Chcem konečne žiť pre seba, nie pre rodinu.

Chcem konečne žiť pre seba, nie len pre dcéru a vnúčatá.

Mám osemdesiat osem rokov. Vek, v ktorom by sa zdalo, že už je veľa prežitých vecí, veľa pochopených vecí, a v duši by mal byť pokoj a harmónia. Ale vo mne je krik. Hluchý, štipľavý, unavený. Už nemôžem byť len prílohou k cudzím životom. Som unavená. Unavená byť pohodlnou, potrebnou len vtedy, keď ma možno využiť. A po prvý raz v živote chcem – nie, nie len chcem, ale žiadam – žiť pre seba.

Celý svoj vedomý život som prežila pre iných. Pre rodičov, potom pre manžela, potom pre dcéru a jej deti. Svoje túžby som akoby ani nemala právo mať. Všetko sa odkladalo: „Až vyrastie dcéra – potom…“, „Až pôjdem do dôchodku – potom…“. A teraz som na dôchodku. A zdá sa, že „potom“ prišlo. Len nie pre všetkých – pre ostatných som stále len zdroj.

Skončila som. Navždy. Pred dôchodkom som pracovala ako účtovníčka v miestnej poliklinike a úprimne – nenávidela som tú prácu celým svojím bytím. Nie preto, že by bola zlá – len som vždy snívala o inom. Chcela som maľovať, chcela som cestovať aspoň po našej krajine, chcela som žiť v malom domčeku pri lese, kde ráno počuť vtákov, nie autobusy pod oknom.

Ale namiesto toho – kancelária, grafy, výkazy, zhon. A samozrejme, dcéra s jej nekonečnými žiadosťami: „Mami, požičaj… Mami, posaď sa… Mami, pomôž…“ Pomáhala som. Dávala som jej polovicu svojho dôchodku, lebo oni s manželom mali „ťažkosti“. Brala som vnúčatá, keď „nezvládali“. Varila som, umývala som, žehlila som, behala som cez celé mesto, keď niekomu teklo z nosa alebo ho bolelo brucho.

A všetko to – s láskou. Úprimne. Lebo rodina, lebo moji blízki. Lebo som si myslela, že tak to má byť.

Ale nedávno som sa zobudila – doslova v jeden deň – a uvedomila som si: už viac nemôžem. Nechcem. Som unavená. Prežila som šesť desaťročí, ale šťastie – svoje, osobné – si ani nepamätám.

Povedala som dcére, že už nepracujem. Že som sa rozhodla venovať sama sebe. Jej tvár v tej chvíli si zapamätám navždy. Nie, neurobila scénu, ale oči… V tých očiach bola urážka. Dokonca pohŕdanie. Akoby som ju zradila, akoby som nemala právo na seba.

„Takže teraz už žiadne peniaze?“ spýtala sa. Bez okolkov.

Potichu som prikývla.

„A čo mám robiť? My sme počítali s tvojou pomocou!“

„Máš manžela,“ odpovedala som. „Vychovala som vás, podporovala som vás. Teraz prišiel môj čas. Nie som večná. Je načase, aby si sa naučila robiť veci bezo mňa.“

Odvtedy sa zmenila. Stala sa chladnejšou. Volá menej často. A nedávno mi dokonca povedala, že ide do práce a „mami, ty si aj tak doma, posaď sa s deťmi“. A ja som sa posadila. Jeden deň. Druhý. A potom prišiel tretí – s krikmi, že som ich zle nakŕmila, zle prevliekla, nestihla všetko upratať. Zase som vinná. Zase – nie vďaka, ale výčitky.

A povedala som – dosť. Už viac nebudem. Nie som chůva, nie som upratovačka, nie som váš zadarmo servis. Som žena. Staršia, no živá. A aj ja, napriek všetkému, mám svoje túžby. Sny. Únavu. A právo – žiť v tichu.

Teraz chodím každý deň do parku. Pijem čaj na balkóne. Vyšívam. Čítam knihy, ktoré som celý život odkladala. Občas sa stretávam s kamarátkami, ktoré sú tiež unavené byť „matkami pre všetkých“. Smejeme sa. Žijeme.

A dcéra… nech sa hnevá. Nech sa naučí byť dospelá. Nie som povinná obetovať sa až do konca dní. Moje telo bolí, kĺby ma štve, ale moje srdce – ožíva. Lebo po prvý raz po dlhých rokoch patrí len mne.

A viete, to nie je sebeckosť. To je spravodlivosť. Nikto nie je povinný byť večným darcovom lásky a času. Ani mama. Ani stará mama.

Ak to čítate – možno v sebe niečo spoznáte. Nebojte sa. Žite pre seba. Aspoň trochu. Aspoň na záver. Zaslúžite si to.

Rate article
Wyznaj Sekret
Chcem konečne žiť pre seba, nie pre rodinu.