A kto si ty, že tu rozdávaš rozkazy?!

Minulý rok náš syn Tomáš išiel na leto k starej mame na dedinu. Veľmi sa tešil na prázdniny, zbalil si kufor dopredu a odišiel, ako keby ani nevedel, kedy sa vráti.

Starká sa oňho výborne postarala. Z Tomáša mala obrovskú radosť a venovala mu všetok svoj čas. Všetko mu dovolila úplná voľnosť na dedine. Keď Tomáš dorazil do dediny, cítil sa úplne slobodný, a bol nadšený. Vždy sa tešil na tieto výlety k starej mame, lebo tam nemali na dohľad rodičov. No tentoraz ho sloboda a voľnosť minuli.

Spolu s ním v rovnakom čase prišla k starkej aj jej druhá dcéra, moja sestra, ktorá celý rok behá po Slovensku vlastne okrem prázdnin takmer stále býva tam. Nemá manžela, takže cestuje za prácou, dovolenky má zriedkavo. Tomáš o tom vlastne nevie, je zvyknutý, že tam sú iba starká so starkým a nik iný. Vnímal sestru len cez videohovory, kde mu občas mávla alebo niečo povedala, ale naživo sa stretávali len zriedkavo. Pre neho bola akousi rozprávkovou tetou, ktorá občas prinesie darčeky.

Keď však zrazu žili pár dní pod jednou strechou, začala mu teta dohovárať: nepáčilo sa jej, ako búcha dverami, ako skladá oblečenie, alebo koľko času strávi na mobile. Jednoducho mu kontrolovala každý krok. Tomáša to, samozrejme, rozhodilo. Pribehol za starkou a hovori: Babka, teta Oľga je taká prísna! Kedy už pôjde domov?

Starká mu trpezlivo vysvetlila, že teta sa ho nesnaží nahnevať, len mu ukazuje, ako by sa mal správať. Také je jej poňatie výchovy treba si ju vypočuť a vážiť si jej pohľad. Tomáš však stále omieľal svoje. Až keď mu teta dohovorila ďalšíkrát, nazbieral odvahu a povedal jej do očí, že tu rozhodujú iba starí rodičia a ona teda nechce, aby mu komandovala život.

Teta sa len usmiala a dlhšie mu vysvetľovala, že aj ona tu býva, patrí do domu a má právo povedať svoj názor. Po tomto rozhovore sa Tomáš zamyslel, rozhodol sa svoje správanie napraviť a teta sa s ním už nehádala. Myslím, že práve vtedy pochopil, že realita na prázdninách nie je o nič ľahšia než doma. Chcel si oddýchnuť, všetko nechať tak, ale nakoniec ho aj tak usmerňovali. Nič iné ako doma!

Dodnes sa spolu na tento príbeh smejeme a sestre stále pripomíname, že by mala chodiť domov častejšie.

Rate article
Wyznaj Sekret
A kto si ty, že tu rozdávaš rozkazy?!