Pomačkaný papier ležal v zásuvke jej stola – hneď vedľa výpovede. Zvláštny pocit sa mi vkradol do hrude, akoby ten kus papiera tam neležal len tak, akoby čakal práve na mňa.
Zobral som ho a v spomienkach sa mi vybavilo detstvo. Ako sme s chlapcami v Bratislave hrali špiónov a písali tajné správy mliekom na papier, ktoré sme potom čítali po zahriati nad plameňom. So Zuzanou sme sa o týchto hrách rozprávali pri káve, keď sme si povďakovali o hocičom…
Sotva som sa dočkal obednej prestávky. Domov som dobehol ako splašený. Srdce mi búšilo – nie zo strachu, ale z predtuchy. Zapálil som sporák, priložil papier nad plameň a… písmo sa objavilo. Ako kedysi. Len teraz to bola bolestná, dospelá pravda.
„Ak toto čítaš, nemýlila som sa. Spomenul si a pochopil. Všetko mohlo byť inak. Ale vedz – keď si ma ponižoval, zabil si vo mne všetko, čo som k tebe cítila. Myslím, že ti dokonca robilo dobre ma trápiť. Možno nič viac ani nevieš.
Niekto ti ublížil – a teraz lámeš tých, ktorí nevedia ani nechcú vracať úder. Myslíš si, že som ti to nemohla vrátiť? Vedela. Ale potom by som prestala byť sebou.
Môžeš vyhrať bitku, ale prehrať vojnu. Nehľadaj ma. Zbohom. – Z.“
Sedel som s týmto listom a nemohol sa hýbať. Prečo? Prečo som ju tak vášnivo, až k nenávisti, šialene… miloval?
Do kancelárie prišla nečakane. Keď vkročila, akoby do miestnosti vtrhol svet. Bežná kancelária v starom obchodnom centre v Košiciach sa zrazu naplnila vôňou mora, slnečným svetlom a čerstvosťou záhrady po ránu.
Nebola kráska – nie, žiadna modelka. Ale mala v sebe niečo, čo ma vyvádzalo z miery. Ja, človek skúsený, ktorý videl všetky typy žien – štíhle, drzé, elegantné i jednoduché – som sa náhle stratil. Všetko, čo ma kedysi priťahovalo, prestalo fungovať.
Bol som rozmaznaný pozornosťou, ženami, flirtom. Blondínky, červené, tmavovlasé – všetky prešli môjim životom ľahko a rýchlo. Rande, kvety, krátke príbehy a znovu sloboda. Ja som si vyberal. Ja som rozhodoval. Ja som neprosil – ja som dostával.
Ale Zuzana…
Chcel som sa oprieť o jej kolená, vdychovať vôňu jej kože, hladkať tie jemné svetlé vlasy, dotýkať sa jej zápästia, počúvať jej smiech, vidieť, ako zahryzává peru, keď je nervózna.
Zuzana pracovala pode mnou – doslova i prenesene. Bola súčasťou môjho tímu. Nie hviezda, nie líder. Ale vedel som: keď bolo treba vyriešiť niečo zložité, dal som jej to a bolo hotové. Presne, v termíne, bez zbytočného hluku.
Začal som cítiť zvláštne potešenie, keď som na ňu mohol zakričať. Akoby jej samotná prítomnosť mi dávala dôvod byť krutý. Stiahla sa do seba, stala sa krehkou a bezbrannou – a v tých chvíľach som sa cítil ako boh. Keby len zaplakala… keby sa zosypala. Bol by som ju ľutoval. Bol by som ju upokojil. Možno by som sa zmenil.
Ale ona držala. Mlčala. Bez výčitiek. Bez sťažností. Bez slabosti. A to ma šialilo ešte viac. Snažil som sa získať jej pozornosť: nechával som na stole čokolády, daroval drobnosti. Komplimenty s dvojitým dnom. Pohľady, náznaky. Vedel som, že chápe. A cítil som, že aj niečo cíti.
Niekedy sa mi zdalo, že ak sa len dotknem jej ruky – svet sa zastaví. A raz som to skúsil. Objal som ju. Ticho. Takmer nežne. A ona… odtiahla sa. Pozrela mi do očí. Mlčala. Bez výčitiek. Bez hysterie.
Bolo to horšie ako facka.
Bola pre mňa výzvou. Rovnocenná. Ale nechcel som to priznať. Potreboval som cítiť nadradenosť. Nebol som pripravený byť zraniteľný. Nie pred ňou.
Sledoval som ju. Ako rieši problémy. Ako sa správa v stresových situáciách. Páčila sa aj mojim kolegom. Príliš. Niekto ju dokonca pozval na večeru. Videl som to. A zo zúrivosti vo mne všetko vrelo.
Urobil som scény zo žiarlivosti. Na prehliadku som volal iným ženám. Nahlas. Smiech, flirt, pozvania do reštaurácie – všetko pri nej. A ona? Len sa ešte viac uzavrela. Ani pohľadom, ani gestom – nič.
Veril som – nie, vedel som, že aj ona niečo cíti. Muselo tam byť niečo. Cítil som to v kostiach. Bol som si istý, že zostane. Že nikam neodíde. Že to vydrží. Že raz sa poddá.
A ona – odišla. Bez scén. Bez kriku. Len zmizla.
V piatok neprišla do práce. Telefón bol vypnutý. E-mail zablokovaný. Projekt, na ktorom pracovala, zostal nedokončený. Ostal som ako hlupák. Pred vedením, pred sebou samým.
Zmizla. Rozplynula sa ako dym. Ako oblak. Taká nedosiahnuteľná, prchavá, moja a predsa nie moja.
A ja som si myslel – tak to nefunguje. Myslel som, že mám všetko pod kontrolou. Že všetko sa dá zmeniť, zlomiť, predariť.
Mýlil som sa.
Aj takto to občas býva.




