Cudzinec v mojom dome
Keď sa ma Andrej večer, kým si chystal tašku na ďalší deň, spýtal, prečo považujem byt za len svoj, najprv som nechápala, o čom vlastne hovorí.
Ako to myslíš? opýtala som sa, odvracajúc pohľad od umývadla.
No, presne tak. Viktor povedal, že stále zdôrazňuješ: môj byt, moje pravidlá, môj domov Andrej mi nepozeral do očí, vkladal nejaké papiere do tašky. Nikdy som si nemyslel, že to tak berieš, že naše spoločné miesto je len tvoje.
Vypla som vodu. Utrela si ruky do uteráka. Sadla som si na stoličku, lebo nohy mi zrazu sťažkli, ako z čerstvého cesta.
Andrej, nikdy som to nepovedala. Ani raz. Je to náš byt. Náš.
Pokrčil plecami a zapol zips na aktovke.
Dobre. Možno to zle pochopil… Dobrú noc, Irma.
A odišiel do spálne. Keď som o polhodinu vošla, už ležal chrbtom ku mne. Medzitým som stihla upratať kuchyňu, pozatvárať okná, vypli svetlá na chodbe, kde na rozkladacej posteli spával jeho brat Viktor.
Ležala som v tme a rozmýšľala, kedy to vlastne všetko začalo.
***
Viktor k nám prišiel v marci. Povedal, že zostane maximálne dva týždne, nanajvýš mesiac. Mal problémy s bývaním v Nitre, kde si po rozvode prenajímal garsónku. Majiteľka sa zrazu rozhodla byt predať a nové miesto nájsť bolo náročné, hlavne v jeho veku, mal už skoro päťdesiat, bez stálej práce. Andrej sa ani nespýtal na môj názor, iba oznámil: brat k nám príde na čas, kým sa mu vyrieši situácia.
Neprekážalo mi to. Úprimne. Viktor mi bol skôr ľúto. Videli sme sa tak raz-dvakrát za rok na sviatky, vždy pôsobil smutne, ako by mu chýbal zmysel života. Po rozvode žil zo dňa na deň, robil vedúceho na stavbe, no napokon o prácu prišiel. Deti nemá, manželka odišla za iným pred desiatimi rokmi. Odvtedy žil sám.
Keď stál vo dverách s dvoma roztrhanými taškami a neupravenou tvárou, prijala som ho ako rodinu. Navarila som kapustnicu, pripravila čistú posteľ na rozkladacom gauči v obývačke. Andrej bol spokojný, však vždy hovoril o bratovi s úctou že rodinu držal pokope, keď zomrel ich otec. Andrej mal vtedy len šestnásť. Viktor už pracoval, dával mame z výplaty. Bola medzi nimi puto, ktoré som rešpektovala.
Prvý týždeň bol Viktor tichý, nenápadný. Vstával zavčas, niekam išiel a večer sa vracal, zjedol, čo som nechala na sporáku, poďakoval. Niekedy sme traja pili čaj v kuchyni, rozprávali o počasí, zdražovaní, bežných veciach.
Po čase sa však niečo začalo meniť. Nenápadne, pozvoľna ako keď voda v hrnci stúpa tak pomaly, že žaba ani nezbadá, že sa varí zaživa.
Najskôr Viktor ostával doma ráno, vraj ho bolí hlava, tlak mu kolíše. Pracovala som ako zdravotná sestra v poliklinike, ponúkla som sa, že mu tlak zmeriam, ale odmietol. Že to prejde. Nenaliehala som.
Potom začal od rána do večera pozerať televízor nahlas, dokumenty o rybolove, o poľovačkách, autách. Keď som prišla domov unavená a poprosila, aby stlmil, na chvíľu zvuk znižoval, ale o pár minút už išiel zas na plné obrátky.
Jeho veci sa začali množiť po byte tašky zasalili kút obývačky, bunda sa objavila na háčiku v predsieni namiesto mojej, zubná kefka vo vani vedľa našich, jeho oprané šedé uteráky viseli na radiátore a moju ponuku vyprať ich odmietal.
Sama som si vravela, že sú to hlúposti. Je predsa v ťažkej situácii, človek musí mať empatiu.
***
V apríli som si začala všímať, že Andrej sa mení. Stával sa mlkvejší. Predtým sme vždy rozprávali o dni ja o pacientoch, on o práci majstra vo fabrike. Teraz odpovedal krátko, rýchlo dojedol a presunul sa ku bratovi do obývačky. Tam spolu pozerali televíziu, popíjali pivo, občas sa smiali. Ja som mala pocit, že som v kuchyni len preto, aby som umývala ich poháre.
Keď som sa snažila pridať k nim, rozhovor utíchol. Viktor mi venoval zdvorilý úsmev.
Irinka, nestaraj sa, oddýchni si, poznamenal akože starostlivo. Tu máme chlapské debaty.
Andrej prikyvoval. Ja som sa vrátila na kuchyňu akoby som nemala miesto u seba doma.
Raz, keď Viktor večer nebol doma, odhodlala som sa s Andrejom o tom hovoriť.
Andrej, tvoj brat je u nás už dva mesiace. Nebolo by načase, aby si našiel vlastné bývanie?
Pozrel na mňa prekvapene.
Irma, myslíš to vážne? Je to môj brat. Nemá kam ísť.
Ale bolo to na chvíľu…
No áno, kým si nenájde robotu, nemá šancu si prenajať niečo iné, pochop to, hovoril pokojne.
Vedela som, že debatovať je zbytočné. Nechcela som sa hádať. Prikývla som. Ale vo vnútri sa vo mne niečo pohlo. Prvýkrát som si predstavila, že Viktor možno zostane navždy.
***
V máji došlo k prvej vážnejšej roztržke.
Prišla som po službe z polikliniky, totálne bez síl v čakárni plno, pacienti nervózni, celý deň na nohách. Túžila som len po sprche a posteli. No vo vani boli na umývadle chuchvalce Viktorových vlasov po holení. Všetko tam nechal, prilepené ku keramike aj batériám.
V kuchyni Viktor pil čaj.
Viktor, mohol by si po sebe aspoň upratať kúpeľňu? Práve som dorazila z práce, povedala som normálne.
Pozrel na mňa, usmial sa.
Och, prepáč Irinka, myslel som, že si rada, keď všetko upratať môžeš ty. Veď si puntičkárka na čistotu.
Nejde o to. Ale keď niečo použiješ, patrí sa za sebou niečo upratať…
Jasné, jasné… neskôr to spravím, prikývol, ale ani sa nepohol.
Bez slova som si všetko upratala sama. Ruky sa mi triasli, nevedela som, prečo ma to tak vzalo však je to len hlúposť.
Večer Andrej povedal v spálni:
Irma, mohla by si byť k Viktorovi trochu priateľskejšia? Bol z toho dnes rozrušený.
Naozaj? Kvôli čomu?
Vraj si na neho kričala kvôli blbostiam v kúpeľni.
Nerozčúlila som sa, len som ho slušne požiadala, nech si po sebe uprace.
On hovorí, že si bola prudká. A že sa cíti nepríjemne. Mohla by si byť… pohostinnejšia.
Dívala som sa do stropu a hľadala slová.
Dobre, povedala som ticho. Pokúsim sa.
***
Snažila som sa. Usmievala som sa, varila Viktorove obľúbené jedlá, keď som zistila, čo mu chutí. Nepovedala ani slovo, keď nechával špinavé taniere či rozhádzané noviny po gauči. Dúfala som, že keď budem trpezlivá, sám sa prestane cítiť a bude sa snažiť nájsť si bývanie alebo aspoň nebude taký výrazný.
Opak bol však pravdou.
Viktor sa rozložil natrvalo. Prestal predstierať, že niečo hľadá, celý deň doslova parazitoval na našom pohodlí, sledoval TV, jedol, čo som navarila, a s Andrejom si večer rozprávali historky z detstva a mladosti, ktoré som ja nikdy nepočula.
Mala som pocit, že v tom byte už len slúžim ako kuchárka, práčka, upratovačka. V ich svete som neexistovala.
Vyrozprávala som sa kamarátke Ludmile na trhu v sobotu. Bola odo mňa staršia o päť rokov a skúsená rozvodom.
A Andrej, čo na to? opýtala sa zasnene.
Hovorí, že je to len dočasné, brat je posvätný, ja mám byť zhovievavejšia.
Poznám to. Moja sestra k sebe vpustila tetu… na chvíľu. Odišla až po piatich rokoch, sestra tú situáciu nevydržala a odišla z vlastného bytu, teta ostala.
Strašíš ma.
Varujem ťa, Irma. Príbuzní, čo sa k tebe nasťahujú, si rýchlo začnú nárokovať na rolu pána. Najmä, ak dostanú podporu z tvojho manžela. Andrej nevidí problém, to je problém.
Vedela som, že má pravdu, no nevedela som, čo s tým.
***
V júni už prehrmela tichá vojna. Všetko bez kriku, bez lietajúceho riadu. Viktor dokonale ovládol Andreja cez drobné narážky, spomienky na mamu, občasné poznámky k môjmu vareniu.
Pamätáš, Andrej, ako mama vždy v sobotu piekla koláče? To bola pohoda… pohostinnosť ako sa patrí, poznamenal pri večeri. Andrej prikývol, pohľad mu zjemnel. Tým bolo jasné, že so mnou nič takého nezažíva.
Alebo: Dnes sú ženy nervózne. Voľakedy boli múdrejšie, nevybuchli pre každú hlúposť…
Keď som v jeden večer poprosila Viktora stíšiť televíziu aspoň na hodinu, aby sme sa s Andrejom mohli v pokoji porozprávať, nasadil prekvapený tón:
Jasné, prepáčte, nechcem byť príťaž. Pôjdem si zapáliť vonku, vyriekol a ostentatívne vypol TV.
Andrej sa na mňa pozrel vyčítavo.
Prečo to robíš, Irma? Cíti sa teraz nepríjemne. Ako cudzinec.
Chcela som byť chvíľu s tebou… sami.
Irma, je to môj brat. Je to náš domov. Nemôžeš byť tolerantnejšia?
Neodpovedala som. Išla som do kuchyne a ticho plakala do polievky, len aby nik nepočul.
***
V júli si Viktor vybavil prechodný trvalý pobyt. Vraj ho potrebuje kvôli práci, úradom. Andrej hneď súhlasil mňa sa ani nespýtal. Dozvedela som sa to len tak, keď som videla papiere na stole.
Andrej, to myslíš vážne? Pridelil si mu trvalý pobyt bez môjho súhlasu?
Irma, len na pol roka. Nič vážne.
To je predsa náš byt. Oboch by sa nás to malo týkať!
Prosím ťa, nerob z komára somára. Je to môj brat, nie cudzí.
V ten deň sa vo mne niečo definitívne zlomilo.
***
Začali sa mi ozývať zdravotné problémy. Kolísajúci tlak, bolesti hlavy. Kolegyňa z polikliniky si ma raz odchytila:
Irma, máš silný stres. Ak niečo nezmeníš, skončíš v nemocnici.
Vedela som, že má pravdu. Ale ako zmeniť život, keď doma žiješ v pasci?
Skúsila som s Andrejom ešte raz hovoriť keď Viktor nebol doma.
Andrej, je mi zle. Už to nezvládam. Tvoj brat musí odísť.
Pozrel na mňa s vyčerpaním v očiach.
Irma, zas to začínaš? Už sme to riešili.
Nie, nikdy sme to neriešili, Andrej. Len si povedal, že Viktor ostane. Ale ja už nemôžem. Cítim sa ako cudzinec vo vlastnom dome.
Možno nie je chyba v ňom, ale v tebe? Viktor tvrdí, že ho tu dávaš najavo, že je navyše. Neznášaš jeho prítomnosť. Možno je problém vo tvojom prístupe.
Nemohla som veriť vlastným ušiam.
Ja? Ja varím, periem, tolerujem jeho televízor, upratujem za ním a problém je vo mne?
Nekrič, povedal Andrej chladne. Stále vybuchneš.
Zodvihla som tašku a odišla do večerného mesta len tak, aby som nepovedala niečo, čo by som neskôr ľutovala.
***
V auguste sa udialo to, čoho som sa obávala najviac. Viktor už ani neskrýval prevahu. Rozkazoval mi, ako variť, ako upratovať, poučoval Andreja, že nie som dobrá gazdiná, že byt je zanedbaný, je treba opravovať, meniť.
Pri večeri mi raz, s falošným súcitom, povedal: Nechcela by si ísť na kurzy varenia, Irma? Poznám jednu výbornú školu, kamarátka to skúšala… Zišlo by sa ti to.
Odložila som príbor.
Viktor, varím tridsať rokov. Variať ma učiť netreba.
Ale no, veď vždy sa máme čo učiť, však, Andrej? drzo sa usmial.
Andrej sa odmlčal. Jeho ticho bolo najhoršie zo všetkého.
Vstala som od stola, odišla do spálne a zabuchla za sebou dvere. Hodinu som ležala pri bielej stene a počítala pavučiny.
Po čase Andrej vošiel.
Čo je s tebou?
Nič, len som unavená, ani som sa naňho nepozrela.
Viktor chcel len pomôcť. Prečo ťa to tak rozhádzalo?
Pomôcť?! vyletelo zo mňa. Povedal mi do očí, že zle varím. Ty si mlčal.
Preháňaš, bol to len návrh.
Otočila som sa k stene.
Skonč, prosím, požiadala som ticho.
Odišiel preč. Zostal len ťaživý, čudný pokoj.
***
V septembri som si začala priznávať, že som prehrala. Viktor už plne nahradil moju úlohu bol Andrejovi radcom, kamarátom, spojencom. Výraz jeho pohľadov na mňa bol iný už som pre neho nebola blízkou osobou, skôr votrelcom na cudzom území.
Keď som chcela objať Andreja, uhol sa. Na návrh, aby sme niekam išli dvaja, odmietol vraj nechať Viktora samého je nevhodné.
Márne som hľadala cestu späť. Vyzeralo to ako snaha zachytiť piesok v dlaniach čím viac sa snažíš, tým silnejšie uniká.
Raz v noci som ležala vedľa neho a potichu sa spýtala:
Andrej, miluješ ma ešte?
Dlho mlčal.
Neviem, Irma. Úprimne, neviem.
Viac som sa nepýtala.
***
V októbri prišlo zlomové.
Vrátila som sa domov skôr, ako zvyčajne, do práce zvolali menej pacientov, tak som išla na trh, kúpila dobrú kávu, rozhodnutá niečo upiecť. Možno by to zachránilo medzi nami napätie.
Vošla som do bytu ticho. Pomyslela som si, že nik nie je doma, no počula som šepot z kuchyne. Vošla som tam.
Viktor s Andrejom sedeli za stolom. Pred nimi ležal môj mobil.
Čo robíte? sykla som.
Obaja zdvihli pohľad. Viktor kľudný, Andrej rozpačitý.
Irma, my…
Omylom sme videli správy, skočil mu Viktor do reči. Mala si mobil otvorený, Andrej ti chcel volať a objavili sa správy…
Vzala som telefón. Na obrazovke chat s Ludmilou spred roka rozhovory o tom, že Viktor je len dočasne a že treba stanoviť hranice, lebo inak nám prerastie cez hlavu.
Vyhrabávali ste sa v mojom telefóne?! Moje správy?
Bol odomknutý, bránil sa Andrej. Neschválne…
Takže od začiatku si chcela, aby Viktor odišiel, povedal Andrej. Všetko si iba predstierala a rozhovory hrala na obe strany.
Pozerala som naňho ako na cudzieho človeka.
Snažila som sa, bola som úprimná. Avšak mám právo na svoje pocity. Nikdy som ti to nechcela povedať, aby som ťa nezranila…
Vidíš, Andrej, ženy sú vždy falošné, zamrmlal Viktor.
Pozrela som mu prvýkrát do očí tvrdo.
Viktor, rozbíjaš mi manželstvo. Vedome. Chceš obsadiť moje miesto. A skoro sa ti to podarilo.
Usmial sa mi do tváre, zima v očiach.
Irinka, to už je paranoja. Ja tu len bývam, nemám kam ísť a pomáham bratovi otvoriť oči.
Aké oči?
Že nie si žena na život.
Ticho padlo ako ľad. Čakala som, že Andrej zareaguje, zastane sa ma, povie, že Viktor to prehnal.
Ale mlčal.
Vytiahla som bundu, mobil, kabelku.
Kam ideš? pýtal sa Andrej.
To ešte neviem. Premýšľať.
A odišla som.
***
Zašla som k Ludmile. Otvorila dvere, pozrela mi do očí a len ma objala. Rozplakala som sa. Dlho, potichu, ako dieťa.
Sedeli sme v kuchyni a pili čaj “Lesná zmes”. Povedala som jej všetko, od začiatku po koniec. O Viktorovi, o Andrejovi, o sebe samej ako som sa stala cudzincovou vo vlastnom byte.
Ludmila ticho počúvala. Potom povedala:
Irma, tvoj muž to dovolil. Viktor je vinný, áno, ale Andrej je ten, kto ťa mal brániť. Vybral si brata a nechal rozmáhať manipuláciu a ponižovanie. Toto je jeho rozhodnutie.
Vedela som, že má pravdu. Ale strašne to bolelo.
Čo mám robiť?
Bojuj, ak chceš. Ale pravdepodobne Andrej neuzná, že je Viktor manipulatívny. Preňho je brat súčasť jeho ja. Túto bitku nevyhráš, Irma.
Takže rozvod?
Možno, možno stačí odísť. Nie zo zlosti. Zo samoochoty a sebahodnoty. Máš právo byť tam, kde si vážená a vítaná.
Rozmýšľala som celú noc. Ludmila ma uložila na gauč, prikryla dekou. Pozerala som do tmy.
Ráno bolo rozhodnutie jasné.
***
Druhý deň večer, keď som sa vrátila domov, Viktor sedel v obývačke pri telke. Andrej ešte nebol doma.
Vzala som veľkú tašku, začala som baliť. Len to najnutnejšie: oblečenie, dokumenty, trochu kozmetiky.
Viktor po desiatich minútach vošiel.
Irinka, čo sa robí?
Nevšímala som si ho.
Odišla si? uchechtol sa. Daj pokoj, poďme sa porozprávať.
Zapla som zips na taške. Vystrela chrbticu.
Viktor, čo si chcel, máš. Užívaj.
Predstieral, že nič nevie.
Irma, nerozumiem ti. Len tu bývam…
Lebo si chcel rozbiť manželstvo. Podarilo sa ti to.
Mlčal, potom sa zrazu usmial, bez pretvárky.
Tak zas nie si až taká hlúpa.
A ty nie si až taký múdry. Vyhral si bitku, Viktor. Ale prehráš život. Zostaneš sám, bez lásky, ktorá stavia, nie ničí.
Vykročila som okolo neho do predsiene.
Otvorili sa dvere. Vošiel Andrej. Zbledol, keď ma videl s taškou.
Čo sa deje?
Tašku som postavila. Pozrela som na neho, na človeka, s ktorým som zdieľala pätnásť rokov života.
Odchádzam, Andrej. Nie navždy. Možno. Teraz však musím odísť lebo v tomto byte už pre mňa niet miesta.
Akože nie je miesto? Veď je to tvoj domov!
Býval. Teraz patrí Viktorovi. Volíš jeho, nie mňa.
Irma, nevolím…
Vybral si si. Zas a znova. Vždy, keď si mlčal, keď ma ponižovali, keď si veril jemu namiesto mne, keď si tvrdil, že problém je vo mne.
Stál tam bezradný. Prvýkrát po dlhých mesiacoch mal v očiach váhavosť.
Kam ideš?
K Ludmile. Potom si niečo nájdem. Možno sa vrátim, možno nie. Potrebujem čas. Priestor, kde nie som navyše.
Ale ty nie si navyše…
Som. Vo vlastnom byte slúžim, upratujem, varím, a aj tak mám pocit, že som len ako nevidená slúžka. Viktor je tu ako doma; rozhoduje, radí, ovplyvňuje ťa. Ja som iba kulisa.
Viktor vošiel, postavil sa k Andrejovi.
Nedaj sa ovplyvniť. To sú ženské hystérie.
Pozrela som naňho, potom na muža.
Vidíš? Zas hovorí za mňa. Ty ho počúvaš, mňa nie.
Andrej mlčal, premeriaval si nás oboch.
Zostaň. Vieme to vyriešiť…
Ako? Viktor odíde?
Ticho.
Tak vidíš. Žiadne riešenie tu nie je. A ja už v tom nevydržím.
Otvorila som dvere.
Počkaj, Irma… neodchádzaj, sme rodina!
Áno, vy dvaja ste rodina. Ja som bola len žena kým si mi to dovolil.
Odišla som. Zavrela za sebou dvere, počula svoj hlas, ako na mňa volá ale už som sa neotočila. Zišla som dole, vonku bol chladný október. Vybrala som mobil, objednala taxík cez aplikáciu “Rýchly zajac”, smer Bystrá ulica, kde bývala Ludmila.
Kým som čakala auto, pozrela som hore. Na štvrtom poschodí svietili okná. Za závesmi sa zjavili dva tiene. Nevedela som, čo hovoria jeden druhému. Už mi to bolo jedno.
***
U Ludmily som bola týždeň. Nerýpala, netlačila, len bola pri mne. Večer sme popíjali čaj, pozerali staré filmy, prechádzali sa po sade.
Andrej volal denne. Prosil, aby som sa vrátila. Vraj mu chýbam, všetko napravíme. Odpovedala som krátko: potrebujem čas.
Na šiesty deň prišiel. Zaklopal na dvere. Otvorila som.
Vyzeral zle. Vyziabnutý, oči začervenané.
Irma, môžeme sa porozprávať?
Prikývla som. Zišli sme na lavičku pred bytovkou.
Nemôžem takto pokračovať, začal. Je mi za tebou smutno. Byt je prázdny, chladný. Mal si pravdu v mnohom.
V čom konkrétne?
Mlčal.
Viktor… zmenil sa. Alebo som si nevšímal. Stal sa náladovým, rozkazovačným, všetko kritizoval. Povedal som mu, nech si hľadá vlastné bývanie. Odišiel predvčerom do Nitry k známym.
Zastavila som sa v pohybe.
Prosím?
Poprosil som ho, nech odíde. Je čas. Povedal, že som ho zradil, že si ma ovplyvnila. Že som si vybral ženu namiesto brata. Pohádali sme sa. Odišiel.
Nevedela som, či mám cítiť úľavu, či radosť, alebo len prázdno.
Andrej, neviem, čo mám povedať. Som rada, že si ho vyhodil. Ale to nevyrieší všetko.
Viem. Bol som zlý manžel. Počúval som brata viac než teba. Nechal som ho zničiť, čo sme roky budovali. Mrzí ma to, chcem veci napraviť.
Pozerala som naňho, hľadaním úprimnosti i strachu.
Vieš, prečo si ho vyhodil? Kvôli nám, alebo lebo bol neznesiteľný bezomňa?
Sklonil hlavu.
Oboje. Keď si odišla, zbadal som, čo všetko si tvorila. Viktor len bral, ty si dávala. Začal mi prikazovať, mal som pocit, čo asi prežívala ty. Hanbil som sa.
Vzdychla som.
Neviem, či sa viem vrátiť. Potrebujem čas. Chcem si byť istá, či ten vzťah ešte chcem.
Prikývol, chytil moju ruku.
Počkám, koľko budeš potrebovať.
Sedeli sme a mlčali. Tentoraz inak.
***
Ubehol mesiac. November bol šedý, daždivý. Stále som bývala u Ludmily, raz týždenne stretávala Andreja, rozprávali sme sa, zveroval, že sa učí variť, opäť zveľaďuje byt. Občas som mu verila, občas nie.
Išla som raz do súkromnej polikliniky na konzultáciu s rodinnou terapeutkou. Bola to milá staršia pani s citlivými očami. Vypočula si príbeh, potom povedala:
Irma, v tvojom prípade nie je najťažšie, čo sa stalo. Najťažšie bude rozhodnúť, čo ďalej. Ak sa vrátiš, môžeš odpustiť, ale nezabudneš. S každým novým konfliktom sa ti vynorí Viktor a zamorí ťa to zvnútra.
Takže niet východiska? spýtala som sa.
Je. Ale treba na tom pracovať obaja. Musíte sa naučiť nanovo veriť, rozprávať, stáť pri sebe. Manžel si musí uvedomiť, že rodina nie sú iba gény, je to každodenná voľba. Musí si zvoliť teba.
Rozmýšľala som dlho.
***
V decembri zazvonil telefón. Viktorov číslo. Mala som chuť hovor zrušiť, ale niečo vo mne prikázalo zdvihnúť.
Irma? bol pokorný hlas.
Áno?
To som ja… Viktor. Chcel som sa ospravedlniť.
Mlčala som.
Viem, že nemáš dôvod mi veriť. Ale potrebujem ti povedať, že som bol hrozný človek. Asi som závidel. Chcel som aspoň kúsok vášho domova, lásky. A snažil som sa tam vkliniť, urobiť čokoľvek, aby som neostal úplne sám. Teraz som sám. Andrej ma nemôže vystáť. Ty ma neznášaš. Zaslúžim si to.
Len som počúvala, nič nehovorila.
Neprosím o odpustenie. Len… Andrej je dobrý človek. Daj mu šancu.
Zložil.
Sedela som s mobilom v ruke a cítila úľavu. Nie odpustenie. Ale začiatok uzavretia.
***
Koncom decembra som sa rozhodla. Pozvala som Andreja do malej kaviarne v centre Slovenského Grobu. Sadli sme si ku oknu, objednali kávu.
Andrej, veľa som nad tým rozmýšľala. Dám ti ešte jednu šancu.
Jeho tvár sa rozžiarila.
Naozaj?
Ale na mojich podmienkach. Budeme chodiť k terapeutovi, spolu, každý týždeň, minimálne pol roka. Naučíme sa rozprávať. Ak ešte raz postavíš niekoho vyššie predo mnou, ak ma ešte raz nebudeš chrániť, odídem. Navždy, bez ďalších šancí.
Len prikývol.
A Viktor nikdy už nesmie vstúpiť do nášho bytu. Ani na minútu. Navždy.
Chvíľu zvažoval, potom tiež prikývol.
Rozumiem.
Dopili sme kávu a vyšli do zimného večera. Chlad nás štípal do líc, ale Andrej ma chytil za ruku.
Ideme domov?
Pozrela som na neho na muža, ktorého som možno ešte stále milovala. Ale už inak.
Ideme, povedala som ticho. Ale je to posledná šanca. Pre nás oboch.
Kráčali sme po zasneženej ulici. Spolu, hoci nie ešte celkom spolu. Na tom treba ešte popracovať.
***
O tri mesiace neskôr prišiel opäť marec. Presne rok, odkedy Viktor prekročil prah nášho bytu.
Chodili sme k terapeutke. Bolelo to. Hovoriť aj počúvať pravdu, priznanie strachu, zloby, nesplnených očakávaní. Andrej sa učil otvoriť sa. Ja odpúšťať.
Nebolo to ľahké. Boli dni, keď som chcela znova odísť. Keď Andrej zase odcudzil. Pokračovali sme rozhodli sme sa bojovať.
O Viktorovi som viac nepočula. Andrej vravel, že si už v Nitre našiel prácu, prenajal izbovňu. Žije sám. Už som nechcela vedieť viac.
Raz večer sme sedeli v kuchyni a popíjali ovocný čaj.
Na čo myslíš? opýtal sa Andrej.
Na to, že sme prežili, priznala som. Skončili sme v pekle a prežili.
Sme silnejší, než som si myslel, zašepkal. Ty si silnejšia, než som vedel.
Usmiala som sa.
Nie som silná. Len som nechcela vzdať. To je rozdiel.
Chytil ma za ruku, pobozkal.
Ďakujem, že si nevzdala.
Nič som nevravela, len som bola pri ňom. Vedela som, že pred nami je dlhá cesta, cítim jazvy, ale každým dňom sa učíme znovu.
***
Dnes, osem mesiacov odvtedy, čo som odišla z bytu, si už nekladiem otázku, či som spravila dobre. Život sa nedelí na správne a nesprávne kroky, len plynie ďalej. Náš vzťah sa zmenil. Sme iní, máme jazvy, no tie dokazujú, že sme prežili.
Už sa necítim byť cudzinkou vo vlastnom byte. Andrej sa učí počúvať, voliť si mňa. Nie vždy, nie dokonalo, ale snaží sa. A to je veľa.
Viktor sa stal len tieňom, pripomienkou, že o svoj priestor treba bojovať. Či už ho našiel, neviem. Ale už ma to netrápi.
Toto je príbeh ženy, ktorá skoro zabudla na seba vo vlastnom dome. Ktorá odišla, vrátila sa a už nikdy nedovolí, aby ju niekto vytesnil.
Pretože domov nie sú steny. Domov je tam, kde si cenená. Kde môžeš byť sebou. Kde nemusíš nikomu dokazovať, že si tam právom.
Ak to nie je, je to len prázdny priestor.
A ja chcem domov. Pravý domov.
Budem zaň bojovať do posledných síl.
***
Včera sme sa s Andrejom prechádzali po parku. Bola jar, všetko voňalo, vtáky spievali, stromy pučali.
Šli sme spolu, mlčali. Iné, teplé mlčanie ako pred rokom. Spýtala som sa ho:
Andrej, si šťastný?
Zastal. Zadíval sa mi do očí.
Neviem, či som už šťastný. Ale viem, že chcem byť. S tebou. Každý deň na tom pracujem.
Usmiala som sa.
To mi stačí.
A šli sme ďalej, spolu. V ústrety neznámu.
Nebála som sa. Prežila som peklo vo vlastnom dome a nič horšie už nemôže prísť.
Pred nami je život. So všetkou bolesťou, radosťou i neznámom.
Ale už viem, že čokoľvek príde, zvládnem to.
Nie som obeť. Ani tieň.
Som Irma. Žena, ktorá prešla ohňom a nezostarala sa v ňom.
A to je viac než dosť.




