Mám šesťdesiat rokov, už dlhšie som na dôchodku, žijem si podľa svojho. Desať rokov bývam sama bez manžela, detí, bez kamarátok. Moje deti majú vlastné životy, rodiny v iných mestách, manžel zomrel, a ja mám svoju chatu moju jedinú radosť a rozptýlenie. Len čo sa oteplí, presťahujem sa tam, vyčistím dom i záhradu a potom sadím kvety, robím záhony. Tam sa cítim pokojná a uvoľnená.
V zime tam však nemôžem byť, je tam veľa snehu a ja na odpratávanie už nevládzem. Nieto komu pomôcť, preto sa musím na zimu presťahovať naspäť do mesta. Jeseň ešte ako-tak zvládam. Tento rok som v septembri trochu nachladla, musela som ostať týždeň v meste, ale len čo prešlo najhoršie, utekala som späť na svoju milovanú chalupu.
Prišla som pred dom, a brána dokorán otvorená. Pomyslela som si, že niekto vnikol na pozemok. Všetko bolo na svojom mieste, ale keď som sa lepšie pozrela, zbadala som, že dvere sú otvorené Zľakla som sa, že mi dom vykradli! Potichu som vošla dnu. Ale v dome nebolo nič rozhádzané, len deka, ktorú som ani nepoužila, bola prehodená cez kreslo a na stole stál pohár Ja vždy všetko upracem! Niečo tu nesedí.
Keď opadlo prvotné zdesenie, na jeho miesto nastúpila nespokojnosť. Ktože si to dovolil?! Z môjho pohára pije Vyzerám z okna a za domom sedí chlapec, rozdúchal si oheň a evidentne sa chce zahriať, malé ruky drží rovno k plameňom. Tak, máme tu nepozvaného hosťa
Vyšla som von, odkašľala a sledovala jeho reakciu. Výtržník sa strhol, vyzeral vystrašený, no neutiekol, naopak, pomaly prišiel ku mne:
Odpustite mi, pani, som tu len krátko
Tichý, pokorný, drobný hneď mi ho prišlo ľúto:
Koľko si tu? Čo si jedol?
Len dva dni Nemal som skoro nič. Mal som trocha chleba, ešte mi ostali omrvinky
Pyšne mi ukázal starú udicu, na ktorej bola koncová kôrka bieleho chleba.
Ako sa voláš, chlapče? Ako si sa sem dostal?
Volám sa Mišo. Mama a otčim ma vyhodili z domu. Nechcel som s nimi bývať
A nevie o tebe celá dedina? Hľadajú ťa?
Nie, nikto ma nehľadá. Je to u nás bežné. Nie je to prvý raz, čo som odišiel. Niekedy zmiznem na týždeň i viac a nikto si to ani nevšimne. Vraciam sa len, keď som veľmi hladný ale urobení nie sú radi, keď ma vidia
Ukázalo sa, že chlapec ani nie je z našej osady. Príbeh bol jednoduchý a smutný naraz. Jeho matka bola nezamestnaná, otčimovia striedali jeden za druhým, doma málokedy bývalo jedlo, skôr alkohol a hluční pijani.
Po tejto spovedi mi bolo clivo a musela som rozmýšľať, ako mu pomôcť. Samozrejme, nechala som Miša prenocovať a poriadne ho nakŕmila. V noci som nemohla zaspať, stále mi nedal pokoj. Ráno mi napadla dávna kamarátka, ktorá má nejakú funkciu na úrade, tak som jej zavolala. Ak on nepomôže, aspoň mi poradí, kde mám ísť.
Sľúbila, že urobí všetko pre to, aby vec posunula ďalej, a že sa o to postará. Samozrejme, musela som veľa behať po úradoch, zháňať papiere, ale o niekoľko týždňov som sa stala oficiálnou opatrovníčkou Miša. Nemohol uveriť svojmu šťastiu, jeho matku nezaujímal, nik sa na neho nepýtal.
A tak teraz žijeme ako babka s vnukom v zime v mojom panelákovom byte v Žiline, zvyšok roka v spoločne opravenom domčeku. Čoskoro Mišo pôjde do školy. Som presvedčená, že sa mu bude dariť už teraz vie čítať, písať, počítať a ešte aj nádherne kreslí! Úžasný maliarNiekedy sa pristihnem, ako sedím na priedomí, pozerám na Miša, ktorý sa smeje s kamarátmi zo susedstva alebo ma vážne žiada, aby som mu pomohla navliecť nový hárok papiera do starého písacieho stroja. Vtedy si uvedomím, že pokoj a radosť majú všelijaké podoby. Môj svet sa opäť rozšíril už nie som sama v tichej záhrade, už nepočujem len šum vetra a spev vtákov, ale aj detský smiech a ťukanie pasteliek.
Občas si Mišo večer sadne vedľa mňa pod teplú deku a šepne: Babka, dnes bol ozajstný dobrý deň. Vtedy stisnem jeho dlaň a odpoviem mu to isté, čo si myslím o nás oboch: Doma je tam, kde ťa niekto čaká.
A tak tu, v domčeku pod horou alebo v maličkom byte v meste, máme jeden druhého. Neviem, čo prinesie budúcnosť, ale naučila som sa, že aj keď vám život vezme všetko, niekedy vám nenápadne vráti viac, než ste si kedy vedeli predstaviť. Stačí mať otvorené srdce a nebáť sa podeliť o kus chleba aj kúsok svojho sveta.
Press «Like» and get the best posts on Facebook ↓



