Cudzie srdce, vlastná duša

„Cudzia, ale naša, rodná“

„Mama Fábi, ako sa máš? My sme sa s Antonom len tak prechádzali, išli sme z obchodu a rozhodli sme sa zastaviť. Niečo sme ti priniesli,“ objíjala Júlia svoju nebiologickú matku.

Dohodli sa, že Fábia a Júlia budú jedna pre druhú mamou a dcérou. Fábia mala už takmer sedemdesiat, presnejšie šesťdesiatšesť rokov. Jej život nebol príliš šťastný – prežila veľa ťažkostí.

Ale pred trinástimi rokmi jej Boh poslal Júliu. Jedného dňa zaklopala na jej dvere. Pred domom stála mladá žena, špinavá a s modrinami. Fábia ju hneď pozvala dnu.

„Vstúp, zlatko, neboj sa. Bývam tu sama,“ hovorila Fábia, pomáhajúc jej zložiť starý kabát.

Bola jeseň. Hoci len začiatok, ale vlhká a chladná.

„Ako sa voláš? Ja som Fábia Štefanová, môžeš ma volať teta Fábi.“

„Júlia,“ zašepkala žena a rozplakala sa.

„Nechaj to z teba vyplakať, uľaví sa ti,“ hovorila Fábia, hladkajúc ju po vlasech.

Ošetrila jej rany, navarila čaj. Na jedenie ešte nemala chuť. Nepýtala sa príliš, čakala, kým Júlia sama rozpráva. Po chvíli sa dievča rozprávalo.

„Ďakujem, teta Fábi. Bola som veľmi premrznutá. Neviem, ako dlho som kráčala, ale celý deň. Toto je aká dedina? Bola už tma, nevedela som, kam idem. Bola som tak unavená, že som zaklopala na tvoje dvere.“

„To je Terchová. Veľká dedina. A ty odkiaľ?“

„Bývala som s manželom v okresnom meste. Ale manželstvo nám nevychádzalo. Najprv bol milý, no čoskoro ukázal svoju pravú tvár. Bol násilný. Chcela som mať dieťa, ale on povedal, že deti nechce. Napriek tomu som otehotnela. Keď som mu to povedala, udrel ma. Videla som v jeho očiach nenávisť. Zobrala som kabát a utiekla. Nemala som kam ísť – som z detského domova. Bála som sa ho, tak som len kráčala, až som sa dostala sem.“

„Chudera moja. Ale už bude dobre. Nikto ti neublíži. Ak chceš, zostaneš u mna navždy. Bývam sama…“ vzdychla Fábia.

Odvtedy Júlia bývala s ňou. Čoskoro sa narodil syn Anton. Fábia pomáhala s jeho výchovou, považovala ho za vnuka a Júliu za dcéru. Júlia ju tiež milovala ako matku. Raz sa dohodli:

„Teta Fábi, môžem ťa volať mami? Veď Anton ťa volá babka.“

„Samozrejme, dcérka. Už dlho ťa považujem za svoju.“

„Áno, mami Fábi. Cudzia, ale už naša. Rodná.“

Žili spolu v pokoji. Júlia našla prácu na pošte, hoci mala technické vzdelanie. Anton rástol, Fábia ho opatrovala.

„Fábi, tvoja Júlia je úžasná. A Anton je slušne vychovaný,“ hovorili susedky. „Tebe sa podarilo. Biologická dcéra ťa opustila, ale Boh ti poslal Júliu.“

„Som vďačná, že ma v ten večer našla. Sme ako dve nočné motýle – našli sme sa a držíme spolu. Už nie sme samy.“

V dedine žil aj Miroslav. Začal si Júliu všímať – páčila sa mu jej skromnosť. To, že má syna, mu nevadilo. Sám deti miloval. Predtým bol ženatý, ale manželka Alena nechcela deti, rozviedli sa. Dlho hľadal, koho by si zobral – až kým neprišla Júlia. Dlho sa rozmýšľal, ale nakoniec jej ponúkol manželstvo.

Júlia váhala, no Fábia ju podporila:

„Vydaj sa za neho. Je to dobrý človek. Antona bude milovať ako vlastného.“

„Mami Fábi, ale ty zostaneš sama?“

„Miro byvá dva domy od nás! Nebudem sama. Ber ho.“

Vzali sa. Miroslav Antona prijal, neskôr sa im narodila aj dcéra Zuzka. Fábia žila sama, ale pomáhali jej. Miroslav ju rešpektoval. Tešila sa, že na staré kolená nie je sama.

Predtým to však bolo inak.

Kedysi sa Fábia vydala za Jozefa z vedľajšej dediny. Myslela, že je to láska. Narodila sa im dcéra Zdena. Spočiatku žili dobre so svokrou, ale Jozef začal chodiť opitý, často sa zdržiaval.

„Kde sa túláš? Žena s dieťaťom ťa čakajú!“ hnevala sa svokra.

Čoskoro sa roznieslo, že podvádza s miestnou ženou Rozáliou. Fábia chcela odísť, ale svokra ju presviedčala, aby zostala. Nakoniec odišla k chorujúcej matke. Ťažké časy. Pracovala, plat bol malý. Matka zomrela, zostali so Zdenou samé.

Zdena vyrastla, vydala sa, ale manželstvo nevydržalo. Keď žila s mužom, uchádzal sa o Fábiu Martin. Zdena ju presviedčala, aby si ho vzala. Spočiatku bol dobrý, nepil. No potom sa Zdena rozviedla a vrátila sa domov.

Raz Fábia ochorela, liečila sa v nemocnici.

„Mami, nechaj sa liečiť. O Martina sa postarám,“ sľúbila Zdena.

Keď sa Fábia vrátila, všetko bolo inak. Martin ju prijal nepríjemne, Zdena bola hrubá. Skoro pochopila prečo – raz ich videla, ako sa objímajú. Bolo jej zle. Pri večeri sa postavila k veci:

„Zdena, ako si to mohla urobiť?“

„Čo je na tom? Ty si bola v nemocnici, tak som ťa nahradila,“ smiala sa dcéra.

„Dnes prespíte, zajtra vypadnete.“

„Kam pôjdeme? Toto je aj môj domov!“

„Nech Martin rieši, kde budeš bývať. Máš muža, tak sa o teba postará.“

Na druhý deň odišli. Fábiu nezaujímalo kam.

O rok neskôr Martin prišiel s prosbou o odpustenie.

„Neprijmem ťa späť,“ zamkla mu pred nosom.

Zdena sa nikdy nevrátila. Raz suseda stretla Zdenu v meste:

„Prečo nenavštíviš matku? Je sama.“

„Načo? Mám sa dobre. Muži ma udržiavajú. S matky by som ničFábia sa napriek všetkému usmiala, lebo v hĺbke srdca vedela, že pravá rodina nie je o krvi, ale o láske, ktorá nás spája.

Rate article
Wyznaj Sekret
Cudzie srdce, vlastná duša