Denník 23. februára 2024
Zasnežená chata pri ceste v malej dedine Kvetnica bola tichá ako kostol v poludňajšom žári. Mráz -25°C kreslil na oknách ľadové kvety, veter hvízdal medzi opustenými domami. V malej kolónke “U Dediny” stál muž pri drevenom pulte, utieral už čisté tanieriky. Ruky mu prezrádzali roky ťažkej práce dlhé hodiny pri varení, krájaní zeleniny, nosení ťažkých vriec múky.
Na jeho modrom fartúku, vybledlom od prania, ostali stopy po stovkách jedál: kapustnicu, ktorú váril podľa starej receptúry, halušky so slaninou, vyprážaný syr. Zrazu zaznel jemný zvuk starého mosadzného zvončeka nad dverami ten tam visel už tridsať rokov.
A vtedy sa pred ním objavili oni dve deti, triasuce sa, premoknuté, hladné. Chlapec asi jedenásťročný v príliš veľkej bunde. Dievčatko, najviac šesťročné, v tenkom svetriku, ktorý vôbec nechránil pred zimou.
Janko Blaho nikdy neplánoval zostať v Kvetnici dlhšie ako rok. Mal dvadsaťosem a sníval o vlastnej reštaurácii v Bratislave. Ale po smrti matky sa musel vrátiť, aby sa postaral o štyriročnú neter Zuzanku. Dlhy rástli ako snehová lavína účty za elektrinu, pôžička na operáciu. Prijal prácu v tej malej kolónke. Majiteľka, stará pani Mária, mu platila len 300 eur mesačne.
Ale on robil svojou prácu s láskou. Pamätal si, že učiteľka pani Kováčová pije čaj so šalviou, že vodič František si vždy berie dvojitú porciu guláša.
A práve v tú najkrutejšiu zimu, keď meteorológovia varovali pred “sto ročnou zimou”, ich uvidel. Bolo 23. februára, Deň ochrancov mieru. Väčšina podnikov bola zatvorená, ale Janko zostal. Vedel, že niekto môže potrebovať teplé jedlo.
Deti stáli pri dverách, pritiahnuté k sebe. Chlapec v roztrhanej bunde. Dievčatko triasuce sa ako osikový list. Niečo ostré mu prepichlo srdce spoznal v nich seba samého. Keď mal desať, otec odišiel a on často chodil hladný.
“Vnúťte, deti!” povedal a posadil ich k teplému radiátoru. Postavil pred ne dve misky horúcej kapustnice a čerstvý chlieb.
“Jedzte, nebojte sa,” povedal jemne. Chlapec opatrne ochutnal a jeho oči sa rozšírili údivom.
“Na, Anička,” šepkal sestričke. “Je to dobré.”
Janko im zabalil cestovné jedlo: štyri sendviče, dve jablká, sušienky a termosku s čajom. A potom, keď deti nevideli, vložil do vrecka dve stoeurové bankovky posledné peniaze, ktoré odložil pre Zuzanku.
“Povedzte mi svoje mena,” požiadal ich.
“Som Adam,” odpovedal chlapec. “A toto je moja sestra Anna. Sme z detského domova. Utekli sme.”
Janko im sľúbil, že im pomôže, ak sa vrátia. Ale deti zmizli v snehovej noci a už sa nevrátili.
Roky plynuli. Janko prevzal kolónku, premenil ju na “Blahov Dvor”. Otvoril pri nej malý obchod, potom ubytovňu pre vodičov. Miesto sa stalo srdcom dediny.
V roku 2018 dostal ocenenie za sociálny prínos. Počas pandémie organizoval donášku jedla starým ľuďom. V roku 2022 otvoril malý hospic.
Ale v osobnom živote trpel. Zuzanka, ktorú vychovával ako vlastnú, sa od neho odvrátila. Študovala v Bratislave a prestala s ním komunikovať. No on jej stále posielal listy a malé darčeky.
Až jedného rána, presne po dvadsiatich dvoch rokoch, zastavil pred jeho podnikom čierny luxusný automobil. Vystúpil z neho elegantný muž a žena v červenom kabáte.
“Pán Blaho,” povedal muž hlasom, ktorý sa triasol. “Som Adam. Toto je moja sestra Anna. Vy ste nás zachránili v tej zime.”
Adam bol úspešný podnikateľ, Anna detská lekárka. Priniesli mu dar automobil a šek na 500 000 eur na rozširovanie Blahovho Dvora.
Janko plakal. V ten deň pochopil, že každé jeho dobrodinie, každá miska horúcej polievky, každá noc bez spánku to všetko malo zmysel.
Dobro sa vracia. Nie vždy tak, ako čakáme. Ale vždy presne vtedy, keď to najviac potrebujeme.
Press «Like» and get the best posts on Facebook ↓



