Len ma ani nenapadne priviesť svoju ženu do môjho bytu, zahlásila mama Antonovi.
Oľga Štefánia sa na tento rozhovor pripravovala viac ako tri týždne.
Bolo to vidieť na prvý pohľad. Vyleštila slávnostný servis, ktorý od čias Antonových pätnástin nevidel svetlo sveta. Upiekla koláč nie hocijaký, ale jablkový s voňavou škoricou, presne ten, čo Anton tak miloval ako chlapec. Rozostavila šálky na stôl ako generál pred veľkým bojom.
Anton dorazil v nedeľu poobede, podľa dohody. Vošiel a už cítil, že niečo sa chystá. Zase bude nejaký výstup, pomyslel si. Odložil bundu, zamieril do kuchyne.
Mama, ty čo si dnes taká seriózna?
Sadni si, povedala Oľga Štefánia vážne. Dáš si čaj?
Jasné.
Naliala mu. Posunula koláč, ponúkla. Chvíľu bolo ticho, také to pred skokom do studenej vody. Potom vstala, zamierila do obývačky a vrátila sa s kôpkou papierov.
Položila ich pred neho na stôl.
Tu máš, povedala. Toto sú papiere od bytu. Rozhodla som sa ho prepísať na teba.
Anton sa pozrel na šanón a potom na mamu.
Mama…
Počkaj, nechaj ma dohovoriť, mávla rukou. Už nie som najmladšia. Byt je veľký, sama ho nepotrebujem. Nech je tvoj. O všetko som sa už informovala.
Anton na ňu pozrel a už podľa výraznej napätosti jej očí očakával ale.
To ale na seba nenechalo dlho čakať.
Len jedno podmienka, povedala Oľga Štefánia akosi nezlomne, akoby hovorila o víkendovej predpovedi počasia. Veroniku sem nevodievaj.
Anton odložil šálku.
To je žart?
Nie.
Mami. Veronika je moja žena.
Viem veľmi dobre, kto je Veronika, preložila ruky na stole. Anton, tento byt je naša rodinná vec. Otecko tu žil, ty si tu vyrastal, ja tu celý život starla. Nechcem, aby tu ona rozkazovala. Prosto nechcem.
Ona tu nerozkazuje. Je to moja žena, prišla by len na návštevu.
Návštevu môžeš spraviť aj sám, kývla na šanón. Byt bude tvoj, môžeš tu bývať koľko chceš. Ale bez nej.
Anton na mamu chvíľku nechápavo civel.
“Fakt to myslí vážne,” prebleslo mu. “Tri týždne sa pripravovala. Upiekla koláč.”
Čím ti teda tak prekáža? spýtal sa už tichšie.
Nikdy mi nebola sympatická, vyhlásila mama jednoducho, ako keby tým povedala všetko.
Domov sa vracal pomaly, hoci cesta trvala len pätnásť minút poznal každý semafor. Zbytočne zle zabočil, zbytočne zastavil pri Tescu, posedel, nevystúpil a išiel ďalej. Mozog mu pracoval ako stará lednička v lete bzučala a nestíhala.
Tri izby. Vysoké stropy. Knižnica po otcovi cez celú stenu. Kuchyňa, kde mama v nedeľu robila fašírky a kde on v detstve rátal príklady. Byt bol dobrý. Také už dnes nestavajú.
Zastavil auto pred panelákom. Ešte chvíľu posedel, potom šiel domov.
V byte rozvoniavalo niečo dusené Veronika niečo varila, napoly spievala, napoly mňaukala, falošne a očividne o tom nemala tušenie. Vyzul sa, šiel do kuchyne.
Prišiel si skoro, poznamenala bez pohľadu dozadu. Myslela som, že u mamy sa zdržís aspoň do večera.
Nedalo sa.
Niečo v jeho hlase ju zradilo. Veronika sa otočila, pozorne sa naňho zadívala presne tým spôsobom, čo majú ženy, čo už zbytočné otázky nekladú, lebo všetko presne vedia.
Sadni si, kývla. Najeme sa.
Najedli sa. Anton rozpával stručne, bez zbytočných detailov.
Veronika počúvala. Neprerušovala, nekrčila čelo. Iba keď došiel po vetu ženu mi tam nemáš vodiť, letmo pokrútila hlavou a akoby vnútorne súhlasila.
Ona to už dávno tak cítila, poznamenala Veronika, keď skončil.
Vedela si to?
Nie. Ale tušila som. Uložila tanier do drezu, odmlčala sa. Anton, ten byt je dobrý. Rozumiem.
Aký byt…
No akože nie? otočila sa naňho, tri izby v lepšej štvrti. To sú peniaze, bývanie, to je…, obrátila v ústach posledné slovo. Nechcem, aby si pre mňa o toto všetko prišiel.
Anton sa na ňu pozrel.
Veronika…
Nie, počkaj, zastavila ho vztýčenou rukou. Myslím to vážne. Ak je to pre teba dôležité niečo vymyslíme. Nebudem tam žiť nuž a čo. Byt bude tvoj, tým pádom aj náš. Ja si s tým poradím.
Anton stíchol. Porovnával svoje očakávania s realitou. Domov cestou sa pripravoval na hocičo slzy, urážku. Chápal by. Mala by na to právo.
Ale ona len povedala: ja si poradím.
Pokojne. Ako človek, čo nie je figúrka v cudzom príbehu.
Anton vstal. Prešiel po kuchyni, tri kroky tam a späť kuchyňa bola úzka. Postavil sa k oknu.
Veronika, začal. Chápeš, čo mama spravila?
Čo?
Ona mi dala ponuku. Anton hovoril pomaly, akoby až teraz do hĺbky pochopil, čo sa stalo. Byt výmenou za to, že ty tam nevstúpiš. Ona si ma chcela kúpiť. To nebol dar bytu, nie. To bol obchod. A platidlo ty.
Veronika sa naňho zadívala.
Anton. Je to jej byt. Má na to právo…
Má na to právo, prikývol. Má právo obyte rozhodovať, ale o mne nie.
Znova si sadol. Nalial si čaj.
Žiadny únik nájdeš, povedal. Lebo toto nie je o nonej byt. Je to o tom, že mama stále verí, že som jej majetok. Tridsaťosem rokov s ňou nehádam. Nikdy. Tak si zvykla.
Veronika mlčala. Potom veľmi ticho povedala:
Viem.
Ako vieš?
Anton, štyri roky sa pokúšam vychádzať s tvojou mamou. Volám jej k sviatkom, nosím jej lekváre, čo má rada, pýtam sa na zdravie. Veronika neznela nahnevane, iba unavene, ako keď rozprávaš niečo dávno rozhodnuté, len ešte nevyslovené. Nepozná ma. Som pre ňu niekto, kto jej vzal syna.
Anton na ňu díval ako na zjavenie.
A on si to vôbec nevšimol.
Pôjdeš za ňou? spýtala sa.
Hej, povedal Anton. Za pár dní. Musím si premyslieť, čo poviem.
Dobre.
Nepýtaš sa, čo sa rozhodnem?
Veronika sa naňho pozrela trochu prekvapene.
Nie, povedala jednoducho. Verím ti.
Toto bolo to najťažšie. Nie mamina podmienka. To, že žena povedala verím ti, a on vedel, že je načase sa tej dôvere vyrovnať.
Anton zavolal mame v sobotu ráno.
Oľga Štefánia potom vravievala, že už podľa telefonátu niečo tušila nebol to ten neistý mama, ako sa máš, dojdem v nedeľu, čo posledných dvadsať rokov. Iný hlas. Bez tej typickej viny.
Mama, prídem dnes, okolo tretej. Platí?
Platí, povedala. Čakala.
O tretej zvonil pri dverách.
Oľga Štefánia otvorila a hneď si všimla, že nemá kyticu, ani tašku s narýchlo kúpenými potravinami. V bunde, s kľúčmi v ruke. Vošiel, vyzul sa, zamieril do kuchyne. Sadol si.
Oľga Štefánia začala robiť čaj úplný automat.
Nemusíš, mama, povedal Anton. Dlho sa nezdržím.
Položila kanvicu, sadla si oproti. Zahľadela sa na syna.
No, spýtala sa. Rozhodol si sa?
Rozhodol, odvetil Anton.
Nesponáhľal sa.
Mama, chcem sa najprv na niečo opýtať.
Tak sa pýtaj.
Keď bol tato ešte nažive, začal pomaly, dala by si mu taky istý príkaz? Takto: rob, ako poviem, inak stratíš niečo dôležité?
Mama otvorila ústa, zavrela.
To je niečo iné, povedala.
Prečo?
Lebo otec bol otec. Ty si môj syn. O teba sa musím starať.
Mama, povedal Anton ticho, takmer nežne. Ty sa o mňa nestaráš. Ty ma držíš. A to je rozdiel.
V kuchyni hutné ticho, ako v telocvični keď zhasnú svetlá.
Štyri roky, povedal Anton. Veronika sa ti snaží priblížiť. Raz si jej odpovedala normálne?
Oľga Štefánia mlčala, oči upreté do stola.
Vieš, čo mi povie po každom takom odmietavom telefonáte? pokračoval Anton. Nič. Len položí mobil a usmeje sa. Poviem jej: nie je ti to ľúto? A ona odpovie: dôležité je, že ty a mama ste v pohode.
Oľga Štefánia zdvihla zrak.
Anton…
Ponúkla mi, že nebude v tvojom byte, ak je to potrebné. Sama to navrhla. Aby mi bolo ľahšie.
Antonov hlas sa trošku zachvel.
Byt je tvoj, mama.
Ty sa ho vzdávaš, povedala. Nie otázka konštatovanie. Ticho, zmätene. Neverila tomu. Vždy si myslela, že byt zoberie. Vždy všetko bral, čo mu dala. Veď vedela, čo potrebuje…
Nevzdávam sa bytu, povedal Anton. Vzdávam sa podmienky. Je medzi tým rozdiel.
Takže ona ti je drahšia než ja. V Oľginej reči zaznel najsilnejší, posledný argument taký ten materský.
Anton si dlhšie povzdychol. Ako keď človek fakt nechce povedať to, čo by najradšej povedal.
Mama, to nie sú váhy. Ste obidve rodina.
Pauza.
Len ty si si z toho spravila zápas. A myslíš si, že musíš vyhrať.
Oľga Štefánia mlčala.
Ľúbim ťa, povedal Anton. To sa nezmení. Nikdy, ani pod žiadnou podmienkou.
Vstal. Vzal si bundu.
Zavolaj, keď budeš chcieť. Prídem.
Nepovedala nič.
Odišiel. Dvere sa ticho zabuchli, ani nekvakli.
Oľga Štefánia zostala sama. Pristúpila k oknu.
Na dvore Anton sadajúci do auta. Pozerala zhora na synov chrbát, trošku zhrbené ramená, ako otvoril dvere, zamyslene na moment otočil hlavu (len tak, nie hľadať číze pohľad) a odišiel.
Stála pri okne ešte dlho po tom, ako auto zmizlo za rohom. Premýšľala. O čom vlastne? Ani sama nevedela. Len tak rozmýšľala. To ticho až štípalo v očiach.
Tri týždne si sotva napísali.
Anton poslal len stručné: Mama, máš sa? Oľga Štefánia stroho: Dobre. To univerzálne slovenské dobre môže znamenať všetko od všetko v poriadku po nespím už tretí deň, ale čo už.
A potom sa stalo niečo iné.
Oľga Štefánia vyšla z lekárne nie tej bližšej, ale až za rohom, tam sú lieky lacnejšie o dvadsať centov. Dvadsať centov je dvadsať centov, keď máš šesťdesiatdeväť a dôchodok nebudeme radšej komentovať. Skrátila cestu vnútroblokmi a zrazu ich uvidela.
Anton stál pri aute, kapota otvorená. Vedľa Veronika v starej bunde, s niečím mastným na rukáve, a niečo mu vravela. Oľga Štefánia nepočula slová, zďaleka. Anton jej odpovedal, Veronika sa zasmiala. Nahlas, úprimne, hlavou dozadu, ako sa smejú len spokojní ľudia.
Aj Anton sa rozosmial.
Oľga Štefánia zastala.
Stála a dívala sa na tú scénu z krížovatky panelákové lečo, jeseň, otvorená kapota, dvaja špinaví a vysmiati ľudia. Úplne bežná scéna.
Neopustil ju. Proste žije.
Bol to zvláštny objav. Banálny až komický.
Doteraz si myslela, že ju Veronika o syna obrala, odviedla, ukradla. A tu sú, za rohom, v sobotu v paneláku, opravujú starého Fábia, smejú sa nikto nikomu nič nekradne. Syn má prosto svoj život. Celý čas ho mal. Ona len nechcela vidieť.
Potichu sa otočila a išla domov.
Doma položila tašku na stôl. Dlho sedela v kuchyni. Pozerala z okna na dvor.
Potom vstala. Vytiahla múku.
Koláč robila viac než hodinu, dlhšie než kedykoľvek ruky sa jej triasli, dvakrát prehnala cukor. S čiernymi ríbezľami. Presne tým domácim lekvárom, čo jej Veronika nosila a ona ho roky z trucu neotvárala.
Otvorila.
O dva dni zavolala Antonovi.
Upiekla som koláč, povedala. Veľa. Sama to nezjem.
Pauza.
Prídete? spýtala sa. A pridala trochu tichšie a ťažšie: Oboja.
Anton mlčal sekundu. Len sekundu.
Prídeme, povedal.
Keď zazvonili pri dverách, otvorila a videla ich dvoch spolu. Anton s kyticou, Veronika s taškou. Pozrela na nevestu tá na ňu pokojne, bez očakávania a bez krivdy.
Poďte ďalej, povedala Oľga Štefánia.
V kuchyni bolo tesno na troch taká slovenská klasika. Ale veď sa nejako zmestia.
No, povedala, keď krájala koláč, čo máte nové? Ako žijete?
Veronika pozrela hore.
Povieme, odvetila jednoducho a usmiala sa.
Oľga Štefánia položila kus koláča na tanierik. Začiatok. Malý, nešikovný, voňajúci po ríbezľovom koláči.




