Chce vidieť svoju pravnučku, ale jej zradu nedokážem odpustiť

Volám sa Zuzana a mám príbeh, ktorý ma trápi už roky. Možno, ak ho vyslovím nahlas, budem mať pokoj.

Moja rodina nikdy nebola ukážkový príklad lásky a porozumenia. Vyrastala som v Košiciach a už ako dieťa som zažívala, ako sa medzi dospelými ťahali křivdy, klebety, alkohol a ponižovanie. Moja mama mala sestru – Alenu. Jej syn, môj bratranec Janko, sa oženil s dievčinou, ktorá mu, mierne povedané, nebola úplne verná. Neviera bola na dennom poriadku, hádky hlasné, rozvody krátke, lebo vždy zase spolu zostali, akoby na drogách. Mali dve deti, ale lásky medzi nimi nepríbúdalo. A teta Alena? Ťažká alkoholička, dlhé roky nezamestnaná. Stále opice, výpovede – celá rodina už nad ňou zlomila palicu.

Raz mala Jankova žena vážne problémy s obličkami. Navštívili sme s mamou starú mamu – Annu Jozefovnú. A tá nám bez okolkov povedala o chorobe tej ženy. Moja mama len odsekla: “Treba rozumom rozmýšľať, nie tým, čo má človek medzi nohami.” Obe sme len pokrčili plecami a zabudli by sme na to. Ale stará mama – priama ako poleno – to celej rodine odprezentovala doslova. A začalo sa.

Šialený škandál až na druhý koniec ulice. Teta Alena, opitá ako dúha, sa do mamy navážala, akoby bránila vlastnú dcéru. Ani sme sa nehádali, len sme odišli. Ale najhoršie prišlo neskôr – stará mama sa postavila na stranu Aleny a jej rodiny. Nám s mamou prestala volať, prestala nás pozývať. Akoby sme prestali existovať. Mama sa ešte snažila udržať kontakt, ale ja nie. Vtedy som sa rozhodla: nechcem mať nič spoločné ani s touto opitou rodinou, ani s tými, čo nás dokážu tak ľahko vyškrtnúť.

Prešlo osem rokov. Starej mame bude čoskoro osemdesiat. Nedávno zavolala mame a so slzami v očiach žiadala odpustenie. Mama, samozrejme, odpustila – veď je to jej matka. Srdce má mäkké ako maslo, vždy bola taká. Ale ja… ja to nedokážem.

Teraz mám doma malú dcérku. Môj poklad, moje slniečko. Mama to starej mame povedala a tá sa zrazu začala triasť a žiadala aspoň fotku. Vravela, ako sníva o tom, že uvidí svoju pravnúčku, ako sa každú noc modlí, aby Boh doprial jej tú šancu. Ja som to však zamietla. Rozhodne.

Nie z pomsty, nie. Len mi v srdci stále zostáva tá krivda. Stále ma bolí, keď si spomeniem, ako nás zradili, ako mama plakala a nevedela, čím si to zaslúžila. Pretože stará mama mi vtedy ukázala: príbuzní nie je to isté čo rodina. A ona si vybrala nie nás.

Neviem, či mám pravdu. Mama hovorí: “Nechaj to tak, Zuzka, je už stará a unavená, chce len pokojne odísť.” Ale vo mne všetko protestuje. Neviem, či bude ešte šanca, možno zajtra bude neskoro. Len ja ešte nie som pripravená.

Povedzte… vy by ste odpustili?

Rate article
Wyznaj Sekret
Chce vidieť svoju pravnučku, ale jej zradu nedokážem odpustiť