6 hodín som počúval: Prečo bola moja nevesta voči nám taká nepriateľská?

Šesť rokov sa pýtam: Prečo bola moja nevesta voči nám taká nepriateľská?
Šesť dlhých rokov som premýšľal, prečo sa ku nám správala tak chladne. S mojím synom Martinom som sa nevídal už šesť rokov. Ani som nebol pozvaný na jeho svadbu. Vedel som, že za to môže jeho žena Zuzana. Nerozumel som prečo, ale kvôli nej som veľmi trpel.
S manželkou Máriou máme tri synov, ale Martin je najstarší, z prvého manželstva. Samozrejme, milujem všetkých svojich deti, ale Martin bol vždy mojou hrdosťou.
Pred šiestimi rokmi stretol svoju budúcu ženu. Už od začiatku to nebolo dobré. Prvý dojem zo Zuzany bol celkom pozitívny. Keď prvýkrát prišla k nám domov, všetko bolo v poriadku. Ale druhýkrát sa všetko zmenilo. Sedeli sme pri stole, keď zrazu povedala Martinovi: Oblekáš sa strašne. Darujem ti pekné oblečenie. On odpovedal: Nepotrebujem nič, každý má svoj vkus. Podporil som ho. Zuzana sa zamračila, ale nič nepovedala.
Na druhý deň ma Martin pobozkal na rozlúčku, ale Zuzana ku mne neprišla. Vtedy som ešte nechápal, čo sa stalo. Až neskôr som si uvedomil, že jednou poznámkou som si získal jej nepriazeň.
Nebol som pozvaný ani na ich svadbu.
Po niekoľkých mesiacoch ticha nás Martin pozval na narodeniny do Bratislavy Zuzana odtiaľ pochádzala. S manželkou sme plánovali zostať v hoteli, aby mali mladí súkromie, ale Martin trval na tom, aby sme spali u nich. Varoval nás však, že ich pravdepodobne neuvidíme, lebo mali veľa práce v obchode jej rodičov.
Na obed sme sa mali stretnúť v reštaurácii, ale Zuzana neprišla. O pár dní neskôr mi Martin povedal: Ocko, chcem sa oženiť so Zuzanou. Pridal, že nechce veľkú svadbu, len malý obrad. Nevadilo mi to, povedal som mu, že som šťastný.
O týždeň neskôr mi zavolal a oznámil, že Zuzana nechce, aby som prišiel na svadbu. Pozval len môjho otca. Ani bratia neboli pozvaní. Nedokážem opísať, čo som vtedy cítil. Podal som telefón manželke, ktorá povedala Martinovi, že bez mňa a detí nikam nejde. Martin zložil slúchadlo nahnevaný.
Nasťahovala sa k nám nenávisť. Zuzana sa snažila kontaktovať ma, ale vždy sa dostala len k manželke. Raz sa jej to podarilo a povedala mi nepríjemným tónom: Konečne! Mal som toho dosť, tak som jej odpovedal: Už ťa nechcem ani počuť! To bol náš posledný rozhovor.
Čoskoro odišli do Nemecka. Dva roky sme o nich nevedeli nič. Moja sestra im písala, ale Zuzana odpovedala: Martin už má novú rodinu. V skutočnosti udržiaval kontakt len s bratom Jozefom, ktorého občas videl, ale k nám už neprišiel. Takto to trvalo šesť rokov.
Pred pár mesiacmi som sa pokúsil ozvať Martinovi, lebo mi chýbal. Napísal som dva listy jeden jemu, druhý Zuzane. Žiadna odpoveď.
Keď pred tromi rokmi zomrela moja mama, Martin neprišiel na pohreb. Ani keď stratila staršiu sestru. Za posledných šesť rokov sme od neho dostali len jednu krátku SMS na moje narodeniny. A potom ticho.
Cítim, že časť mňa zomrela. Náhodou som zistil, že sa presťahovali do iného mesta, ale ani neviem, do ktorého. Každý deň na nekoľko myslím. Najhoršie je, že ani neviem, prečo sme skončili takto. Dlho som si myslel, že ho Zuzana manipuluje, že ho chce len pre seba. Pýtal som sa: Prečo je voči nám taká nepriateľská? Neviem, lebo mi to nikdy nepovedala. Možno som začal ja. Ak by som len mohol vrátiť čas!
Pred dvoma mesiacmi sme s manželkou vyhrali výlet do Nemecka. Keď sme sa prechádzali uličkami malého mestečka, zastavili sme sa na detskom ihrisku. Snídali sme o vnúčatách… Jeden šarmantný chlapec k nám pribehol, hádžuc loptu. Tak veľmi pripomínal môjho syna! Usmial som sa, manželka mu pomohla odraziť loptu a začali sa hrať… Vtom niekto zakričal: Tomáš!
Nemohol som uveriť vlastným očiam pred nami stáli Martin a Zuzana! Po prvom šoku a objatí nasledoval zmatený sled slov. Všetci sme boli tak zabraní do seba, že sme prestali komunikovať… Áno, priznávam, keby mi niekto povedal nechcem ťa už vidieť, tiež by som sa neozval. Ale uvedomil som si to až po rokoch odlúčenia. Aj oni prežili ťažké obdobie. Ale otázka kde sú starí rodičia? donutila vnuka zamyslieť sa.
Ostali sme v tom nemeckom mestečku, akoby sme začali odznova zmenení, hľadajúci porozumenie.
Teraz dobiehame stratené roky a tešíme sa z vzájomnej lásky a úcty. Naučil som sa, že hnev nič nevyrieši len otvorené srdce môže zacieliť rany.

Rate article
Wyznaj Sekret
6 hodín som počúval: Prečo bola moja nevesta voči nám taká nepriateľská?