A predsa ju šťastie našlo.

Noč konečne šťastie našlo ju

Keď sa Zuzka vydávala za Marka, ani jej nenapadlo, že jej novomanžel bude otrokom zlozvyku. Ich vzťah sa rýchlo rozvíjal – bol veselý, šarmantný, rozhodný – a požiadal ju o ruku priamo na oslave, mierne pod vplyvom alkoholu.

„Zuzka, vezmi si ma!“ zasmial sa, nakláňajúc sa k nej s cítiťeľným pachom alkoholu.

„Čo, pil si? V takom stave ma chceš brať?“ prekvapilo ju to, ale v hlase nebola skutočná rozhorčenosť. Zuzka snívala o svadbe, takmer všetky kamarátky už boli vydaté.

„No a čo? Radujem sa, tak som si dal. No tak, neváhaj, povedz áno!“ naliehal s širokým úsmevom.

Súhlasila. Iba postavila jednu podmienku – piť len počas sviatkov. A Marek bez rozmýšľania prikývol: „Tak to bude!“

Zuzka vtedy nevedela, že Markov otec pil celý život a že tá istá slabosť sa viaže aj na syna. Jeho matka, Alžbeta, sa s manželom často zhadzovala, keď ten nalieval synovi pohár.

„Sám si sa zničil – a teraz aj jeho?“ kričala, ale v odpovedi počula len smiech: „Nech si zvyká. Je to chlap.“

Po svadbe sa novomanželia usadili v Zuzkinom byte na predmestí Bratislavy, ktorý jej zostal po babičke. Najprv to šlo celkom dobre. Marek pracoval, aj keď domov často prišiel s „vôňou“. Vždy mal dôvod:

„Čo, dnes mal Jozko syna! Ako by som nepil? Alebo Petrov meniny. Alebo sme vykladali drevo – majiteľ nás pohostil. Rešpekt!“

Zuzka porodila syna Janka. A Marek pil ďalej. K dieťaťu sa neprejavil.

„Prečo sa k nemu ani nepozrieš? To je tvoj syn!“ rozhorčila sa.

„Veď ty nechceš, aby som k nemu chodil s opicou,“ lenivo odsekol.

„Tak nepij! Prosila som ťa už stokrát…“

Roky plynuli. Osem rokov. Marek pil čoraz častejšie, vyhodili ho z práce, z poslednej – kvôli opitosti. Zuzka ťahala všetko sama: domácnosť, syna, život. Jediným svetlým bodom zostala svokra – chápala, súcitila, pomáhala peniazmi a oblečením pre vnuka.

„Zuzka je zlaté dievča. Keby mal aspoň štipku svedomia…“ vzdychla si sestre.

Keď mal Janko desať, Zuzka pochopila: takto to už nejde. Muž sa zmenil na tieň človeka. Z bývalej príťažlivosti zostali len trosky: zuby vybité v bitkách, vlasy padajúce, pohľad sklenený. Necítil nič ani k synovi, ani k nej.

„Rozveď sa s ním,“ hovorili jej kolegyne. „Zuzka, veď koľko ešte vydržíš?“

Ale vždy to odložila. Jej srdce bolo príliš mäkké, ľutovala všetkých – aj psov, aj mačky, aj manžela.

Až kým sa neobjavil dôvod – skutočný. Zuzka sa zamilovala. Do nového kolegu. Volal sa Martin.

Pracoval v ich kancelárii len pár mesiacov. Vysoký, modrooký, s otvorenou tvárou a úprimným úsmevom, všetkých zaujal. Dokonca aj najotvorenejšie kolegyne sa ho snažili získať. Ale on, ako pravý gentleman, sa vždy zdvorilo odmietol. Zdvorilo – a neodvolateľne.

Martin bol rozvedený, pristahoval sa z Košíc, býval u otca. Ženy v kancelárii špekulovali, rozprávali klebety, ale on zostával pokojný, nedaval dôvod.

Zuzka prvýkrát po dlhých rokoch cítila, ako jej vnútri všetko zamrzlo. Akoby jej srdce znova ožilo. Dlho o tom nehovorila – ani sama so sebou.

Keď podala na rozvod, postavila pred svokru aj manžela pred hotovú vec.

„Marek, koniec. Zbališ si veci. Už viac nemôžem.“

Odšiel bez scény. Proste zobral tašky a odišiel k matke.

A Zuzka – akoby sa znovu narodila.

A raz, keď vychádzala z práce, Martin ju zastavil:

„Zuzka, máš chvíľu čas? Rád by som ťa pozval na večeru…“

Cítila, ako sa jej zapálili líca. Ale prikývla.

Sedeli v kaviarni. Najprv len rozprávali – o živote, práci, rodine. Potom povedal:

„Zistil som, že si sa rozviedla. A… Prepáč, ale hneď som vedel – že si moja.“

Zamotalo sa jej v hlave. Tieto slová boli presne tie, na ktoré čakala.

„A ja som ani netušila…“ zašepkala.

„Ja som tušil, že niečo cítiš tiež,“ usmial sa. „Len som nevedel, či to vyslovím.“

Odvtedy začali chodiť. Zuzka sa smiala, keď jej kolegyne, ktoré jej závideli, hovorili:

„No to teda, tichá voda a Martina odniesla! Ako sa ti to podarilo?“

Ona neodpovedala – bolo jej to jedno. Lebo v srdci mala kľud a teplo.

Bývalý manžel neprekážal, ale Alžbeta, svokra, chodievala často – pozrieť sa na vnuka, podporiť snachu. Chápala, prečo ho vyhodila. A nevyčítala jej to.

Jednej soboty sa Zuzka rozhodla Alžbete povedať o zásnubách. Martin jej daroval prsteň, všetko bolo vážne.

„Alžbeta, ja… Martin ma požiadal o ruku. Súhlasila som.“

Žena na chvíľu mlčala. Potom ju zrazu objala.

„No konečne! Zuzka, zaslúžiš si šťastie. Nech sa ti darí všetko dobre!“

Zuzka neverila vlastným ušiam. Čakala odsudzovanie, ale dostala lásku a súhlas.

„Pomôžem vám so svadbou. Chcem, aby bolo všetko krásne. A aby Janko vedel – že teraz má vedľa seba skutočného muža.“

Od tohto dňa sa ich vzťah len spevňoval. Zuzka našla nielen lásku, ale aj priateľku v bývalej svokre. A Alžbeta v nej objavila dcéru. To sa stáva. Aj keď zriedka – stáva sa.

Rate article
Wyznaj Sekret
A predsa ju šťastie našlo.