“

Keď Artur prišiel z práce, Zuzana stála na prahu.

„Choď preč. Biješ dieťa. Nedovolím to.“

„Zuzana, čo to trepeš?! Nikdy som… Ona klame!“

„Ja svojej dcére verím.“

Zbalil si veci. A odišiel.

Katka sa v izbe radovala. Teraz všetko bolo jejAž raz Zuzana našla v Katkinej izbe potvrdzujúce SMS správy od Viktórie, ktoré odhalili celú ich zlú hru.

Rate article
Wyznaj Sekret
Ďalšia šanca na šťastie