Vyšla som z fitka, adrenalín v žilách, a keď som skontrolovala mobil, zobrazilo sa tam sedem zmeškaných hovorov od mamy. Zavolaj mi späť! znela správa, ktorá mi zovrela žalúdok. Bolo už skoro jedenásť večer, ale rozhodla som sa jej zavolať mama je známa tým, že dokáže kvôli malichernostiam prebdiť celú noc, neuchýli sa k spánku, kým nevie, čo sa deje. Po telefóne mi plačlivým hlasom povedala, že musím prísť domov, že sa niečo stalo a možno budeme musieť zrušiť svadbu.
Moja sestra Ľubica, ešte nemá ani dvadsaťtri, je ambiciózna začínajúca módna návrhárka. Len pred rokom doštudovala a už sa presadila vo svete dizajnu. Štúdium popri práci zvládla bravúrne, a hneď ako skončila školu, firma, kde stážovala, ju zamestnala. Ľubica pôsobila aj v súkromnom živote ako vzor, bola spravidla tá dokonalá sestra, až doteraz.
Dokonca aj s mužmi mala šťastie už viac než rok chodila s Františkom, chlapcom, ktorý bol o tri roky starší. Býval už sám, pracoval a šetril na vlastný byt, a mame sa budúci zať páčil slušný, zdvorilý, s úctou voči rodine.
Ľubica a František si podali žiadosť na matrike v Bratislave, svadba mala byť o pár týždňov.
Na sociálnej sieti napísala Ľubici jedna žena, rozprávam, My sa nepoznáme, ale ja o tebe viem viac, než by si chcela, a myslím, že by si mala vedieť pravdu, skôr než bude neskoro Ľubica si pozrela jej profil, tá žena vyzerala na štyridsať čím by nás mohla prekvapiť?
Cudzinka sa ale nedala odbiť, začala Ľubicu bombardovať správami z rôznych účtov. Nakoniec sa dohodli na stretnutí v kaviarni neďaleko Ľubicinej práce.
Mama Ľubici vynadala vraj nemá chodiť na také schôdzky! hovorím. Sestra sedela v kaviarni a čakala. Potom vošla dovnútra tehotná žena a bez mihnutia zamierila k Ľubici.
Ty si Ľubica? spýtala sa s úsmevom, akoby boli staré kamošky. Volám sa Emília. S Františkom sa stretávam už vyše roka. O štyri mesiace budeme mať syna.
Moja sestra neveriacky krútila hlavou veď je to absurdné! S Františkom je zasnúbená už vyše roka, svadba za dverami! Emília neargumentovala, len odchádzala, povedala, že Ľubica má jej číslo môže sa ozvať, ak bude potrebovať viac informácií. Nakoniec ešte dodala Porozprávaj sa so svojím snúbencom.
A čo povedal František? Práve v miestnosti sa rozhostilo ticho. Ľubica sa rozhodla, že do svadby s Františkom nebude mať intímne chvíle chodili spolu ako školáci, iba sa objímali, bozkávali, nič viac. Ľubica nemala skúsenosti, mama ju vychovávala sama, viedla ju hlavne knihami. Je to dnes vôbec možné? pýtam sa sama seba. Áno, možné! Sama som neverila, že je taká vždy bola veselá, temperamentná, plná života. Ako je možné, že sa stala obeťou takej situácie?
Všetko je jasné František bol mladý muž, ktorý mal skúsenosti a trpezlivo čakal, až to bude možné. Medzitým si začal neviazaný vzťah s Emíliou. Od začiatku jej hovoril, že nič vážne z toho nebude, chce len uspokojiť svoje potreby. Emília čerstvo rozvedená, peniaze pravidelne od bývalého muža, pracovala a nevznášala žiadne nároky bola spočiatku s takými pravidlami spokojná, veď medzi nimi bol veľký vekový rozdiel.
František tvrdil, že keď sa narodí dieťa, spraví test otcovstva, a ak bude jeho, nebude sa brániť povinnostiam vraj Ľubica za to môže sama, keď si zachovala starodávne zásady.
Nikto v rodine nečakal, že Emília prinesie do situácie taký chaos teraz nik nevie, kde má ďalšie dieťa vôbec prísť na svet.
František nalieha, aby Ľubica jeho city neodmietla vraj ju miluje, Emília bola len úlet, ak by Ľubica bola otvorenejšia, k ničomu by nedošlo.
František tvrdí, že ak je to jeho dieťa, bude sa podieľať na jeho výžive, ale nechce udržiavať kontakt. Emílii ponúkol peniaze na zákrok, no ona si dieťa necháva to je jej voľba.
Kto je tu vlastne vinný? Je František na vine, alebo ho len premohli pudy, ktoré vraj pre mladého muža sú neznesiteľné? Alebo by mala Ľubica od neho utiecť, lebo nevera je aj bez sexuálnych argumentov neospravedlniteľná?




