Bez práva na slabosť

Príď, prosím, som v nemocnici.

Zuzka neváhala ani sekundu. Ani sa nepokúsila prezliecť z domáceho svetra do niečoho iného, len si rýchlo prehodila bundu, ktorá sa jej pri náhlom pohybe trochu vyhrnula, ale to si sotva všimla. Pohľad do zrkadla bol posledné, na čo by teraz myslela všetku pozornosť si vzala krátka SMS od Veroniky, ktorú dostala asi pred polhodinou.

Dosť ju tie slová vystrašili. Na chvíľu úplne zamrzla, snažila sa domyslieť, čo sa mohlo stať, no potom prudko potriasla hlavou dôležité je byť nablízku, nie špekulovať. Rýchlo schmatla kľúče z poličky, mobil a už si obúvala členkové čižmy, keď utekala ku dverám.

Cesta do nemocnice sa jej zdala nekonečná. Tá známa trasa sa ťahala hádam donekonečna: na každej križovatke červená, autobus išiel ako slimák a ľudia na priechodoch jej nedávali vôbec prednosť, ako keby jej nervozitu ani nevideli. Zuzka stále pozerala na obrazovku mobilu, akoby očakávala ďalšiu správu, ale nič sa nestalo. Mysľou jej bežali otázky čo sa stalo? Ako zle to je? Prečo nemocnica? Ale žiadne odpovede, len o to väčšia úzkosť.

Pomaly vošla k dverám tej správnej izby a váhavo poodchýlila dvere. Pohľad jej okamžite padol na Veroniku: ležala na nemocničnom lôžku, pozerala nehybným pohľadom do stropu, akoby tam hľadala všetky odpovede sveta. Vlasy, ktoré si zvykla starostlivo upravovať, teraz rozlietané, neučesané, ako keby sa ich nikto nedotkol už pár dní.

Keď sa Zuzka prizrela bližšie, spozorovala aj ďalšie znaky: Veronika bola bledá, pod očami mala tmavé kruhy a líca jej ešte lemovali vysušené stopy od sĺz. Srdce jej zvieralo úzkosťou. Každé gesto Veroniky teraz kričalo vnútorným otrasom, aký ešte u nej nevidela.

Potichu si sadla na kraj postele, s tichým šepotom sa spýtala, akoby sa bála, že hlasnejšie slová by mohli všetko len zhoršiť:

Verča, čo sa stalo?

Veronika len pomaly otočila hlavu. V očiach mala také prázdno, že Zuzku z toho striaslo. Uvedomila si, že jej kamarátka má teraz v sebe neuveriteľnú krehkosť!

Odišiel, zašepkala Veronika, trasúcimi sa prstami sa chytila okraja periny. Kĺby prstov jej až pobelili, ako keby sa musela zachytiť posledného pevného bodu v tomto roztrieštenom svete. Proste si zbalil veci a povedal, že už ďalej nemôže.

Kto? Robo? Zuzka vyhrkla a inštinktívne ju pohladila po ruke. Ten dotyk bol len reflex, snaha vytiahnuť Veroniku z tmy, do ktorej ju stiahli vlastné myšlienky.

Veronika len mlčky prikývla. V tej chvíli si jediná slza našla cestu zpod viečka. Nesmelo zmáčala bledú pleť. Nepokúšala sa ju vôbec zotrieť, akoby ani nemala silu.

Zuzka mala divný pocit v krku, ťažký ako kameň. Hľadala v hlave slová, čosi, čím by aspoň trochu uľavila Veronike, ale v mysli mala len prázdno. Neverila, že muž, ktorý túžil po deťoch, mohol toto vôbec vysloviť!

Veronika mlčala a v tichej izbe bolo zrazu počuť pravidelné tik-tak nástenných hodín. Jej ramená sa triasli stále viac, prsty spojené ako keby v poslednej obrane pred rozpadom. Nakoniec tvár zahrabala do dlaní, utiekla pred svetom. Bolo v tom takej únavy, že Zuzka mala pocit, že to nevydrží a rozplače sa s ňou.

Ubehlo niekoľko neurčitých minút. Nakoniec sa Veronika stíšila, dýchanie sa jej zrovnalo. Venovala kamarátke pohľad v očiach ešte stále bol ten veľký smútok, ale už aj horké pochopenie, akoby niečo v sebe prijala.

A dôvod? opýtala sa Zuzka váhavo, ticho, lebo nechcela rozryť ranu. Ale bolo to dôležité bez toho by jej nemohla rozumieť. Musel predsa aspoň niečo povedať?

Veronika sa krivo usmiala v tom úsmeve nebola ani stopa radosti, len clivotu a otázniky.

Deti začala trasľavo. Hovorí, že je vyčerpaný z nocí bez spánku, z kriku, z toho, že stále na niekoho musí dávať pozor. Vieš si predstaviť, Zuzi? On, čo vždy trval na tom, aby sme išli ďalej, že to je naše šťastie a že musíme bojovať

Chvíľu prestala a akoby nanovo prežívala všetky tie slová, ktoré kedysi boli sľubom a teraz z nich zostal len výsmech.

Behali sme po lekároch, testy, vyšetrenia, všetko možné Toľko bolesti som prešla, toľko slz veľa!

Skoro sa jej hlas zasekol od dojatia, ale vzchopila sa, hlboko sa nadýchla.

A ja si naivne myslela, že keď už sme prežili toľko spolu, tak to zvládneme až do konca. Nech sa stane čokoľvek. Ale asi som sa mýlila.

Chvíľu pozerala von oknom, za ktorým sa pomaly stmievalo, a ich izbu napĺňal tieň.

Dvanásť rokov. Osem pokusov Pre nič?

**************************

Ich začiatok bol taký typický slovenský filmový príbeh veselý, bezstarostný, na prvý pohľad osudový. Lenka a Robo sa zoznámili na oslave ich spoločných kamarátov. Byt bol plný smiechu, hlasnej hudby, rozhovorov. Robo len tak s džúsom stál pri okne, keď vletela Lenka, niečo zanietene rozprávala svojej kamoške a pri smiechu jej na nose zareagovali všetky pehy. To v ňom niečo cvaklo, pohľad na ten úsmev Nuž, pristúpil.

Dali sa do reči akoby spolu chodili už roky. Preberali filmy, cestovanie, zvyky, všetko naraz. Ostali baviť sa ďaleko po polnoci a potom sa ešte vybrali na prechádzku po večernej Bratislave, rozprávajúc o túžbach, plánoch. Sťahovanie do spoločného bytu prišlo o tri mesiace, svadba do pol roka mali len najbližších, veľa tanca, forinty sa minulí len na štrúdľu a výslužky.

Na prvé výročie otvorili veterníky na balkóne bytu, popíjali čaj a rozprávali spomienky. Robo vtedy vážne chytil Lenku za ruku:

Chcem deti od teba. Dosť na vlastný futbalový tím!

Lenka ho objala okolo krku.

Jasné, že budú, so smiechom mu sľúbila. Budeme veľká, hlučná rodina.

Vtedy sa všetko zdalo jednoduché: láska, bývanie, deti. Stačilo len počkať, boli presvedčení.

Prvé dva roky veľmi nesúrili, kariéra bola v plnom prúde Lenka dizajnérka, Robo vo firme s počítačmi. Cestovali: leto v Chorvátsku, zimu na Donovaloch alebo Tatrách, cez soboty k babke na kapustnicu. Užívali si, učili sa žiť spolu, tvorili si malý svet.

No potom uznali, že je čas založiť rodinu.

Tu sa objavili ťažkosti. Spočiatku nepanikárili, gynekológ povedal: Nevadí, je to bežné, skúste pol roka, možno rok. Skúšali, stále nič. Pribudli testy, odbery, kontroly.

Možno treba liečbu, hovoril lekár po ďalšom vyšetrení.

Lenka sa snažila o optimizmus. Hľadala informácie, Robo bol vždy pri nej a všetko znášal spolu s ňou.

Ale osud to zariadil inak. Prvé neúspešné tehotenstvo šesť týždňov a všetko sa zrútilo ako domček z karát. Spomínala si na sterilitu ordinácie, lekárku s kamennou tvárou a Robo jej držiac ruku tak silne, až jej ostali otlačeniny.

O rok to isté. Druhý raz, zasa na začiatku. Ešte väčšia bolesť, ešte viac pocit krivdy prečo práve im?

Nevzdali to. Nové testy, postupy, skúšali všetko. Lenka po každom mesiaci slabo dúfala a potom mlčky hádzala ďalší negatívny test do zásuvky. Robo videl, ako sa trápi, no nevedel si rady len mlčky bol pri nej: urobil čaj, objal, keď treba, alebo len sedel a počúval jej mlčanie.

Roky išli, ale odpovede neprišli. Ale nevzdávali sa, ani keď im bezcitne v ambulancii lekár oznámil: Diagnóza: neplodnosť. Tých pár sekúnd stíchlo všetko.

Rozhodli sa pre IVF skúšali, dúfali, vždy nové očakávania, testy, kontroly, zas sklamania.

Potom ďalšie zlyhanie. Tentokrát Lenka pôsobila menej zraniteľno, no Robo cítil, že mizne: málo sa smiala, viac sa zahľadela na deti vonku, večer často mlčala. Snažil sa, žartoval, objímal ju, ale vedel, že z nej uniká sila.

Znova IVF. Znova očakávanie, znova bolesť. Cyklus sa stále opakoval. Udržiavali bežný režim, objavili sa však krátke výlety, ale myšlienky vždy ušli k jedinému.

Raz večer sedela Lenka príliš dlho v kúpeľni. Robo našiel Lenku sedieť na okraji vane, v ruke ďalší test. Mala prázdny pohľad.

Ja už nevládzem, povedala potichu bez pohľadu naňho. Som unavená telesne aj psychicky

Robo si len sadol vedľa, objal ju. Nepovedal žiadne veľké slová, len ju držal.

Sme už skoro v cieli, zašepkal po chvíli. Ešte posledný pokus. Prosim.

Lenka privrela oči a vedela, že znova pôjde na testy, vyšetrenia a celé to kolečko. Ale Robo sa na ňu díval s nádejou a ona vedela, že spolu to zvládnu. Milovala ho a verila, že šťastie je možno rovno za rohom.

S ôsmym pokusom všetko išlo rovnako testy, doktori, nervy. Lenka sa snažila nerobiť si žiadne predstavy, len mechanicky vykonávala všetko čo jej povedali.

Potom prišiel šok prvý pozitívny výsledok.

Pri ultrazvuku držala Robo za ruku tak silne, až ho to aj trochu bolelo, ale znášal to. Lekár sa usmieval:

Pozrite, dve srdiečka bijú!

Lenka neverila vlastným očiam, na obrazovke dve pulzujúce bodky! Bol to zázrak.

Robo nehovoril nič, len si rukou prehrabol tvár a Lenka si všimla, že sa rozplakal. Plakal úprimne, tak ako na svadbe, keď sa navzájom sľubovali radost aj žiaľ. Teraz to bola radosť vybojovaná a zaslúžená

No potom

Bolo to v jeden celkom obyčajný večer. Deň prešiel pokojne, deti papali, pohrali sa, vykúpali, prezliekli do pyžama. Veronika ukladala dvojičky, jedno do postieľky, druhé mala na rukách, spievala uspávanku. V byte voňalo po mlieku a detskom kréme, projektor svietil na stenu hviezdičkami.

Robo sa tentokrát vrátil neskôr, ale to už bývalo bežné, odkedy častejšie zostával dlhšie v práci. Veronika začula, keď vošiel, dal si dole topánky, umyl ruky. Potom ticho. Myslela si, že sa príde pozrieť do detskej, pýtať sa ako prebehol deň, bozkávať deti. Lenže on len stál vo dverách, pozeral.

Vycítila jeho pohľad, otočila sa. Robo vyzeral unavený, pod očami kruhy, ramená povolené, ruky padali pozdĺž tela. Veronika sa usmiala, chcela niečo povedať, ale Robo ju predbehol, tichým šepotom:

Odchádzam.

Veronika zamrzla. Syn, ktorého držala, sa zahniezdil, ale ona ani nezareagovala.

Čože? opýtala sa neveriaco, až cudzo znejúcim hlasom.

Som unavený, zopakoval, stále na rovnakom mieste. Znocí bez spánku, z hluku, z toho, že už nemám čas na seba. Nezvládam to.

Veronika položila syna do postieľky, otočila sa k nemu naplno. Nevedela si predstaviť, ako môže také niečo povedať človek, ktorý bol ochotný obetovať celé roky za to, aby ich deti vôbec mohli prísť na svet.

Veď sme tým všetkým prešli spolu, v hlase sa jej chvel neklid. Ty si bol ten, čo nás tlačil ďalej Pamätáš, aká to bola radosť, keď sme zistili, že máme dvojičky? Ako sme vyberali mená?

Robo sklopil oči.

Myslel som, že to zvládnem. Naozaj. Ale je to na mňa priveľa ďalej už nevládzem.

Veronika urobila k nemu krok, snažila sa hľadať na jeho tvári aspoň kúsok pochýb, nejaký náznak, že si to možno rozmyslí.

To nás proste opustíš? šepla, už takmer bez života. Mňa aj ich?

Robo si prešiel rukou po tvári.

Potrebujem čas. Neviem, či sa vrátim.

Povedal to bez hnevu, bez emócií jednoducho konštatoval fakt, a práve preto to bolelo najviac.

Veronika tam stála, mala pocit, že ledva dýcha. Túžila vykríknuť A čo my? alebo Takto nás tu nemôžeš nechať!, no slová sa jej zasekli v krku. Len hľadela, ako sa celý ich spoločný sen rozpadol počas jednej tichej chvíle.

Za ňou sladko dýchali dve drobné bytosti, ktorých svet sa práve rozbil.

Odišiel. Dvere len potichu cvakli a v byte sa rozhostilo také ticho, až to pichalo v ušiach. Veronika tam len stála, neverila, že to je realita. Urobila pár krokov k oknu, pohla závesom a potom sa vrátila k postieľkam. Malé tváričky pokojných detí, teplá ručička dcérky Konečne, keď im všetko skontrolovala, potichu cúvla.

Byt bol stále útulný, náznaky bežného dňa na každom kroku: položený hrnček s vychladnutým čajom, otvorený časopis Nová mama na gauči, všetko navlas rovnaké a zároveň úplne iné bez Roba.

Veronika sa zložila na zem vedľa postieľky. Nohy ju akoby zradili, keď si sadla. Privinula k sebe dcérku a hoci jej teplo jej obyčajne dodávalo silu, teraz v nej všetko len drnčalo.

Prvýkrát po rokoch si pripadala naozaj úplne sama. Nie len unavená alebo zahltená povinnosťami ale reálne osamotená. Dovtedy, aj keď nestíhala, vždy vedela, že Robo príde, aspoň donese čaj, alebo postráži deti. Teraz nebol nikto.

Ticho pretínalo len pokojné dýchanie dvojičiek. Spali nevinné, netušiac, že ich svet sa práve zmenil. Veronika ich len pozorovala a snažila sa poskladať myšlienky. Ako ďalej? Čo teraz?

Slzy začali pomaly. Jedna, druhá a zrazu ich bolo neúrekom bez vzlykov, len ticho padali na detskú pyžamku. Nesnažila sa ich zastavovať, len sedela, držala dcérku a plakala. Po prvýkrát po dlhých rokoch si tú slabosť dovolila.

Vonku sa stmieva. Večer sa menil na noc a Veronika stále len sedela na zemi, nevnímajúc čas len ona a jej deti

****************************************

O pár dní sedela Veronika na nemocničnom okne, objímajúc si kolená. Za sklom ticho snežilo. Nedívala sa však na zasneženú Bratislavu, ale do spomienok na roky boja, drobných radostí, veľkých sklamaní. Neustále jej v hlave zneli posledné Robove slová a zakaždým to bolí rovnako.

Nechápem, zašepkala, stále pozerajúc von. Ako môže len tak odísť od nás? Po všetkom, čo sme spolu prežili

Hlas jej povolil, už nezostávalo na slzy. Len veľa otázok, bez odpovedí.

Zuzka, sedela pri nej na stoličke, mlčky vstala, objala kamarátku okolo pliec. Slová neboli potrebné. Aj ona poznala Roba ako citlivého chlapa, ale to bolo úplne inak jednoducho odišiel a nechal ich samé.

Veronika sa dotkla jej pleca, z chvenia šlo cítiť všetko.

Neviem, ako to zvládnem, zašepkala. Ale musím. Kvôli nim.

Nebol v tom heroizmus, len tichý vzdor. V detskej izbe čakali dve drobné bytosti, ktoré potrebovali mama viac než čokoľvek na svete.

Zuzka ju stisla za ruku. Neexistovalo slovo, ktoré by v tej chvíli zľahčilo trápenie. Ale bolo jasné: sama neostane. O to sa postará spoločne, deň po dni, kúsok po kúsku.

**************************

O pár dní do izby bez klopania vpochodovala Robova mama, pani Marta. V ruke držala igelitku s ovocím gestom starostlivosti, ktoré pôsobilo v danej situácii trochu cynicky. Chvíľu stála vo dverách, premerala si Veroniku, potom sa posunula k posteli.

No čo, spustila, vyzerá to, že si sa tu už usídlila.

Tón nemala neprijemný, no chladný, akoby sa rozprávala s cudziou ženou. Veronika nič neodpovedala, čakala, čo bude nasledovať.

Marta sa posadila k stolu, položila igelitku, ale nesadla. S rukami cez hruď si Veroniku len merala.

Vieš, že to bolo nevyhnutné? Robo si vždy chránil svoje súkromie. No a teraz dve deti, krik, žiadny spánok Popravde sa nečudujem, že to nedal.

Veronika sa nadýchla, mala chuť pripomenúť, ako Robo sám túžil po deťoch, tešil sa na každý ultrazvuk, vyberal mená. Ale načo.

Pomaly sa podvihla na lakťoch. Necítila sa ešte dobre, aj obyčajné pohyby málo sily, ale vnútri bola pripravená konať. Mrazivý pokoj jej dával silu čeliť čomukoľvek, čo príde.

Jednoducho nechce deti vychovávať. Ale postará sa materiálne, sucho pokračovala Marta.

Veronika sa musela chytiť okraja deky.

Ako to myslíte?

Marta obrátila hlavu k oknu:

Nechá vám svoj podiel na byte. Ale bude to braný ako výživné. Dlho. Neplánuje sa vrátiť, ale nechce, aby ste trpeli biedou.

V izbe zavládlo ticho. Niekde na chodbe tlmene prešli sestry, vonku hučalo auto, ale Veronika počula len rozmýšľajúci hlas Robovej mamy a svoje vlastné ťažké myšlienky.

Zovrela perinu tak, že jej zbeleli kĺby.

Takže chce zaplatiť za to, že odchádza? nahlas, no nie s hnevom, skôr s trpkosťou.

Marta sa narovnala:

Nemusíš byť ironická. Urobil, čo vie. Má teraz obdobie krízy, ale neodmieta zodpovednosť. Len nevie byť otcom. Taký je život, zvykni si.

A ja som mala byť pripravená? spýtala sa Veronika potichu. Po všetkom? Po všetkých rokoch?

Tieto slová viseli vo vzduchu, celá minulosť zrazu bolela o to viac.

To je tvoja voľba, uzavrela Marta. Ale upozorňujem: nevolaj mu, nerob scény, nehádž mu polená pod nohy, inak…

Na chvíľu stíchla, hrozba bola jasná. Veronika sa pozrela priamo.

Inak čo?

Marta zdvihla bradu:

Potom ti môže zobrať aj pomoc. A možno aj deti. Má dobrých právnikov. Nechce konflikt, ale ak ho vyprovokuješ

To znelo ako rúbanie kladivom. Veroniku zaliala zlosť i šok. A ešte aj s hrozbami prišli!

Len som sprostredkovateľ, dodala Marta, upravila tašku s ovocím, akoby nič sa nestalo. Zamysli sa, je to to najlepšie, čo môže ponúknuť.

Otočila sa, dvere cvakli a bola preč.

Veronika ostala sama. Vo vzduchu cudzí parfém, ale hlavne hlboká prázdnota.

Dlho len sledovala, ako sa vonku stmieva. Potom krátko vzdychla, natiahla sa po mobil a zavolala Zuzke. Ruky sa jej síce trochu triasli, no pohyby boli rozhodné.

Zuzka, povedala a prekvapilo pokojne príď. Potrebujem sa porozprávať.

Zuzka prišla rýchlo. Keď vošla, Veronika sedela chrbtom rovno, tvár suchá, bez snahy tváriť sa v pohode.

Sadla si k nej, chytila ju za ruku. Veronika sa po chvíľke ozvala kľudne, ako by si všetko už definitívne vnútri utriedila:

Vieš čo? Už sa nedám zastrašiť. Prešla som toho toľko, že teraz neustúpim. Môže mi nechať byt, nech si platí, ale deti mi nevezme. Zvládnem to. Pre nich budem silná.

Nebolo v tom hrdinstvo, skôr rozhodná trpezlivosť. Už nehľadala vysvetlenia, už sa neobviňovala, že niečo mohla spraviť inak. Minulosť patrí za dvere tejto izby teraz je nová etapa.

Zuzka neriekla morálne reči, len prikývla a potiahla ju pevnejšie za ruku.

Určite to zvládneš. Som pri tebe. Spolu.

Prvýkrát sa Veronika na kamarátku uprene pozrela. V očiach už nebolo miesto na slzy zostalo tam len odhodlanie. Pred ňou bola ešte hromada skúšok neprespaté noci, starosti, všetko bude na jej pleciach. Ale doma, so starou mamou, ju čakajú dvaja drobci, pre ktorých dýchala celé roky. Oni sú jej opora, motivácia, šťastie.

A teraz už presne vie: nikto jej to nevezme. Nezáleží na tom, aké prekážky ešte prídu už je pripravená. Je mama. A to znamená, že je silnejšia ako všetky vyhrážky a situácie.

Rate article
Wyznaj Sekret
Bez práva na slabosť