Kto by čo povedal – bez peňazí šťastie nie je!
Keď sa ilúzie rozbijú o realitu
Od detstva mi vštepovali, že peniaze nie sú dôležité.
– Dôležité je, aby okolo boli dobrí ľudia, – hovorili rodičia.
– Láska je dôležitejšia ako bohatstvo.
Veril som im.
Potom som však vyrástol.
A pochopil som, aké to bolo mylné.
Oženil som sa z lásky, ale to nestačilo
Stretol som Kamilu, keď som bol ešte študentom.
Milovali sme sa tak, že sme bez seba nemohli ani dýchať.
Keď sme sa vzali, nemali sme ani vlastné bývanie, ani úspory, ani istotu v zajtrajšom dni.
Ale nám to bolo jedno.
Boli sme šťastní.
Narodili sa nám deti. Dom sa naplnil ich smiechom, hračkami, radosťou.
Všetko sa zdalo byť také jasné, také správne.
Priatelia nás obklopovali, počas sviatkov sa schádzali hlučné spoločnosti a ja som si myslel, že to bude navždy.
Ale život nežehlí tých, ktorí veria v rozprávky.
Keď v dome nie sú peniaze, šťastie sa vytráca
Prvý úder prišiel nečakane.
Zredukovali ma.
Zostal som bez práce, bez stability, bez istoty.
Kamila ďalej pracovala, ale jej plat nestačil ani na základné veci.
Najprv sme začali šetriť.
Potom sme sa začali vyhýbať návštevníkom – pretože nebolo čím pohostiť.
Postupne zmizli úsmevy z našich tvárí.
Už som si nemohol dovoliť ani jednoduché veci
Moja žena vždy mala rada pekné veci, dobrú kozmetiku, drahé parfumy.
Ale teraz sa musela prehrabávať v obchodoch s použitým tovarom, hľadať výpredaje, kupovať najlacnejšie.
Naučila sa nehľadieť na kvalitu – len na cenu.
A ja som na ňu pozeral a videl, ako z jej očí zhasína iskra.
Nenávidela lacné mydlo v kúpeľni, nenávidela lacný prášok, nenávidela všetko, čo jej pripomínalo našu chudobu.
Strácal som ju – každým dňom, kúsok po kúsku
Stávala sa podráždenou.
Začala sa na mňa hnevať.
Pozerala na mňa s výčitkou – a ja som chápal, že vo mne už nevidí muža, ktorý by mohol niečo zmeniť.
Snažil som sa nájsť prácu.
Ale všetko, čo mi ponúkali – bola strážna služba na stavbe za minimálnu mzdu.
Vzal som ju, pretože nebola iná možnosť.
Ale to nestačilo.
Kamila stále častejšie mlčala. Stále častejšie sa odvracala.
A ja som nevedel, čo povedať.
Len som mykol plecami:
– Čo môžem urobiť?
– Nie sme jediní, – hovoril som.
– Mnohí sú na tom takto, – snažil som sa ju upokojiť.
Ale sám som vedel – je to slabosť.
Ona vedela – je to slabosť.
A láska, ktorá sa nám kedysi zdala nezničiteľná, sa roztápala ako sneh.
Moji rodičia sa mýlili. Peniaze sú všetko.
Som nahnevaný.
Na seba.
Na Kamilu.
Na rodičov, ktorí ma nenaučili bojovať za peniaze, nezasiali vo mne túžbu zarábať.
Hovorili, že peniaze nie sú dôležité.
Ale práve ich nedostatok zničil moju rodinu.
Nie láska.
Nie zrada.
Len chudoba.
A teraz viem: bez peňazí šťastie neexistuje.




