Cudzinec v mojom dome

Cudzinec v mojom dome

Vieš, keď sa ma Andrej večer pri balení tašky na zajtra spýtal, prečo stále hovorím o byte ako o mojom, najprv som vôbec nechápala, na čo naráža.

Ako to myslíš? opýtala som sa, keď som šúchala riad a na chvíľu zastala.

No, tak to prosto je. Viktor povedal, že neustále zdôrazňuješ: môj byt, moje pravidlá, môj domov, Andrej sa na mňa ani nepozrel, lebo strkal papiere do tašky. Uvedomil som si, že si nikdy nemyslela na ten priestor ako na náš spoločný.

Vypla som vodu. Ruky utrela o utierku. Sadla som si na stoličku, nohy som mala ako z vaty.

Andrej, nikdy som také niečo nepovedala. Nikdy. To je náš byt. Náš.

Len pokrčil plecami. Zatvoril zips na taške.

Možno sa Viktor pomýlil. Dobrú noc, Irenka.

Odišiel do spálne. Keď som o polhodinu prišla, po tom, čo som upratala kuchyňu, skontrolovala okná a zhasla v chodbe, kde spal jeho brat Viktor na gauči, ležal chrbtom ku mne.

V tme som hľadala, kedy sa to vlastne všetko začalo.

***

Viktor prišiel k nám v marci. Hovoril, že zostane dva týždne, najviac mesiac. V Bratislave, kde býval po rozvode v podnájme, mu majiteľka vopred oznámila, že byt predáva, a v jeho veku, skoro päťdesiat, bolo ťažké nájsť niečo iné obzvlášť bez stabilnej práce. Andrej sa ma ani nespýtal, len mi oznámil: Príde brat, prečká zlé obdobie.

Nevadilo mi to. Na rovinu. Asi mi ho bolo trochu ľúto, videli sme sa len na sviatky. Vždy pôsobil ako smutný, stratený chlap. Po rozvode žil nevýrazný život, najprv majster na stavbe, potom skončil prebytočný. Bez detí, žena si našla iného pred desiatimi rokmi. Odvtedy sám.

Keď otvoril dvere s dvomi veľkými taškami naťahanou tvárou, privítala som ho s teplom. Uvarila som segedín, pripravila čistú posteľ na gauč. Andrej bol spokojný. O bratovi vždy hovoril pekne, spomínal, ako rodine pomáhal po smrti ich otca. Viktor mal už prácu a časť výplaty dával mame. Medzi nimi bola zvláštna, hlboká väzba, ktorú som chápala a rešpektovala.

Prvý týždeň bol fajn. Viktor bol tichý, skoro neviditeľný, vstával zavčasu, chodil niekam. Vraj si hľadá robotu, stretáva sa s ľuďmi. Vracia sa neskoro, zje to, čo som nechala na šporáku a vždy poďakuje. Niekedy sedíme traja v kuchyni, dáme si čaj, debatujeme o počasí, novinkách, ako rastú ceny v Lidli.

No potom niečo sadlo. Nevyskočilo to naraz, prišlo pomaly, nenápadne. Ako keď sa voda zohrieva, ale žaba si nič nevšimne, až kým nie je neskoro.

Najprv začal Viktor ostávať doma po ránu. Že sa necíti dobre, že tlak blbne. Robím v poliklinike ako sestrička, chcela som mu zmerať tlak, ale odmietol. Vraj prejde samo. Nechala som to tak.

Televízor hučí od rána do večera. Rybačky, poľovačky, autá. Nahlas. Keď som prišla z nočnej a chcela len ticho, slušne som podotkla, či by nešlo stíšiť. Na päť minút. Potom zase hlasno.

Viktorove veci sa začali rozpínať po byte. Tašky zostali v obývačke, len spola vybalené. Jeho bunda na vešiaku, čo som mala pre svoju, kefka v pohári vedľa našich v kúpeľni, staré uterák cez radiátor, hoci som mu ponúkala vyprať s našim.

Ale veď drobnosti, fakt. Každý deň som si hovorila je mu ťažko, musí to vydržať.

***

V apríli som si všimla, že aj Andrej je iný. Mlčí veľa. Predtým sme sa vždy rozprávali, rozoberali deň, pacientov, robotu v Slovnafte, kde robil majstra. Teraz len krátko odpovie na večeru, potom zmizne do obývačky za bratom. Telka, pivo, občas smiech nad spomienkami z dediny. Počula som to pri umývaní riadu.

Keď som sa pridala, akoby skončila debata. Viktor slušne poznamenal:

Irenka, netráp sa s nami, už si dosť uťahaná. My si tu pokecáme o chlapských veciach.

Andrej na to kývol. Vracala som sa do kuchyne, cítila sa ako piata koliesko.

Jedného večera, keď Viktor nebol doma, snažila som sa s Andrejom porozprávať.

Andrej, nemyslíš, že Viktor už je u nás príliš dlho? Sú to už dva mesiace. Možno by si mal niečo hľadať.

Andrej odložil mobil, zízal na mňa úprimne prekvapene.

Irenka, vážne? To je predsa môj brat. Kam má isť?

No, vravel si, že to bude len na čas

Na čas je, ale bez práce si nič nenájde, nemá kam. To chápeš, nie?

Vedela som, že nemá význam sa hádať. Prikývla som, že chápem. Ale v žalúdku sa mi usadil strach, že Viktor u nás zostane navždy.

***

V máji prišiel prvý väčší konflikt.

Prišla som z dvanásťhodinovej po nočnej, úplne mimo. Chcela som len sprchu a posteľ. Otvorím kúpeľňu a umyvadlo plné chlpov. Viktor sa holil. Nechal to všetko len tak. Na emaile, krajoch, v batérii.

Prešla som do kuchyne. Viktor popíjal čaj.

Viktor, mohol by si, prosím ťa, upratovať po sebe v kúpeľni? Práve som prišla z práce.

Pozrel sa na mňa, usmial.

Jaj, prepáč, Irenka, ja som myslel, že ti to neprekáža. Ty si na poriadok.

Nie o to ide. Keď už niečo spravíš, nechaj to tak, ako si to našiel.

Dobre, dobre, kývol hlavou, ale nepostavil sa. Upracem to neskôr.

Nakoniec som to spravila ja. Ruky sa mi triasli. Bola to maličkosť, ale zamrzela ma.

Večer mi Andrej medzi dverami povedal:

Irenka, nemohla by si sa správať k Viktorovi trošku mäkšie? Dnes bol úplne zdrvený.

Prečo?

Vraj si na neho vyrukovala kvôli blbostiam v kúpeľni.

Nevyrukovala, len som povedala, aby upratal

Hovorí, že si bola ostrá. A celkovo, vraj tu nemá pohodu. Mohla by si byť milšia, nie?

Chvíľu som len ticho ležala a hľadela do stropu.

Dobre, povedala som tlmene. Pokúsim sa.

***

Odvtedy som naozaj všetko prehltla. Uspievala som sa na Viktora, varila jeho obľúbené jedlá podľa toho, čo mal rád. Nepripomínala špinavý drez, staré noviny na gauči. Hovorila som si, že ak to vydržím, možno ho to nakopne, aby si našiel svoj byt. Alebo aspoň bude menej výrazný.

Opačne. Ešte viac sa uvoľnil. Už neriešil ani simulovať, že hľadá robotu. Celé dni doma pred telkou, vyjedal, čo som navarila, kecal s Andrejom. Ich bratstvo silnelo. Staré spomienky, zážitky, do ktorých ja už som nepatrila. Mala som pocit, že som doma len teda na to, aby som prala, varila, upratovala.

Sťažovala som sa kamarátke Miroslave, keď sme sa v sobotu stretli na trhovisku.

Miro, neviem čo robiť. Je u nás tri mesiace a tvári sa, že je jeho.

Mira, o päť rokov staršia a rozvedená, hneď vážne poznamenala:

Môj muž mal raz taký prípad. Pustila si k nim rodinu a už sa jej nezbavili. Nakoniec sa ona vysťahovala.

Strašíš ma.

Varujem ťa, Irenka. Rodina, čo sa do teba nasáčkuje, ťa veľmi ľahko vyšachuje. Hlavné je, že Andrej nič nevidí. A to je celé zle.

Vedela som, že má pravdu, len čo s tým?

***

V júni sa začala taká tichá vojna. No bitka to bola bez kriku, ale zabolela.

Viktor presne vedel, ako si Andreja naviazať. Nie narážky, priamo, ale nevinné vety.

Pri večeri:
Spomínaš, Andrej, ako mama vždy piekla štrúdľu na soboty? To bola pohoda. Ako doma.

Andrej sa usmieval, mne došlo: tvoje koláče nie sú ono, nie si mama.

Alebo začne rozjímať:

No, ženy dnes, sú také iné. Predtým boli pokojnejšie, rozumnejšie. Nie také nervózne, kvôli hlúpostiam.

Andrej na to len mlčí, ja zatínam zuby.

Raz večer, keď som poprosila Viktora, či by aspoň na hodinu nevypol telku, skúsi nám nechať čas s Andrejom, pozrel na mňa prekvapene.

Prepáčte, vôbec som si neuvedomil, že ruším. Samozrejme, teatrálne vypol telku a postavil sa. Idem von, nechcem byť bremenom.

Odišiel a Andrej na mňa hneď otrávene:

Prečo si to tak musela? Je mu zle, cíti sa ako príťaž.

Chcela som byť len s tebou.

Je to predsa môj brat. Nemôžeš byť trpezlivejšia?

Nič som nepovedala, len som odišla, sadla si v kuchyni a potichu si poplakala, aby to nik nepočul.

***

V júli Viktor zahlásil, že potrebuje dočasné trvalé bydlisko na papiere. Andrej mu to vybavil, mňa sa ani nespýtali. Pri papieroch na stole som to už len zistila.

Ty si ho prihlásil bez môjho vedomia? spýtala som sa Andreja.

Irenka, je to na pol roka, žiaden stres.

Ale toto je náš byt. Mali by sme sa dohodnúť spolu!

Nerob z komára somára. Je to môj brat.

Vedela som, že nemá zmysel hádať sa ďalej.

Vo vnútri sa vo mne niečo zlomilo.

***

Začali mi zdravotné ťažkosti. Tlak mi skákal, bolela ma hlava. Na poliklinike mi Maťka, naša internistka, povedala priamo:

Irenka, máš totálny stres. Toto si musíš nejako vyriešiť, lebo to skončí zle.

Ale ako? Keď si v byte ako v pasci, kde rozhoduje niekto iný?

Opäť som sa pokúsila Andrejovi otvoriť keď Viktor nebol doma.

Andrej, toto už nedávam. Viktor musí odísť.

Už bol znechutený:

Zasa to isté? Veď to sme už riešili.

Neriešili. Ty len povieš, že tu zostane. Ale ja sa tu cítim cudzie.

Možno nie je problém v ňom, ale v tebe? Viktor hovorí, že mu stále dávaš pocítiť, že je navyše. Že ho tu nechceš. Asi v tom bude niečo pravdy.

Zostala som stáť.

Čože? Že ja? Varím, periem, znášam jeho telku od rána do večera, a problém mám ja?

Nezvyšuj hlas. Stále ti preskakuje.

Vzala som kabelku, obliekla sa a šla von. Potrebovala som si vyvetrať hlavu, lebo by som povedala niečo, čo by som oľutovala.

***

V auguste Viktor už to nehral. Vyšiel s tým rovno.

Začal mi radiť, ako variť, čo kde poupratovať, dokonca prádlo. Andrej mu pritakával. Jedného večera Viktor hovorí pri večeri:

Irenka, rozmýšľala si niekedy, že by si chodila na kulinárske kurzy? Viem, kde je dobrá škola, kamarátka bola spokojná.

Odložila som vidličku.

Viktor, varím tridsať rokov. Asi niečo viem.

Nikdy nie je neskoro sa niečo naučiť, nie, Andrej?

Andrej ticho.

Zbalila som sa, išla do spálne na posteľ a ostala len tak ležať, dívať sa na strop.

Hodinu na to vošiel Andrej:

Irenka, čo ti je?

Nič, len som unavená.

Viktor to myslel dobre. Nemusela si to brať zle.

Dobre? On mi povedal, že neviem variť. Do očí. A ty nič.

Preháňaš. Len chcel dobre.

Otočila som sa k stene.

Odi, prosím.

Nechala som ho tam stáť.

***

V septembri som pochopila, že som prehrala. Viktor sa udomácnil úplne, pre Andreja bol najlepší kamarát, spojenec. Zanechal priestor, čo patril mne.

Andrej sa zmenil. Ochladol, vzdialil sa. Pri objatí sa stiahol, ponuku na prechádzku odmietol vraj nemôže nechať Viktora samého. Blízkosť už išla len jedným smerom.

Jednu noc, keď sme ležali v posteli, opýtala som sa ticho:

Andrej, ešte ma miluješ?

Dlho mlčal.

Neviem, Irena. Naozaj neviem.

Už som sa nikdy nespýtala.

***

V októbri sa stalo niečo, čo zmenilo všetko.

Prišla som domov skôr. Ambulantné hodiny skončili predčasne, skočila som kúpiť potraviny a rozmýšľala, že navarím niečo teplé, či nakopnem domácu pohodu.

Doma bolo ticho. Myslela som si, že nik nie je. Potom som začula hlasy z kuchyne. Potichu, tlmene. Prišla som tam.

Andrej s Viktorom sedeli za stolom. Na stole môj telefón, ten, čo som ráno nechala v nabíjačke v spálni.

Čo to robíte? spýtala som sa ostro.

Pozreli na mňa. Viktor úplne pokojne. Andrej vyplašený.

Irenka, naši sme len… začal Andrej.

Vo vašom mobile blikali správy, potrebovali sme ti volať, skočil mu do reči Viktor.

Bola tam stará konverzácia s Miroslavou, kde sme preberali Viktora a že musím držať hranice, aby sa neusadil natrvalo. Písala som, že sa bojím konfliktu.

Vy ste mi čítali správy povedala som napokon.

Bolo to nechcené, slabý Andrejov tón.

To znamená, že si odkedy chcel, aby Viktor odišiel, povedal Andrej. Že si bola len naoko milá.

Snažila som sa! odpovedala som. Bola som úprimná, nechcela som zraňovať tvojho brata. Mala som pravo na svoj názor, nie?

Andrej, vidíš? pokrútil hlavou Viktor. Ženy hrajú dvomi tvárami.

Pozerala som mu do očí prvýkrát po tých mesiacoch.

Viktor, rozbíjaš mi manželstvo. Cielene. Chceš byť na mojom mieste pri Andrejovi a skoro sa ti to podarilo.

Haló, Irenka, nie si v seriáli. Len som tu na chvíľu a otváram Andrejovi oči.

Tie tvoje pravdy? Že som nevhodná žena na život?

Ostalo také ticho, čo rešpektuje len smútok a koniec.

Čakala som, že Andrej niečo povie. Ale nič. Vzala som si kabelku, mobil, obliekla sa.

Irena, kam ideš?

Neviem. Musím si premyslieť, čo ďalej.

A odišla som.

***

Šla som k Miroslave. Otvorila, iba ma objala a ja som sa rozplakala, že už roky tak nie.

Sedeli sme v kuchyni, čaj Lesné plody na stole.

Rozprávaj, povedala len.

Povedala som všetko. Od začiatku do konca. O tom, ako Viktor našiel svoje miesto, ako sa Andrej zmenil a ja som bola zrazu cudzia medzi svojimi.

Miroslava len počúvala. Potom povedala:
Poviem ti niečo nepekné: Andrej mu to dovolil. Viktor je vinný, ale Andrej, muž, s ktorým si žila pätnásť rokov, si nevybral teba. On vybral brata a dovolil všetko, čo sa dialo. A to je jeho zodpovednosť.

Bolo to kruté, ale mala pravdu.

Čo mám robiť? spýtala som sa.

Môžeš ešte bojovať, skúšať Andreja presviedčať. Ale neverím, že to zaberie. Pre neho je brat posvätný. Túto bitku nevyhráš. Takže buď odídeš, nie z hnevu, ale preto, aby si mala právo na život, kde nebudeš zbytočná.

Premýšľala som celú noc. Miroslava mi ustlala na gauči, dala hrubú deku. Kým sa rozodnilo, rozhodla som sa.

***

Domov som prišla ďalší večer. Viktor bol pri telke, Andrej ešte v robote. Išla som do spálne, začala baliť to najnutnejšie oblečenie, doklady, kozmetiku.

Po chvíli došiel Viktor do izby.

Irenka, čo to riešiš?

Mlčala som, skladala veci.

Chceš odísť? Irenka, no nedramatizuj, máme dospelácky rozum.

Zipsla som kufor.

Viktor, máš, čo si chcel. Vychutnaj si to.

Snažil sa tváriť starostlivo.

Ja len prežívam zlé obdobie, nechcel som ti nič zlé…

Chcel si rozbiť moje manželstvo. Podarilo sa ti to. Úprimne gratulujem.

Ostal ticho, potom sa ironicky pousmial.

Vieš, nie si až taká naivná, ako som myslel.

Ani ty nie si až taký stratég, Viktor. Vyhral si bitku, nie život. Zostaneš sám ako pes a raz to Andrej uvidí. Len to už bude neskoro.

Prešla som chodbou.

Otvorili sa dvere. Andrej stál predo mnou, keď som si pokladala kufor na zem.

Irena, čo je to za cirkus?

Dívala som sa na muža, s ktorým som žila pätnásť rokov.

Odchádzam, Andrej. Neviem, na ako dlho. Ale teraz tu pre mňa miesto nie je.

Akože nie? Je to tvoj byt!

To bol náš domov. Teraz je Viktorov. On velí, rozhoduje, ty si mu to dovolil.

Ale ja… ja som nevyberal…

Vyberal. Každým dňom, keď si mlčal. Vyberal si brata.

Prvý raz od jari som videla v jeho očiach neistotu.

Kde pôjdeš?

K Miroslave. Potom uvidím. Potrebujem priestor, kde nebudem navyše.

Ale ty nie si navyše…

V tomto byte áno. Som obsluha, pozadie. Viktor tu je pán. Ty si sa rozhodol.

Viktor sa postavil do dverí pri Andrejovi.

Andrej, nerieš ju, ona len skúša manipulovať. To je ženská hystéria, o chvíľku sa vráti.

Pozrela som na Viktora, potom na Andreja.

Vidíš? On vie lepšie, čo cítim ako ja sama. A ty mu veríš, nie mne.

Irena, zostaň. Vyriešime to, snažil sa Andrej.

Ako? Viktor pôjde preč?

Ticho.

Vidíš? Nie je riešenie. Lebo ty nie si ochotný vybrať. Ja už v tom byte žiť nechcem.

Otvorila som dvere.

Irena, prosím, takto nie! Veď sme rodina…

Vy ste rodina s Viktorom. Ja som bola manželka. Kým si mi dovolil tak si pripadať.

Zavrela som za sebou. Počula som ešte volanie, ale už som sa neotočila.

Dole som si zavolala taxi cez Bolt ku Miroslave.

Kým som čakala pod vchodom, pozrela som hore. Svetlá nášho bytu žiarili na štvrtom poschodí dve siluety. Nebolo mi dôležité, o čom hovoria.

***

U Miroslavy som ostala celý týždeň. Nedrtila ma otázkami, len bola. Po večeroch čaj Lesné plody, staré československé filmy v telke, prechádzky po parku.

Andrej denne volal. Chcel, aby som sa vrátila. Ja stroho odpovedala potrebujem čas.

V piatok prišiel pred Miroslavin dom. Oslabnutý, bledý, kruhy pod očami.

Irena, môžeme sa aspoň porozprávať?

Išli sme na lavičku pred panelák.

Irena, už ďalej nemôžem. Bez teba je doma pusto, zima. Uvedomil som si mnohé.

Čo konkrétne?

O Viktorovi. On… sa zmenil. Alebo som si to nevšimol. Stal sa šéfom, rozkazuje, kritizuje. Poslal som ho preč.

Zostala som zarazená.

Čože?

Povedal som mu, že už stačí, musí si nájsť niečo vlastné. Povedal mi, že ho podvádzam, že ma nastavila proti nemu. Rozhádaní odišiel predvčerom.

Ani neviem, čo cítiť radosť, úľavu, prázdno?

Vieš, Andrej, ďakujem, že si to pochopil. Ale to nič nerieši.

Ja viem. Môžem len poprosiť o druhú šancu.

Chvíľu som si to nechala uležat v hlave.

Andrej, povedz pravdu vyhodil si ho kvôli nášmu manželstvu, alebo lebo ti začal liezť na nervy?

Skoro šepkal:

Oboje. Keď si odišla, došlo mi, aké si bola dôležitá. Že práve ty si bola duša nášho domova. Viktor to len bral. Keď si bola preč, bol neznesiteľný. Nútil ma variť, upratovať, hovoril, že som neschopný, a vtedy som si uvedomil, čo robil tebe. A hanbil som sa.

Andrej, neviem, či sa viem naplno vrátiť. Potrebujem čas. Musím vedieť, či ešte chcem tento vzťah.

Prikývol, chytil mi ruku.

Počkám, koľko bude treba. Nezabudni, že ťa milujem.

Nepovedala som nič, len sme tam chvíľu sedeli spolu. Ruku v ruke. Premýšľali sme.

***

Prešiel ďalší mesiac. November sivý, daždivý, ešte stále u Miroslavy. Občas vidím Andreja, ideme sa prejsť, porozprávame sa. Hovorí, ako doma upratuje, skúša variť, chýbam mu. Ja mu verím, niekedy nie.

Objednala som sa do Centra psychologickej pomoci na konzultáciu. Staršia pani so srdečnými očami ma vypočula a vraví:

Irenka, najťažšie nie je to, čo bolo, ale čo príde. Ak sa vrátite, bude to bolieť. Každý ďalší moment ticha vám pripomenie Viktora. A to ťa bude zožierať.

Takže niet východiska?

Je. Ale chce to veľa spoločného úsilia. Znova sa učiť dôverovať, rozprávať, stáť pri sebe. Manžel musí denne voliť teba. Nie preto, že treba, ale lebo chce.

Premýšľala som nad tým dlho.

***

V decembri prekvapenie: Viktor mi zavolal. Chcela som to hodiť, ale zodvihla som.

Irenka? jeho hlas bol slabý.

Áno.

Tu Viktor. Len som chcel… ospravedlniť sa.

Mlčím.

Nečakám odpustenie, potrebujem to len povedať. Závidel som vám teplo, pohodu. Bol som sám a dúfal, že aspoň kúsok si uchmatnem, keď sa dostanem medzi vás. Mal som pocit, že si to vynahradím. Ale zmýlil som sa zostal som úplne sám.

Iba som počúvala.

Neprosím ťa o nič, Irena. Len ti chcem potvrdiť, že si mala pravdu. Andrej je dobrý človek, len sa zamotal. Skús mu dať šancu.

Zložil.

Sedela som s mobilom v ruke, ani nie, že by som odpustila no akoby to uzavrelo veľkú kapitolu.

***

Koncom decembra som si to vyjasnila. Stretli sme sa s Andrejom v kaviarni. Sedeli sme pri okne, vonku sneh, káva chutnala dobre.

Andrej, dlho som to zvažovala. Skúsime to znova.

Andrejovi svietili oči.

Naozaj?

Ale podľa mojich pravidiel. Pôjdeme spolu k psychológovi. Každý týždeň, aspoň pol roka. Učíme sa rozprávať, ty sa učíš počúvať. Ak ma ešte niekto raz potlačí alebo nepostavíš sa za mňa, odídem. Bez rečí.

Prikývol.

Jasné. Na všetko prikývnem.

Viktor už nikdy nepácha dnu. Ani na návštevu. Nikdy.

Krátka pauza. Potom súhlas.

Dobre.

Dopili sme kávu, vonku bola zima. Andrej mi chytil ruku.

Ideme domov?

Pozrela som na neho muža, ktorého som milovala pätnásť rokov, ktorého možno znova objavím.

Poďme. Ale je to posledná šanca.

Kráčali sme po bielom chodníku bok po boku, ale ešte nie spolu. To sme museli znova vybudovať.

Prešli tri mesiace. Opäť je tu marec. Presne rok od Viktorovho dočasného príchodu.

Chodili sme k psychológovi. Odkrylo sa veľa bolesti, nevypovedané veci, staré rany. Andrej sa učil hovoriť, ja počúvať.

Nebolo to ľahké. Veľa krát som chcela zas odísť. Andrej sa niekedy uzavrel do seba. Ale bojovali sme ďalej.

Viktor už nevolal. Andrej mi povedal, že má robotu v Nitre, býva sám. Mňa to už netrápi.

Jedného večera sme sedeli s Andrejom v kuchyni a pili čaj Lesné plody.

Na čo myslíš? spýtal sa.

Na to, že sme prežili. Prešli sme peklom a sme tu.

Sme silnejší, než som si myslel, povedal ticho. Ty si silnejšia, než som myslel.

Usmiala som sa.

Nie som silná. Len som nechcela vzdať všetko. Je v tom rozdiel.

Objal mi ruku.

Ďakujem, že si vytrvala.

Nič som neodpovedala. Len sme tam spolu sedeli. A to mi stačilo. Dopredu nás ešte čaká dlhá cesta. Ešte nie sme tam, kde by sme chceli byť. Ale ideme spolu.

A to je dosť.

***

Ubehlo už osem mesiacov, odkedy som odišla z bytu.

Občas sa pýtam, či to stálo za to, či by som to spravila znova.

Neviem. Lebo život sa nedá deliť na správne a nesprávne. Prosto je.

Náš vzťah sa zmenil. Sme iní. Prežili sme zradu, bolesť. Ostali jazvy, ale jazvy znamenajú, že sa rana zahojila.

Už nie som cudzincem vo vlastnom byte. Andrej sa učí ma počúvať, chrániť. Vyberať si mňa. Nie dokonale, nie vždy, ale snaží sa. A ja to vidím.

A Viktor? Viktor zostal len duchom. Výčitkou, že všetko sa dá zničiť ľahko. Že sa treba naučiť brániť si svoje miesto, svoju lásku.

Niekedy rozmýšľam, či si našiel svoje miesto, či pochopil, čo to je byť osamelý, ale možno si to tak zvolil.

Ale to už nie je moja kapitola.

Môj príbeh je o žene, čo skoro stratila samu seba. Ktorá bojovala, odišla, vrátila sa a ide ďalej.

Možno raz zostarnem s Andrejom. Možno sa znova rozídeme. Možno niečo celkom iné, čo by ma ani nenapadlo.

Ale jedno viem. Už nikdy nikomu nedovolím, aby zo mňa spravil cudzinca v mojom dome. Už nikdy nebudem mlčať, keď treba zakričať. Už nikdy nebudem znášať, keď treba odísť.

Pretože domov nie sú steny. Je to miesto, kde ťa akceptujú. Kde môžeš byť skutočne svoj. Kde nemusíš vysvetľovať, že tam patríš.

A ak také miesto nie je, tak to nie je domov len byt plný cudzích ľudí.

Mne ale patrí domov. Skutočný.

A budem oň bojovať až do konca.

***

Včera sme sa s Andrejom prechádzali parkom. Krásne jarné počasie, svietilo slnko, vtáci spievali, stromy pučali.

Šli sme, držali sa za ruky. Mlčali sme, ale to bolo iné ticho, teplé a pokojné.

Podívala som sa na neho.

Andy, si šťastný?

Zastal, podíval sa na mňa vážne.

Vieš, Irenka, neviem, či som už šťastný, ale viem, že chcem byť. S tebou. A každý deň na tom robím.

Usmiala som sa.

To stačí.

A šli sme ďalej. Spolu. Do neznáma, do života.

A už sa nebojím. Lebo viem, že prežila som domáci peklo. A nič nemôže byť horšie, než to, čo som zvládla.

Pred nami je život so všetkým, čo prinesie. A ja som pripravená mu čeliť. So sebou.

Pretože nie som obeť, ani tieň, ani slúžka.

Som Irena. Žena, čo prešla ohňom a nezhorela.

A to mi stačí.

Rate article
Wyznaj Sekret
Cudzinec v mojom dome