Pamätám si ako som po tréningu v Bratislave vyšla z fitnescentra a všimla si sedem zmeškaných hovorov od mamy rozpráva Alica. Vtedy som si prečítala správu: Zavolaj mi späť!. Aj keď bolo už takmer jedenásť večer, rozhodla som sa ju zavolať späť. Mama bývala často nepokojná a dokázala byť hore celú noc kvôli rôznym maličkostiam. Keď som vošla domov, mama mi s plačom v očiach povedala, že sa stalo niečo závažné, a že možno bude svadba mojej sestry zrušená.
Moja sestra Barbora mala vtedy len dvadsaťtri rokov. Bola ambiciózna a úspešná mladá dizajnérka. Školu ukončila asi pred rokom, hneď si našla miesto v jednej z bratislavských firiem, kde stážovala. Jej pracovný a osobný život bol pre nás inšpiráciou, aspoň dovtedy.
Už vyše roka chodila Barbora s Filipom. Bol o tri roky starší, býval sám a šetril si na vlastný byt. Vždy pôsobil slušne a úctivo.
Barbora a Filip oznámili termín svadby na matrike. Do veľkého dňa ostávalo len pár týždňov.
Niekto napísal Barbore správu na sociálnej sieti! napísala mi Alica. Ty a ja sa nepoznáme, ale ja teba poznám dobre a myslím si, že by si mala vedieť určité veci ešte pred svadbou. Barbora prezrela profil tej ženy, mala okolo štyridsať rokov, tak čo dôležité by mohla vedieť?
Cudzinka však neprestala a začala posielať správy z rôznych účtov. Nakoniec sa dohodli na stretnutí v kaviarni neďaleko Barborynej práce. Barbora tam sedela a čakala, keď zrazu vošla tehotná žena. Najskôr neverila, že je to ona, ale nakoniec bola šokovaná, keď uvidela, že mieri k jej stolu.
Ty si Barbora? Volám sa Ela, s Filipom sa stretávam už viac než rok a o štyri mesiace budeme mať syna.
Samozrejme, že sestra tomu najskôr neverila. Veď to je nezmysel, nie? Ona a Filip boli spolu viac než rok a za pár týždňov mali byť manželia! Žena nechcela hádku, ani nič dokazovať, len odišla. Pri odchode povedala: máš moje číslo, môžeš zavolať, ak budeš mať otázky. Dodala však, že môže hovoriť aj s Filipom.
A čo na to Filip? Tu sa všetko začalo. Barbora nikdy s Filipom nešla ďalej pred svadbou iba prechádzky, objatia a bozkávanie. Nemala žiadne skúsenosti.
Filip mal už všeličo za sebou a jeho trpezlivosť bola nevyčerpateľná rozhodol sa hľadať fyzický kontakt bez záväzkov. S Elou sa zoznámil niekde na oslave, a hneď jej povedal, že medzi nimi nič vážne nebude a nemá záujem o vzťah. Na začiatku sa Ela tiež uspokojila s týmto stavom rozviedla sa, mala dcéru, dostávala slušné výživné a mala prácu. Pre ňu bol teda takýto vzťah vhodný bola medzi nimi veľká veková rozdielnosť.
Filip povedal, že keď sa narodí dieťa, dá urobiť test otcovstva ak bude jeho syn, pomôže jej. A Barbore povedal, že je to jej vina že jeho mladá krv a jej prísne zásady ho priviedli k tomuto.
Teraz Filip nalieha na Barboru, aby ho neopustila vraj ju miluje a Elu potreboval len kvôli fyzickej stránke, keby Barbora bola modernejšia, Ela by sa v jeho živote nikdy neobjavila.
Ak by to bolo jeho dieťa, vraj by pomáhal, ale inak nemá v pláne byť v kontakte. Ela sa rozhodla dieťa donosiť, Filip jej ponúkol finančnú pomoc na ukončenie tehotenstva. Nechcela. Teraz je to jej problém.
Čo myslíte, je Filip zodpovedný za túto situáciu? Alebo je jeho mužskosť ospravedlnením, veď pre mladého chlapa bez vzťahu je to ťažké! Alebo by Barbora mala radšej utiecť od takého snúbenca, keďže nedostatok intimity určite nie je ospravedlnením pre neveru? Ktovie také príbehy sa stávali aj v našich slovenských rodinách pred rokmi.




